Tworzenie wirtualnych społeczności a szkolenia e-learningowe

Tworzenie wirtualnych społeczności a szkolenia e-learningowe

Osoby prowadzące szkolenia w tradycyjny sposób często obawiają się, że po przekształceniu zajęć w e-learning utracą osobisty kontakt z odbiorcami szkoleń.

Postanowiliśmy rozwiać te obawy i pokazać sposoby, dzięki którym kontakt nie tylko nie zostanie utracony, ale wręcz nabierze intensywności.

Wirtualna społeczność, jaka powstaje w sieci, często jest bardziej aktywna i działa prężniej niż uczestnicy szkoleń „na żywo”, poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju forach dyskusyjnych, czatach czy wideokonferencjach. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że wielu osobom łatwiej jest wypowiedzieć się, gdy nie ma kontaktu twarzą w twarz – stajemy się odważniejsi i bardziej pewni siebie. Dodatkowo, jeśli w wirtualnym szkoleniu tworzymy asynchroniczne narzędzia (takie jak np. forum dyskusyjne), pozwalają one wypowiedzieć się każdej osobie, na każde pytanie czy problem, w dowolnym czasie. Jeśli temat jest interesujący, możemy spodziewać się bardzo wysokiej aktywności!

Wirtualne społeczności nie zawsze  jednak tworzą się same i czasem trzeba im pomóc zaistnieć. Osobą, która może dać początek takiej grupie jest sam trener. Jeśli zatem jesteś trenerem lub planujesz nim być, zachęcamy Cię do zastosowania kilku prostych pomysłów, aby zachęcić uczestników szkoleń e-learningowych do aktywności w sieci:

Pinezka

Uruchom sesję wirtualnej klasy w środowisku on-line. Dołącz do niej prezentację multimedialną, czy nagraną wcześniej dyskusję i wymuś pracę w podgrupach, we wspólnych pokojach dyskusyjnych.

dymki

Zorganizuj czat w czasie rzeczywistym na podany temat. Wykorzystaj do tego dostępne narzędzia, kanały dyskusyjne lub portale społecznościowe.

forum

Zorganizuj uczestnikom szkoleń e-learningowych nieformalny czat lub forum dyskusyjne. W tym miejscu będą mogli wymieniać się materiałami, ale również rozmawiać swobodnie na interesujące ich tematy.

Wideokonferencja

Zorganizuj wirtualne spotkanie z ekspertem. Wideokonferencja sprawdzi się tutaj doskonale.

grupa

 Zaplanuj projekt w grupach, nad którym uczestnicy będą mogli rozmawiać ze sobą w specjalnie wydzielonym dla danej grupy miejscu.

To tylko kilka przykładów obrazujących, jak może wyglądać kontakt z uczestnikami szkoleń e-learningowych. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do poszukiwań kolejnych sposobów…

 

Na podstawie: https://blog.elucidat.com/face-to-face-to-online-social/

 

Zapisz

Tworzenie wirtualnych społeczności a szkolenia e-learningowe
Oceń ten post