Skuteczny onboarding w małej firmie – sprawdź jak go wdrożyć!

onboarding w firmie

Skuteczny onboarding w małej firmie – sprawdź jak go wdrożyć!

Jeszcze do niedawna onboarding kojarzony był z wielkimi przedsiębiorstwami, które ze względu na dużą ilość i rotację pracowników wymagały wprowadzenia stałych procedur wdrożeniowych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja małych firm. Zazwyczaj nie stać ich na utrzymanie działu HR, który na początku przeprowadziłby rekrutację, a następnie w odpowiedni sposób wprowadził nowego pracownika w struktury firmy. Jak zatem wdrożyć pracownika, aby przekazać mu niezbędną wiedzę, nie wydając przy tym fortuny i nie zakłócać płynności działania firmy?

Onboarding, czyli witamy na pokładzie

Na wstępie trochę teorii dla przypomnienia, aby łatwiej zrozumieć na czym polega onboarding i dlaczego jest tak ważny dla optymalizacji działania każdej firmy. Onboarding to nic innego jak proces aklimatyzacji nowego pracownika w nieznanym dla niego środowisku. Jeżeli „nowy nabytek” nie zostanie odpowiednio wprowadzony w struktury miejsca pracy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa przełoży się to na jego efektywność i poziom zadowolenia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Wynhurst Group, aż 50 proc. pracowników odchodzi z firmy w trakcie początkowych czterech miesięcy pracy. Wynika to po części z tego, że duża część małych i średnich przedsiębiorstw nie przeprowadza procesów onboardingowych – co jest poważnym błędem. Nowozatrudniony pracownik potrzebuje przede wszystkim procesu aklimatyzacyjnego, który w przyjemny dla niego sposób pozwoli mu wejść w nowe otoczenie i zdobyć kompetencje niezbędne do pracy.

Jak zrobić to skutecznie? W praktyce biznesowej stosowane są najczęściej trzy rozwiązania.

Learning by doing

To nic innego jak nauka poprzez praktykę – czyli najpopularniejsza forma wdrażania pracownika. Od razu zostają mu przydzielone obowiązki, które wykonuje pod nadzorem osoby z większym stażem – tzw. opiekunem. Jest to forma skuteczna, ponieważ poprzez praktykę można nauczyć się najwięcej, ale jednocześnie pomijana jest w niej sfera komfortu psychicznego. W większości przypadków adepci boją się pytać, ponieważ wychodzą z założenia, że każde pytanie obnaża ich niewiedzę, co potęguje ich wewnętrzny niepokój. Niestety ta forma wdrażania nie opiera się zazwyczaj na żadnym schemacie, więc trudno zmierzyć jej wyniki. Późniejsza niewiedza pracownika może być jego winą, ale jednocześnie może wynikać z zaniechań szkoleniowych opiekuna.

Ustandaryzowane szkolenie

Jest to forma, która pozwala mierzyć efekty pracy nowego pracownika. Na starcie otrzymuje informacje, które mają na celu pokazanie struktur organizacyjnych firmy, a także wiedzy niezbędnej do pracy na danym stanowisku. Dzięki takiemu szkoleniu, nowy pracownik ma większe szanse na osiągnięcie wyznaczonych celów. Dlaczego? Jak pokazują statystyki, ponad 60% osób łączy swoje wyniki z pierwszego roku pracy właśnie z onboardingiem.
Niestety ustandaryzowane szkolenie, pomimo swoich licznych zalet, posiada także minusy. Najważniejszym z nich jest brak indywidualnego dostosowania cyklu pod pracownika. Jedni wiedzę przyswajają szybciej, inni wolniej, dlatego schematyczność może okazać się mało efektywna. Mankamentem jest również fakt, że za każdym razem pracownik z większym stażem musi poświęcić czas, aby przeprowadzić szkolenie. Bardzo często kosztem swoich obowiązków.

Onboarding w formie e-learningu

Ciekawym rozwiązaniem jest onboarding w formie e-learningu. Jest to innowacja na rynku, ale wydaje się być dobrze skrojona na potrzeby także małych firm. Dzięki przeniesieniu onboardingu na platformę e-learningową, niejako wyszliśmy na przeciw problemom mniejszych przedsiębiorstw, które nie mają pomysłu i narzędzi na skuteczny system wdrożeniowy. Wybierając platformę z modułem onboardingowym, firma otrzymuje nieograniczony dostęp do szkolenia, które dostępne jest w panelu użytkownika. Pozwala to na indywidualną naukę i możliwość powrotu do wybranych zagadnień w każdej chwili.Osoba szkoląca poświęca czas tylko raz, by przekazać swoją wiedzę, a zatrudnienie nowych pracowników nie stanowi dla niej dodatkowego obciążenia. Tak przygotowane materiały szkoleniowe, ustawione jako element onboardingu zostaną udostępnione dla każdego nowego pracownika, który dołączy do platformy.


Onboarding na platformie e-learningowej rozwiązuje kwestie nieustandaryzowanego szkolenia, a także niweluje niepełne przekazanie wiedzy przez opiekuna. Wszystko, co powinien wiedzieć nowy pracownik jest zawarte w kursie, do którego może w każdej chwili wrócić. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje nie tylko pracownik, który nie musi opuszczać swojej strefy komfortu i martwić się, że o coś nie dopytał. Korzysta również jego opiekun i przełożony, który może w łatwy sposób sprawdzić poziom zaangażowania i znajomości obowiązkowych materiałów szkoleniowych.

Jak zatem wdrożyć skuteczny onboarding? Przede wszystkim biorąc pod uwagę potrzeby i uczucia nowego pracownika. Zapewnić mu komfortowe warunki do pracy w nowym środowisku, zarówno pod względem samej organizacji stanowiska i miejsca do pracy, ale także niezbędnych materiałów, które pomogą mu lepiej poznać zadania i cele wyznaczone przez organizację.

Skuteczny onboarding w małej firmie – sprawdź jak go wdrożyć!
Oceń ten post