Nagrywanie wideo – czego dostawcy szkoleń mogą się nauczyć od internetowych twórców wideo?

szkolenie wideo

Wysokiej jakości nagranie wideo może być z sukcesem wykorzystywane nie tylko w celach komercyjnych, ale także naukowych. Odpowiednio przygotowany materiał filmowy stanowi doskonały kontent do szkoleń e-learningowych. Jak przygotować go umiejętnie, by nie zanudzić widza? Warto zasięgnąć inspiracji od wciąż powiększającego się grona twórców internetowych, szczególnie youtuberów, którzy na swoich kanałach publikują filmy poświęcone m.in. zjawiskom naukowym czy nauce języków obcych. Czego twórcy szkoleń wideo mogą się od nich nauczyć by nagrywać jeszcze lepsze formaty?

 

Wideo jako materiał szkoleniowy

Nagrywanie wideo to zajęcie, które w dzisiejszych czasach nie wymaga już ani najdroższego sprzętu, ani zaawansowanych umiejętności. Nagrać krótki film potrafi niemal każdy. A wszystko, co do tego potrzebne to telefon komórkowy z aparatem. Obecnie zdecydowana większość smartfonów jest wyposażona w aparat, więc nagrywanie nie stanowi żadnych ograniczeń (no chyba, że padnie nam bateria ;)).

Każdy początkujący, niezależny twórca lub debiutujący start-up ma ograniczony budżet, ale przy odrobinie dodatkowego wyposażenia, umiejętności i specjalistycznych programów można nagrać dobre wideo swoim telefonem. Firmy dostarczające szkolenia mają większe szanse, żeby sięgnąć po bardziej profesjonalny sprzęt. Wszystko zależy od zasobów firmy, ale już na początku warto zainwestować w narzędzia, które posłużą na lata, a w przyszłości koszt ich zakupu może szybko się zwrócić. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej poświęcić część budżetu na to, aby zapewnić dobrą jakość nie tylko obrazu, ale również dźwięku. Zaopatrzyć się w zewnętrzny mikrofon oraz statyw, a po nagraniu, również w odpowiedni program i narzędzia do jego zmontowania.

Mamy sprzęt, ekipę, pomysł, i co dalej? Jak nagrać inspirujące wideo, które zmobilizuje widzów do nauki? Ogrom popularności twórców internetowych to zasługa ich ciężkiej pracy. W końcu te setki tysięcy wyświetleń i subskrypcji nie wzięły się znikąd. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, zaczerpniętych od znanych youtuberów, które śmiało można wykorzystać tworząc szkolenia wideo, tak, aby były jeszcze lepsze.

 

Jak nagrać wideo, które edukuje?

SKUP SIĘ NA CELU

Na samym początku warto zastanowić się czy format wideo to najbardziej skuteczna i najlepsza możliwość przekazania materiałów szkoleniowych. Wszystko zależy od tego, czego dotyczy szkolenie, jakie umiejętności ma przekazać, jakich zachowań ma nauczyć. Wideo będzie świetnym formatem, który pokaże dokładne czynności, wykonywane w praktyce. Wszystko więc zależy od celu szkolenia. Każdy youtuber wybrał ten środek przekazu nie bez powodu, efektywne połączenie obrazu z dźwiękiem to większa skuteczność przekazu, ale wszystko zależy od omawianego tematu.

 POKAŻ AKCJĘ

Forma wideo z założenia powinna być dynamiczna i przyciągać uwagę widza. Jeśli przez dłuższy czas nic nie będzie się działo na ekranie, akcja stanie się monotonna, a uczestnik po prostu wyłączy szkolenie. Każde objaśniane zagadnienie warto zilustrować przykładami, które pomogą uczestnikowi szkolenia zapamiętać najważniejsze pojęcia. Liczy się przede wszystkim obraz, który pozwala uchwycić główny przekaz szkolenia. Uczestnik uczy się oczami, zapamiętując wizualne zachowania i ruchy, sam tekst schodzi na drugi plan.

POSTAW NA VISUAL THINKING

Zaczynając nagrywanie wideo do szkolenia trzeba zmienić perspektywę i sposób myślenia. Liczy się przede wszystkim warstwa wizualna, dlatego cenna okazuje się technika visual thinking, która pomoże myśleć obrazowo i skupiać się nie tylko na samych dźwiękach i obrazach, ale na ich efektywnym połączeniu i ogólnej spójności.

KRÓTKO I KONKRETNIE

Jak długie powinno być dobre szkolenie wideo? Ile powinno trwać? To pytanie nieustannie męczy wszystkich twórców. Długość powinna być przede wszystkim odpowiednia do celu szkolenia i potrzeb jego uczestników. Zbyt przegadane wideo, na którym przez cały czas widać tylko rozmawiające ze sobą postacie nie przyniesie właściwych efektów. Coraz większą popularnością cieszą się krótkie formy, pigułki wiedzy, przekazujące skondensowaną porcję informacji. Warta zastanowić się nad tworzeniem kilku krótkich filmów, a jeśli mamy długi materiał, podzielić go na mniejsze, krótsze odcinki.

ZADBAJ O TECHNIKĘ

Zadbaj o wszystkie elementy takie jak kompozycja, stabilizacja obrazu, odpowiednie oświetlenie, balans bieli. Wszystkie te elementy wpływają na jakość i całokształt realizacji wideo. Postaraj się także stopniować ujęcia, zadbać o nagrywanie wideo z różnych ustawień kamery i pokazywać zróżnicowane ujęcia, które później w montażu można dowolnie łączyć i przeplatać.

NIE ROZPRASZAJ

Zwrot „co za dużo, to nie zdrowo” sprawdzi się również w tym wypadku. Nie można przesadzić z dodatkowymi efektami i montażem. Nawet najlepszy kontent i najwyższej jakości nagranie wideo można zepsuć przez, tak wydawałoby się, prostą rzecz jaką jest tło do nagrania. Szczególnie w nagrywaniu wideo do szkoleń warto wybrać neutralne tło. Szkoda czasu i energii na wyszukane plenery, które będą zbyt atrakcyjne i odciągną uwagę uczestników od treści szkolenia.

DŹWIĘK I MUZYKA TEŻ SĄ WAŻNE

Jak nagrać wideo, które będzie dobrze słyszalne? Najlepiej, aby mikrofon zawsze był blisko kamery, a jeśli to niemożliwe, dźwięk nagrać osobno i potem zsynchronizować go z wideo. Zdecydowanie dobrze jest unikać małych i pustych pomieszczeń, które powodują pogłos i nieprzyjemnie odbijają dźwięk. W przypadku ścieżki dźwiękowej nieodpowiednio dobrana muzyka lub za głośny dźwięk zagłuszy słowa i będzie rozpraszać uczestnika, który woli skupić się właśnie na treści niż na podkładzie dźwiękowym. Idealna muzyka powinna być ledwie słyszalna, czasem może przydać się także, aby zamaskować ewentualne szumy w nagraniu.

MONTAŻ I DODATKI

Montaż i obróbka finalna materiału filmowego to także istotny element wpływający na efektywność szkolenia. Należy pamiętać nie tylko o ekranach wstępu i zakończenia, które wprowadzają uczestnika w temat szkolenia, a na koniec go podsumowują. To także cały proces przejścia między obrazami, dodatkowe dymki objaśniające, przykłady – wszystko, co tworzy dynamikę obrazu. Warto zadbać, aby wszystkie elementy był ze sobą spójne, nie rozpraszały i nie odciągały uwagi uczestnika, zaś teksty pozostały dobrze widoczne i czytelne, a odbiorca miał zapewniony odpowiedni czas na ich przeczytanie.

Nagrywanie wideo do szkoleń

O tym, że wideo edukuje, i to edukuje dobrze wiadomo nie od dziś. Kluczem jest to jak nagrać wideo dobrej jakości, które swoją formą zwiększa efektywność nauki i pomaga lepiej przekazać materiały szkoleniowe. Inspirując się nagraniami współczesnych popularnych twórców internetowych dostawcy szkoleń nie tylko umacniają swój wizerunek nowoczesnej marki, podążającej z duchem czasu, ale także uczą się tworzyć lepszy kontent dostosowany do kolejnych pokoleń odbiorców którzy powoli wpływają na rynek.

Nagrywanie wideo – czego dostawcy szkoleń mogą się nauczyć od internetowych twórców wideo?
4 (80%) 2 głos[ów]