Sukces firmy w dużej mierze zależy od wysokiej wydajności pracowników. Aby ją zwiększyć, należy między innymi podnosić kwalifikacje pracowników. Wraz z rozwojem firmy wzrasta więc zapotrzebowanie na dobrej jakości szkolenia – piszemy „dobrej”, bowiem nie ma nic bardziej bezsensownego niż złe (czytaj: nieefektywne) szkolenia.
Najskuteczniejszym sposobem podniesienia kwalifikacji wielu pracowników jest zwrócenie się w kierunku nowoczesnego e-learningu.
Przed producentami e-szkoleń stawia się więc ciągłe wyzwania. Ma być nie tylko ładnie, czytelnie i interaktywnie, ale również NOWOCZEŚNIE. A jeśli chcemy nadążyć za współczesnym światem, który znacznie przyspieszył i w którym znacząco wzrosła ilość działających na nas bodźców, musimy nadążyć za wciąż zmieniającymi się trendami.
W roku 2016 e-learning poszedł w cztery, wymienione poniżej kierunki. Poznajmy je.
Mobilność i łączność
Ceny urządzeń mobilnych znacząco spadły, dzięki czemu wzrosła ich popularność i – tym samym – potrzeba ich wykorzystania w e-learningu. Rzeczywistość wymusiła więc na producentach e-szkoleń małą rewolucję – skończyło się projektowanie szkoleń tylko na komputery stacjonarne, rozpoczęło projektowanie również na urządzenia mobilne. A zatem – responsywność to podstawa, szkolenie musi się bowiem dopasowywać do posiadanych urządzeń.
Duże zbiory danych
W przypadku e-learningu przetwarzanie dużych ilości danych dotyczy użytkowników. To oni bowiem generują ruch angażując się w proces szkolenia: rozmawiają na forach, rozwiązują testy i quizy, zamieszczają na platformach gotowe prace. Dane te są zbierane, przetwarzane i analizowane, dzięki czemu pomagają twórcom e-learningu projektować coraz lepsze i coraz efektywniejsze szkolenia.
Grywalizacja
Grywalizacja jest jednym z najbardziej interesujących trendów w e-learningu, ze względu na wysoki poziom rozrywki, jakiej dostarcza. Zaprojektowane w ten sposób szkolenia relaksują, poprawiają nastrój i zapewniają pewnego rodzaju ucieczkę z rzeczywistego do wirtualnego świata, nawet jeśli szkolenie jest realizowane w trakcie godzin pracy. Dobrze zaprojektowana grywalizacja zwiększa również zaangażowanie użytkownika, przyczyniając się do szybkiego zdobywania wiedzy.
Filmy
Dzisiejszy świat stawia na przekaz wizualny. Od dawna wiadomo, że żeby coś lepiej zapamiętać, najlepiej to zobaczyć. A filmy angażują większość widzów, niezależnie od tego, jaki styl uczenia się wybierają. Szkolenia przygotowane w formie filmu są zatem świetnym rozwiązaniem w przypadku e-learningu.
Zapisz