Po co nam blended learning?

Po co nam blended learning?

W artykule Szkolenia e-learningowe vs stacjonarne wspominaliśmy o blended learningu jako metodzie łączącej tradycyjny sposób nauczania z nowoczesnymi rozwiązaniami e-learning. Czas na małe rozwinięcie, a zatem zapytajmy: po co nam blended learning?

Blended learning jest nowoczesną, wciąż ewoluującą metodą nauczania. Pozwala zbudować proces szkoleniowy dopasowany do potrzeb organizacji oraz potencjału, indywidualnych uwarunkowań i dostępności finalnego odbiorcy.

Blended learning oferuje zatem coś więcej niż szkolenie w sali i więcej niż szkolenie on-line. Ta hybrydowa metoda pozwala zbudować całą ścieżkę rozwoju, idealnie dopasowaną dzięki połączeniu tych dwóch metod nauczania. Po co nam jednak to połączenie? Sprawdźmy.

Większość kursów możemy podzielić w prosty sposób na dwie składowe: teorię i praktykę. Stosunek obu tych części bywa różny, niemniej istnieje. Zastanówmy się teraz: czy naprawdę potrzeba nam zajęć stacjonarnych, aby nauczyć się teorii, poznać założenia, zapoznać się z procesami? Oczywiście, że nie. Przerzućmy ją zatem „do sieci” – pracodawca zaoszczędzi w ten sposób pieniądze, które wydałby na wynajęcie sali i opłacenie trenera, a uczestnik biorący udział w szkoleniu – czas, który straciłby na dojazd. Ten ostatni zyska jednak przede wszystkim dostęp do nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych materiałów, o każdej porze dnia i nocy i z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Teraz pomyślmy nad praktyką. Może dotyczyć różnych tematów, jednak skupimy się na przykładzie wyrazistym: robieniu zastrzyków, co jest niezwykle ważne, np. na kursie z pielęgniarstwa. Czy wystarczy nam zatem opis i film instruktażowy, jak zrobić zastrzyk, by przystąpić do działania? Raczej nie. Przydałyby się zatem zajęcia praktyczne, stacjonarne, na których trener i praktyk w swojej dziedzinie prawidłowo ustawi naszą dłoń i skoryguje sposób robienia zastrzyku.

Połączenie

I tutaj odpowiedzią na nasze zapotrzebowanie będzie właśnie blended learning. Na kursie e-learningowym dowiemy się, jak się do zastrzyku przygotować, poznamy zasady, wskazówki, dobre praktyki, wizualizacje i przykłady, a na kursie stacjonarnym nauczymy się, jak zastrzyk prawidłowo wykonać.

Blended learning przyda się również do weryfikacji wiedzy i umiejętności. Dostępne w metodach e-learningowych narzędzia umożliwią przeprowadzenie wymaganego testu czy quizu na platformie szkoleniowej, a umiejętności praktyczne sprawdzi trener na zajęciach w tzw. realu.

Wracając zatem do pytania postawionego na początku – po co nam blended learning? – oczywiście, do oferowania procesu szkolenia i rozwoju idealnie dopasowanego do użytkownika. Do tworzenia środowiska szkoleniowego na miarę XXI wieku!

Zapisz

Po co nam blended learning?
Oceń ten post