Niestandardowe formaty e-learningowe: podcast – co to jest?

podcast w e-learningu

Nowoczesne technologie nieustannie zmieniają sposób i formy nauczania. Stwarzają nieograniczone możliwości do edukacji online poprzez wykorzystanie coraz to nowszych i bardziej różnorodnych narzędzi. Takimi narzędziami mogą być różne nośniki multimedialne, np. pliki audio bądź video, ale z czasem pojawiają się również niestandardowe formaty. Jednym z nich jest właśnie podcast. Co to jest podcast i dlaczego warto stosować go w edukacji?

Popularność podcastów stale rośnie, ale chociaż mamy z nimi do czynienia coraz częściej nadal nie każdy wie, co to jest podcast, do czego służy i jak go tworzyć.

Co to jest podcast?

Podcast to multimedialne nagranie cyfrowe, najczęściej udostępniane jako plik audio w formacie MP3. Może (co zdarza się zdecydowanie rzadziej), ale nie musi zawierać także dodatki wizualne i składać się z plików video lub PDF. Podcasty przygotowane tylko w formie audio zwiększają możliwość ich rozpowszechnienia i dotarcia do większego grona odbiorców.

Podcast powstał jako audycja radiowa, transmitowana w odcinkach, i taką właśnie formę przypomina. Stąd również szeroki zakres zastosowania i tematyki tego formatu. Co może być podcastem? Praktycznie dowolną treść da się przerobić na podcast. W tej formie można stworzyć np. wywiad z ekspertem, opowieść w odcinkach, luźne rozmowy na dany temat, prezentację w formie audycji (zamiast np. PowerPoint) lub kurs językowy.

Podcasty w e-learningu

Skoro już dowiedzieliśmy się co to jest podcast czas przejść do jego zastosowania w edukacji online. Podcast to jedno z najwygodniejszych i najprostszych narzędzi, jakie można wykorzystać w e-learningu. Zdecydowanie największą zaletą podcastów jest ich forma audio, która zapewnia dużo większy komfort odbioru niż w przypadku formatów wizualnych. Podcasty są świetne do nauki języków obcych, gdyż dzięki odsłuchiwaniu głosu lektora językowego lub native speakera dużo łatwiej i szybciej można osiągnąć pożądane efekty.

Podcast to jedna z form mobile learningu. Podcastu zazwyczaj słuchamy na urządzeniach mobilnych, smartfonach, iPodach, tabletach lub odtwarzaczach mp3. Jest dostępny zawsze i wszędzie, można go odsłuchać i przerwać w dowolnym momencie, a jedyne, czego potrzeba to urządzenie z dostępem do Internetu (i słuchawki). Podcast nie ogranicza odbioru, tak jak radio w zależności od lokalizacji. Przekazuje treści dostępne na żądanie, a ich zakres tematyczny może być bardzo zróżnicowany.

Podcasty w rozwoju zawodowym

Jak angażować pracowników w proces rozwoju organizacji? Podcast jest także świetnym narzędziem do tworzenia własnych treści i dzielenia się wiedzą. Pracownicy mogą tworzyć własne podcasty i w ten sposób zaangażować się w proces szkoleniowy.

Podcasty pomagają na efektywne wykorzystanie czasu, który w przypadku innych metod jest marnowany. Podcastów można słuchać zawsze i wszędzie, szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości skupienia wzroku na innych nośnikach, takich jak artykuły czy filmy. To bardzo przydatny format dla osób, które często podróżują samochodem lub uprawiają sport. Podcastów można słuchać z własnego telefonu przez słuchawki, dokładnie tak jak ulubionej muzyki. Format audio poszerza możliwości odbioru materiałów edukacyjnych, pozwala przesłuchać kurs językowy podczas porannego joggingu lub w trakcie domowych porządków.

 

Dlaczego warto wykorzystywać podcasty w e-learningu?

– odsłuchanie podcastu jest szybkie, proste i komfortowe – wystarczy telefon z dostępem do Internetu i słuchawki,

– podcasty nie angażują wszystkich zmysłów i pozwalają na jednoczesne wykonywanie kilku czynności, np. słuchanie podcastu podczas jazdy samochodem, czekania w korkach lub uprawiania sportu,

– podcasty pomagają twórcom dotrzeć do większego grona odbiorców,

– duży wybór tematyczny, podcasty dostępne są niemal na każdy temat,

– kilkakrotne odsłuchanie nagranego materiału może być efektywniejszą metodą nauki niż przeczytanie jednolitego tekstu,

– zazwyczaj większość pracowników (biurowych lub korporacyjnych) i tak korzysta z plików audio w trakcie swojej pracy – podcasty z powodzeniem mogą zastąpić słuchanie muzyki i przekazywać wartościowy materiał,

– podcast pomaga budować markę i autorytet jego twórcy,

– autor podcastu prezentuje się w roli eksperta, dzięki czemu może przyciągnąć przyszłych klientów,

– podcasty pomagają zwiększać zaufanie i autentyczność w wybranej grupie docelowej,

– słuchanie głosu wzbudza większe zaufanie u odbiorców i potwierdza autentyczność twórcy,

– podcasty pomagają w promocji marki.

Gdzie znaleźć podcasty?

Dziś podcasty to już nie tylko format dostępny na iTunes i urządzeniach Apple. Nadal to właśnie tam można znaleźć ich najwięcej, głównie w języku angielskim, ale podcasty pojawiają się także na Youtube, Spotify (od niedawna część serwisu zawiera podcasty z audycji radiowych), Soundclouds oraz wielu blogach i stronach internetowych.

Aby na własne uszy przekonać się, co to jest podcast zachęcamy do przesłuchania podcastów przygotowanych przez GroMar.

Podcasty, które przygotowaliśmy przypominają formę wywiadu, a do gościnnego udziału zaprosiliśmy ekspertów od dzielenia się wiedzą. Zachęcamy do przesłuchania rozmów:

z ekspertem od digital learningu firmy Orange Polska, na temat przekazywania wiedzy i angażowania ekspertów,

z learning managerem firmy Thomson Reuters, który zdradza, na czym polega praca w globalnej organizacji.

 

Podcasty można również umieszczać w formie pliku audio na platformie LearnWay. Mogą służyć jako element szkolenia, jego uzupełnienie lub jego integralna część.

Podcast sprawdzi się, jako metoda nauczania w każdej dziedzinie. Tworząc autorskie nagrania mózg angażuje się w większym stopniu niż podczas skanowania tekstu i aktywniej przyswaja wiedzę. Wymaga większego skupienia na treści, wyłapywania kluczowych informacji dla danego zagadnienia. Dzięki temu, podcasty z założenia niosą ze sobą określoną wartość, dlatego sprawdzają się, jako metoda nauki w każdej dziedzinie.

Wiesz już, co to jest podcast, więc może chcesz wziąć udział w nagraniu kolejnego odcinka wspólnie z GroMar? Jesteś ekspertem w swojej branży, chcesz się podzielić wiedzą z innymi? Daj nam znać i nagrajmy wspólnie materiał!

 

 

 

Niestandardowe formaty e-learningowe: podcast – co to jest?
5 (100%) 2 głos[ów]