Pozycja seniorów w świecie nowoczesnych technologii

Jak radzą sobie seniorzy w sieci? [STATYSTYKI]

Rozwój technologii w ostatnich latach znacząco przyspieszył. Rozpęd, jakiego nabrał, sprawia, że nie wszyscy nadążają za nowymi urządzeniami, systemami, aplikacjami… Codzienne obserwacje wyraźnie wskazują na to, że im młodsi użytkownicy nowoczesnych technologii, tym lepiej sobie z nią radzą. Nieprawdą byłoby jednak stwierdzenie, że osoby starsze pozostają daleko w tyle, o czym świadczą badania przeprowadzone przez firmę SYMETRIA.

Zobaczmy zatem, „co w trawie (u seniorów) piszczy”.

 

 

JEST DOBRZE!

Pokolenie 55+ całkiem nieźle radzi sobie z obsługą Internetu i jest najbardziej dynamicznie rosnącą grupą wśród użytkowników tego medium (sic!). Warto tutaj zaznaczyć, że według szacunków w roku 2050 osoby w wieku 60+ będą stanowić powyżej 40% ogólnej liczby ludności w Polsce.

Aktywności seniorów w sieci

Czym zajmują się seniorzy w sieci? Tym samym, czym młodsi odbiorcy. Aktywnie poszukują pracy, jeśli chcą polepszyć swoją sytuację życiową/zawodową, pozyskują interesujące ich informacje (powoli odchodząc od tradycyjnego czytania gazet czy oglądania telewizji), surfują dla rozrywki i nauki oraz komunikują się z najbliższymi.

Media społecznościowe

W szybkim tempie seniorzy dołączają również do popularnych mediów społecznościowych i obecnie są najbardziej rosnącą grupą użytkowników social media! Niech potwierdzą to liczby: w roku 2015 w Ameryce z kanałów SM korzystało 35% osób powyżej 65 roku życia, co oznacza aż trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2010.

E-zakupy

Seniorzy robią również zakupy przez Internet, a 65% osób powyżej 55 roku życia uważa, że ta forma zakupów jest tak samo bezpieczna jak tradycyjna. Co ciekawe, zakupy seniorzy robią dosyć często, bowiem co 4. osoba robi kilka zakupów w ciągu miesiąca, a co 10. – przynajmniej raz w tygodniu.

Urządzenia

Kolejne badanie raczej nie powinno nikogo zaskoczyć – urządzeniem najczęściej wykorzystywanym przez seniorów do dokonywania zakupów jest sprzęt stacjonarny (67%). Można by się pokusić o znalezienie powodu takiego rozwiązania – obraz na monitorze jest większy i pozwala lepiej obejrzeć proponowane artykuły.

 

 

ALE… WCIĄŻ NIE JEST IDEALNIE

Pomimo tych dobrych procentowo danych, starsi użytkownicy nadal stanowią najmniejszą grupę użytkowników sieci.

Brak motywacji

Seniorom brakuje motywacji, co wynika z braku wiedzy dotyczącej zastosowania wybranej technologii, braku interesujących usług i treści oraz braku dostosowanej do ich możliwości i potrzeb oferty. Stopują ich również bariery psychologiczne: na ogół myślą, że to nie dla nich, w czym z pewnością nie pomaga słabe dostosowanie interfejsów do ich potrzeb.

Wiek a procesy poznawcze

Im człowiek starszy, tym więcej potrzebuje czasu, aby poznać i przyswoić wiedzę. Wg badań firmy SYMETRIA pomiędzy 26. a 60. rokiem życia umiejętność korzystania ze stron internetowych co roku spada o 0,8%. Omawiani tutaj seniorzy potrzebują więcej czasu, by opatrzyć się ze stroną, przeskanować tekst wzrokiem i ostatecznie znaleźć informacje, których poszukują. Użytkownicy 65+ korzystają ze stron internetowych aż o 43% wolniej niż osoby pomiędzy 21-55 rokiem życia.

Wykluczenie cyfrowe

Osoby starsze na ogół nie widzą problemu w tym, że nie korzystają z nowoczesnej technologii. Skutki wykluczenia cyfrowego mogą być jednak dotkliwe; wymieńmy kilka z nich:

  • pogorszenie relacji z bliskimi,

  • ograniczone uczestnictwo w kulturze,

  • nieporozumienia wynikające z braku znajomości pojęć i procesów,

  • zmniejszenie szans na rynku pracy.

 

 

JAK TO ZMIENIAĆ?

Wszystko zależy od twórców. Jeśli będą pamiętać o tym, że odbiorcami ich treści są nie tylko młodzi, zaangażowani technologicznie, ale również osoby starsze, procentowy wzrost seniorów w sieci będzie szybko postępował. Projektując strony, pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniej czcionki (wielkość, rodzaj), kolorystyki, odległości między klikalnymi elementami, czy dodaniu napisów. Zastanówmy się, czy przygotowane przez nas treści/aplikacje/urządzenia są uniwersalne, a nie skierowane i dostosowane tylko do wymagań wąskiej grupy odbiorców. Pamiętajmy, że seniorzy chętnie dołączą do nowoczesnego technologicznie świata, jeśli tylko pokażemy im jego możliwości – i być może każdy znajdzie coś dla siebie. A zatem… do dzieła!

 

Na podstawie: http://ux-pm.pl/materialy/seniorzy-w-swiecie-cyfrowym.png

Pozycja seniorów w świecie nowoczesnych technologii
5 (100%) 4 głos[ów]