Zaskakujące wieści płyną od ABC Rynek i Opinia, jak podajemy za portalszkolenia.pl. Wśród polskich przedsiębiorców wciąż najpopularniejsze pozostają tradycyjne szkolenia stacjonarne, a po e-learning sięgają nieliczni, choć ich liczba stale rośnie.
Przyczynę tego stanu rzeczy należy upatrywać w tym, że panuje opinia (nieprawdziwa oczywiście), że szkolenia tradycyjne – w jednej sali i grupie – są bardziej efektywne niż szkolenia on-line. Jak daje się zauważyć, nikt nie uwzględnił w tej ocenie znaczenia roli trenera, którego wpływ na jakość i efektywność tradycyjnego szkolenia jest największa (sic!).
Przedsiębiorcy „tradycjonaliści” uważają, że najważniejszy w szkoleniach jest kontakt „na żywo” z drugą osobą – można z nią porozmawiać, zadać pytanie, wyjaśnić, jak również wymienić się doświadczeniami. Szkolenia e-learningowe na ogół nie mają takich możliwości, jednak istnieją formy rekompensujące te braki – różnego rodzaju funkcjonalności oferowane przez platformy e-learningowe, dające użytkownikom szkoleń możliwość wyrażenia swoich wątpliwości, czy wymiany opinii, np. forum, czat, komunikator, czy wideokonferencja (Patrz: https://gromar.eu/oferta/wideokonferencje/), jak również tradycyjny e-mail.
Formą „pogodzenia” tradycyjnego podejścia oraz inwestycji w nowoczesne rozwiązania są szkolenia mieszane, tzw. blended learning. Polega on na połączeniu tradycyjnych spotkań w sali szkoleniowej z uzupełnieniem w formie testów, ankiet, materiałów, pigułek wiedzy, szkoleń itd., realizowanych on-line. Dzięki zastosowaniu tej metody, jesteśmy w stanie opracować przemyślany i kompleksowy proces rozwoju pracownika, który nie zakończy się z chwilą zamknięcia drzwi sali szkoleniowej lub użycia przycisku „Zamknij” w szkoleniu e-learningowym, a będzie charakteryzował się ciągłym przepływem wiedzy i stopniowym doskonaleniem użytkownika. Na pewno wrócimy jeszcze do tego tematu w osobnym artykule.
Sami uczestnicy e-szkoleń ocenili je jako wygodną formę, wskazując na oszczędność czasu – nie trzeba bowiem opuszczać miejsca pracy żeby odbyć szkolenie – oraz możliwość odbycia szkolenia w najbardziej dogodnym, wybranym przez siebie miejscu i czasie.
Wobec takich wyników badań pozostaje mieć nadzieję, że w ślady przedsiębiorców, którzy odkryli już zalety e-szkoleń, pójdą kolejni, przyczyniając się tym samym do popularyzowania tej formy szkolenia, na co my – entuzjaści e-learningu – czekamy z niecierpliwością.
Zapisz