Jednym z trendów ostatnich lat w e-learningu jest film. Dobrze przygotowany i odpowiednio wykonany z powodzeniem zastępuje szkolenie on-line, a nawet stacjonarne. W wielu przypadkach film sprawdza się o wiele lepiej niż tradycyjny kurs, ponieważ wiernie odwzorowuje środowisko i realia, o jakich opowiada, a także prawdziwe życie, stanowiąc praktyczny przykład tego, co prezentuje.
Tematyka może być oczywiście dowolna (instruktaż, scenka ilustrująca, inne), jednak jakość wykonania powinna być przede wszystkim na tyle wysoka, by spełnić swoją właściwą funkcję i pozwolić na skupienie użytkownika na prezentowanym przekazie.
Zebrane poniżej informacje to wskazówki ogólne i dotyczą prostych projektów filmów, bez dużych nakładów finansowych, które każdy, bez przygotowania operatorskiego, może wykonać samodzielnie.
Jeśli jednak te wskazówki to za mało, możemy również wesprzeć klientów w procesie realizacji materiałów wideo, a nasza rola może być dookreślona w zależności od ich potrzeb.
Istnieje szereg elementów, na które warto zwrócić uwagę, podczas kręcenia filmów. A oto i one.
- Oświetlenie – jest jedną z ważniejszych kwestii. Operowanie grą świateł i cieni pozwala na skupienie uwagi na danym elemencie lub ukrycie innych.
- Kolorystyka i ekspozycja – kolory powinny być ładne i żywe, a obraz ostry i odpowiednio doświetlony.
- Perspektywa – należy pamiętać o tym, co chcemy pokazać i czyimi oczami (np. pracownika sklepu z perspektywy kierownika); obiektyw może zostać ustawiony na wysokości oczu człowieka, z perspektywy ptasiej (z góry) lub żabiej (z dołu).
- Odgłosy tła – nadają całej sytuacji realizmu i „życiowości”, mogą jednak również zakłócić przekaz zbyt wysokim poziomem hałasu.
- Różne ujęcia – zastosowane w jednym filmie urozmaicają obraz i zapobiegają nudzie.
- Rozdzielczość filmu – zalecamy rozdzielczość 1280 x 720 lub 1920 x 1080. Obecnie większość telefonów oferuje możliwość nagrywania w takiej rozdzielczości.
- Urządzenie do nagrywania filmu – przy braku profesjonalnego sprzętu do nagrywania możemy użyć telefonu. Polecamy urządzenie typu DSLR (lustrzanka cyfrowa) lub kamerę cyfrową.
- Film należy nagrać w ORIENTACJI POZIOMEJ, poniżej link do filmu „z przymrużeniem oka” tłumaczącego, dlaczego nie należy nagrywać filmów „w pionie”: https://www.youtube.com/watch?v=Bt9zSfinwFA
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Bt9zSfinwFA&w=854&h=480]
- Stabilność obrazu – aby uniknąć trzęsącego się obrazu, warto użyć statywu – drżenie i „pływanie” obrazu dekoncentruje oglądającego. Istnieją statywy również dla telefonów komórkowych.
- Dźwięk – jeśli na filmie mamy osoby wypowiadające kwestie dialogowe, dobrze byłoby, gdyby każda z nich miała swój mikrofon, a głos każdej z postaci nagrywany był osobno (najlepiej w ciszy). W późniejszym etapie można zmiksować głosy postaci z odgłosami danego miejsca/pomieszczenia, nagranymi przy użyciu mikrofonu pojemnościowego (kamery i aparaty są w takie wyposażone), aby nagranie było bardziej naturalne.
- Kadrowanie obrazu – zalecamy używać statycznych kadrów (bez zoomu i panoramy), a każdą z postaci filmować w kilku różnych kadrach (np. zbliżenie, plan średni i pełny plan). Więcej informacji na temat różnych planów filmowych można znaleźć np. tutaj:http://kameraakcja.com/2/podstawy-filmowania-rodzaje-planow
Filmując każdy z tych planów, warto pamiętać o zasadzie trójpodziału, czyli umieszczeniu filmowanego obiektu na którymś z przecięć (punktów) obrazu, tak jak poniżej:
Fot. Agnieszka Budzyńska
- Montaż – nagrany materiał audio i video należy odpowiednio zsynchronizować tak, aby ruchy ust bohaterów pokrywały się z tym, co słyszymy. Następnie cały materiał trzeba odpowiednio zmontować tak, aby był ciekawy w obiorze – bez długich ujęć i niepotrzebnych pauz w trakcie mówienia. Film dobrze jest zacząć od jakiejś sceny wprowadzającej, zanim przejdziemy do sedna, aby dać oglądającemu szansę na przygotowanie się do odbioru treści merytorycznych. Film warto zamknąć sceną kończącą, zamykającą przekaz. Do montażu filmu można użyć jednego z programów, np. Adobe Premiere Pro, Edius, Sony Vegas lub mniej zaawansowane: VideoStudio czy Pinnacle Studio.
- Organizacja planu zdjęciowego – przed rozpoczęciem nagrywania należy odpowiednio przygotować aktorów i filmowane pomieszczenie, aby uniknąć w kadrze niepotrzebnych elementów – może się tutaj przydać osoba odpowiedzialna za porządek na planie i przygotowanie aktorów (makijaż, strój, identyfikatory…), jeśli takich przewidujemy. Nagrywając film, warto też opierać się na dobrze napisanym scenariuszu, który pokieruje aktorów, wytyczy kolejność scen, uporządkuje nagranie. Osoba odpowiedzialna za przygotowanie planu zdjęciowego w trakcie nagrywania filmu może pełnić funkcję reżysera i kontrolować, czy aktorzy wypowiadają swoje kwestie w odpowiedni sposób.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki stanowią zachętę do samodzielnego przygotowania filmu, a zatem… do dzieła!