8 elementów, które uczynią e-learning efektywnym

8 elementów, które uczynią e-learning efektywnym

Jeśli chcesz sprawić, by Twoje szkolenia e-learningowe były ciekawsze, zabawniejsze i – dzięki temu – bardziej efektywne, zaprojektuj je tak, by znalazło się w nich 8 elementów, o których piszemy poniżej. Elementy te często wykorzystywane są w grach, jednak z powodzeniem dają się przenieść na grunt e-learningu. Do dzieła!

 

 

 Znak zapytania

1. Zamieszczaj w szkoleniach zagadki

Zagadki rozbudzają ciekawość – używaj ich, aby zachęcić uczących się do odkrywania treści szkoleń.

 Taśma 2. Zaprojektuj wartką akcję

Dobra gra zaczyna się szybką akcją. Potraktuj szkolenie e-learningowe jak grę i od samego początku zaangażuj użytkowników w proces nauczania – nie każ im czytać zawartości 10 ekranów! Akcja i interaktywność angażuje uczących się.

 Wyzwanie 3. Postaw przed użytkownikami wyzwanie

Moduły nauczania powinny zaczynać się od wyzwania – czyli czegoś, co jest trudne, wymaga głębokiego zastanowienia i nie da się osiągnąć przez zgadywanie.

 Zagrożenie 4. Wywołaj uczucie zagrożenia

W grze gracz może „stracić życie” albo być zmuszonym zacząć w grę od nowa, jeśli wykona zły ruch. Kiedy ludzie mają świadomość czyhającego zagrożenia, działają z większą uwagą i skupiają swoją energię na wykonywanych ruchach – wykorzystaj to.

 Spinacze 5. Wprowadź pozorną przypadkowość

Dodaj element przypadkowości w procesie nauczania. Np. załóż się z użytkownikiem, że zna odpowiedź na pytanie, jakie postawisz i daj mu szansę „50 na 50”, że otrzyma łatwe lub trudne pytanie. Niepewność zwiększa napięcie, intryguje i koncentruje uwagę uczących się na zadaniu.

Puchar  6. Daj użytkownikom szansę na osiągnięcie mistrzostwa

Ludzie lubią widzieć sens w osiąganiu biegłości. Lubią też wiedzieć, że ją osiągnęli. Daj im szansę sprawdzić swoją nowo nabytą wiedzę projektując różne rodzaje ćwiczeń.

 Wykres 7. Pokaż oznaki postępu procesu nauczania

Gry pozwalają zobaczyć, czy robisz coś dobrze, czy źle. W trakcie trwania modułu poinformuj użytkowników o jakości i poziomie wykonanego przez nich zadania, np. przyznając im odznakę, jeśli osiągną wyznaczony cel. Nie zostawiaj na koniec szkolenia raportu o postępach ucznia! Informuj ich na bieżąco.

 Uśmiech 8. Wywołaj emocje

Gry wypełniają gracza szeroką gamą emocji – frustracją, podnieceniem, smutkiem, złością, szczęściem. Zamieść w szkoleniu elementy krytyczne, które takie emocje wywołają. Ludzie są biegli w przypominaniu sobie wiedzy, gdy jej zdobywanie związane było z emocjami.

 

Na podstawie: https://www.td.org/Publications/Blogs/Learning-Technologies-Blog/2016/05/8-Game-Elements-to-Make-Learning-Fun

Zapisz

8 elementów, które uczynią e-learning efektywnym
Oceń ten post