- Co to jest VR?
- Co to jest AR?
- Jak wykorzystać VR i AR w marketingu miasta lub regionu?
- Wirtualny spacer: zaproś turystów na Starówkę lub inwestorów do strefy przemysłowej.
- Zorganizuj wirtualny lot balonem lub samolotem nad miastem.
- Otwórz lokalne muzea, galerie i skanseny w technologii VR przez całą dobę.
- Podróż do przeszłości: pokaż, jak zmieniało się Twoje miasto na przestrzeni lat
- Stwórz grę sportową z lokalnymi drużynami.
- Zorganizuj grę miejską z wykorzystaniem AR.
- Sposobów na nowoczesną promocję samorządów i regionów znamy bardzo dużo. Skontaktuj się z nami poprzez poniższy formularz, a na bazie naszego doświadczenia zasugerujemy Ci konkretne pomysły i kreatywne rozwiązania.
Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości rozwijają się w zawrotnym tempie. AR i VR wkraczają do naszych domów wraz z konsolami do gier, smartfonami i nowoczesnymi telewizorami. Promocja i marketing chętnie i szybko adoptują takie techniczne nowinki, więc na rynku niedawno zaczęły pojawiać się pierwsze aplikacje i urządzenia AR/VR, wykorzystywane w kampaniach marek, czy regionów.
Jak wykorzystać VR w promocji Twojej okolicy? Jak stworzyć viralowe, intrygujące i ciekawe narzędzia, gotowe do wdrożenia w strategii marketingowej nowoczesnego regionu? Poniżej opisujemy kilka zrealizowanych przez nas pomysłów – wszelkie inspiracje mile widziane.
_
Co to jest VR?
Na początek krótka definicja: VR (Virtual Reality) to obraz wirtualnej rzeczywistości, widziany przez specjalne gogle VR. Widziane tam przedmioty, czy przestrzenie, stworzone w formie komputerowej symulacji, sprawiają wrażenie, jakby istniały naprawdę. Z goglami wirtualnej rzeczywistości i słuchawkami odcinamy się od świata realnego i zanurzamy się w świecie wirtualnym.
_
Co to jest AR?
AR (Augmented Reality) to technologia, która miesza naszą rzeczywistość ze światem wirtualną. Twórcy synchronizują obraz z naszego świata z komputerowymi grafikami i trójwymiarowymi animacjami. Dzięki temu przed naszymi oczami mogą pojawić się jakieś obiekty lub postaci, stojące przed nami np. na chodniku przy głównej ulicy miasta. W wypadku VR przenosimy się do kompletnie innego świata, zaś AR sprawia, że oba światy działają równolegle. By poruszać się w rzeczywistości rozszerzonej, wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją lub specjalne okulary.
_
Jak wykorzystać VR i AR w marketingu miasta lub regionu?
Wirtualny spacer: zaproś turystów na Starówkę lub inwestorów do strefy przemysłowej.
Po założeniu gogli VR potencjalny turysta poczuje się, jakby kroczył przez centrum Twojego miasta. Najważniejsze obiekty możemy wyróżnić znacznikami, aby zarówno podczas wirtualnej, jak i tej realnej wizyty w mieście od razu wiedział, dokąd iść i co warto zobaczyć.
Przyszłym inwestorom, szczególnie zagranicznym, możesz w łatwy i stosunkowo tani sposób pokazać obecny lub przyszły stan Waszej strefy przemysłowej. Dosłownie oprowadzisz ich po wszystkich projektowanych budynkach i pokażesz planowaną infrastrukturę. Już bez kosztownej wizyty w naszym kraju będą mogli poczuć to miejsce na własnej skórze. Takie unikatowe doświadczenia zachęcą do zdeponowania środków właśnie w Twoim regionie.
Zorganizuj wirtualny lot balonem lub samolotem nad miastem.
Pomysł idealnie sprawdził się w Piotrkowie Trybunalskim. Przygotowaliśmy aplikację, w której z użyciem gogli VR każdy mógł poprowadzić własny balon i z góry zobaczyć wszystkie największe atrakcje Piotrkowa. Każdy z mieszkańców mógł przelecieć nad swoją ulicą.
To oryginalny sposób na wzmacnianie dobrego wizerunku miasta lub regionu wśród jego obywateli. W wielu wypadkach mieszkańcy mogą nawet nie wiedzieć, że wybrane atrakcje lub miejsca w ogóle istnieją.
Otwórz lokalne muzea, galerie i skanseny w technologii VR przez całą dobę.
Ile razy słyszałaś o tym, że muzea są nudne, przestarzałe i tylko dla dorosłych, a dzieci nie mają tam czego szukać? Dzięki technologii VR możesz odczarować zły PR takich miejsc.
Otwórzmy je przez całą dobę w technologii VR. Każdy w swoim domu z użyciem gogli będzie mógł podziwiać wszystkie eksponaty, wziąć udział w interaktywnych grach i edukacyjnych zabawach, a także posłuchać opowieści wirtualnego przewodnika. Wyjątkowa rozrywka dla dzieci i dorosłych.
Jeśli już zaprosisz Gości do swojego muzeum, zaskocz ich rozwiązaniami AR. Wyobraź sobie wirtualne lustro, w którym przy użyciu smartfona możesz przymierzać stroje z danej epoki. Tak, to już jest możliwe.
Podróż do przeszłości: pokaż, jak zmieniało się Twoje miasto na przestrzeni lat
Jeśli historia ewolucji i rozwoju Twojego regionu wydaje Ci się interesująca, możemy pokazać ją „na żywo”.
Użytkownik w goglach VR wybierając losowy rok istnienia miejscowości zobaczy, jak wyglądały budynki i ulice w tym okresie. Zobaczy ludzi z tamtej epoki, uliczne stragany i historyczne auta, a nawet konne dorożki. Będzie mógł z nimi wejść w interakcję – porozmawiać z przechodniami, przejechać się starym tramwajem lub wcielić się w znanego, miejskiego bohatera i odbyć ważne misje.
Stwórz grę sportową z lokalnymi drużynami.
Masz w mieście silną reprezentację w siatkówce lub znaną drużynę żużlową? Możemy wspólnie przygotować grę sportową w technologii VR. Lista dyscyplin jest nieograniczona. Gracz wcieli się w jednego z lokalnych sportowców i rozegra swoje mecze lub w roli trenera poprowadzi drużynę do zwycięstwa.
Zorganizuj grę miejską z wykorzystaniem AR.
Z okazji rocznicy istnienia miasta lub innej ważnej uroczystości lub święta zorganizuj grę miejską z użyciem AR. Mieszkańcy będą musieli wykonać odpowiednie zadania i znaleźć za pomocą swoich różne wirtualne przedmioty, ukryte w oryginalnych, realnych lokalizacjach.
Innym interesującym, miejskim rozwiązaniem z zakresu technologii AR będą przystanki autobusowe w rozszerzonej rzeczywistości. Oczekujący na autobus zeskanuje smartfonem na przystanku odpowiedni kod QR, a na ekranie jego telefonu pokaże się prosta gra, związana np. z historią miejscowości.