- 8 trendów i szans w e-learningu na 2020 rok.
- 1. Talent Management & Candidate Experience absolutnym standardem.
- 2. Aplikacje mobilne święcą tryumfy.
- 3. Brak szkoleń dedykowanych: przede wszystkim katalogi gotowych szkoleń.
- 4. Brak narzędzi, łączących wszystkie funkcjonalności lub różne oprogramowania ze sobą.
- 5. Wysoki poziom VR i AR.
- 6. Grywalizacja na każdym kroku.
- 7. Wszechobecna promocja kultury Feedback 360o.
- 8. Social learning i nauczanie poprzez chatboty.
- Czy warto jechać na LEARNTEC 2021?
- Jesteś zainteresowany wykorzystaniem wybranych z powyższych trendów w Twojej firmie?
Ostatni tydzień stycznia 2020 spędziliśmy u naszych zachodnich sąsiadów. To właśnie w Niemczech, w Karlsruhe, odbywały się największe e-learningowe targi w Europie, LEARNTEC 2020. Czy warto tam jechać? Co zaobserwowaliśmy? Jakie trendy będą dominować w e-learningu w 2020 roku i kolejnych dekadach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
_
8 trendów i szans w e-learningu na 2020 rok.
1. Talent Management & Candidate Experience absolutnym standardem.
Elementy rekrutacyjne, employer branding, zarządzanie talentami i potencjalnymi kandydatami na Naszych Pracowników zdominowało przekaz dostawców e-learningowych podczas targów LEARNTEC 2020. Widać, że problemy z pozyskiwaniem nowych Pracowników to zmartwienie nie tylko polskich rekruterów. Wiele platform miało konkretne, praktyczne funkcjonalności, związane z tymi zagadnieniami.
2. Aplikacje mobilne święcą tryumfy.
Bez szkoleń w wersji mobilnej ani rusz. Wszystkie nowe rozwiązania szkoleniowe muszą być dostosowane do smartfonów i tabletów, najlepiej w formie prostej i intuicyjnej apki. W dobie urządzeń mobilnych szkolenia desktopowe znikną z rynku w perspektywie kilku lat.
3. Brak szkoleń dedykowanych: przede wszystkim katalogi gotowych szkoleń.
To był jedno z naszych największych zaskoczeń. W GroMarze jesteśmy przyzwyczajeni do szkoleń „szytych na miarę” (choć mamy też spory pakiet tych gotowych), zaś na LEARNTEC spotkaliśmy przede wszystkim dostawców „gotowców”. Pytani o to, czy są w stanie dostosować platformę lub treść szkoleń pod potrzeby danej firmy, mocno kręcili nosem. Jeśli szukasz czegoś dedykowanego Twojemu biznesowi, szukaj producenta na polskiej ziemi.
4. Brak narzędzi, łączących wszystkie funkcjonalności lub różne oprogramowania ze sobą.
Teoretycznie na rynku jest już wszystko, ale… gdy chcemy mieć kilka funkcji i rozwiązań w jednym narzędziu, dostawcy rozkładają ręce. Każda aplikacja sama sprawdza się świetnie, ale próżno szukać czegoś, co ma w sobie wszystko lub integruje 5 apek w jedną. To szansa dla polskich firm. W końcu Polak potrafi.
5. Wysoki poziom VR i AR.
Dość powiedzieć, że firmy prezentujące rozwiązania związane z tymi technologiami zajęły blisko 25% całej powierzchni targowej. Trendy i możliwości wdrażania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w szkoleniach zalewają europejskie firmy. Niebawem ta fala przypłynie również do Polski. Mamy pierwsze takie projekty za sobą i rzeczywiście robią wrażenie, nawet na samych twórcach. To zupełnie nowe doświadczenia dla kursantów z różnych dziedzin przemysłu 4.0.
6. Grywalizacja na każdym kroku.
Gwarancją efektywnej nauki online w 2020 roku ma być zdobywanie leveli, odznak i punktów doświadczenia za ukończone lekcje i etapy szkolenia. Mechanizmy z gier są wprost adaptowane do edukacyjnych aplikacji mobilnych. Dzięki wizycie na targach wiemy, w którą stronę rozwijać nasz panel grywalizacyjny na platformie Learnway, aby sprostać oczekiwaniom klientów zagranicznych.
7. Wszechobecna promocja kultury Feedback 360o.
Nareszcie przedsiębiorcy zrozumieli, jak cenna jest wiedza „z dołu” organizacji, a świat IT i e-learningu skutecznie odpowiedział na to odpowiednimi narzędziami. Kilkoma kliknięciami możemy uzyskać dostęp do ankiet 180 i 360, czy raportów z wywiadów i testów, przeprowadzonych z pracownikami. Z sukcesem wdrożyliśmy to m.in. w firmie OCHNIK, o czym piszemy TUTAJ.
8. Social learning i nauczanie poprzez chatboty.
Krótkie treści, czy blog posty w formie „pigułek wiedzy”, proste algorytmy, zadania, testy do rozwiązania na Messengerze w wolnej chwili – to nawet nie przyszłość, a teraźniejszość szkoleń online, szczególnie dla najmłodszych pokoleń. Mamy kilka minut na zaangażowanie ich uwagi, więc chatbot będzie do tego idealny.
Czy warto jechać na LEARNTEC 2021?
Zdecydowanie tak. Jeśli interesujesz się e-learningiem, prowadzisz firmę związaną z edukacją online lub pracujesz w organizacji, która wdraża u siebie takie rozwiązania, powinieneś tam być. LEARNTEC to ogromna dawka inspiracji, nowych kontaktów i relacji biznesowych.
Informacje o kolejnej edycji, bilety, rezerwacje miejsc targowych znajdziesz tutaj: https://www.learntec.de/en/
Jesteś zainteresowany wykorzystaniem wybranych z powyższych trendów w Twojej firmie?
Potrafimy to robić. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zaobserwowanych przez nas podczas LEARNTEC rozwiązań, napisz do nas poprzez formularz kontaktowy poniżej, a chętnie dopasujemy konkretne pomysły dla Twojego biznesu.