Wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual reality) to symulowane środowisko utworzone przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Kreuje komputerową wizję przedmiotów, zdarzeń i przestrzeni. Pisaliśmy o tym wcześniej, dziś rozwijamy temat.
Dotychczas VR najczęściej wykorzystywane było w grach, jednak znajduje coraz szersze zastosowanie w innych dziedzinach. Dzięki niej biura podróży mogą zaprosić klientów na wirtualne zwiedzanie wybranego miejsca, muzea na oglądanie wystaw, a biura nieruchomości na oglądanie domów do wynajęcia lub kupienia. Potencjalny klient może obejrzeć posiadłość od środka bezpośrednio z biura, zakładając jedynie specjalistyczne gogle.
VR używane jest również przez inżynierów i projektantów wnętrz czy np. krajobrazów. Dzięki specjalnym aplikacjom można obejrzeć wnętrza samochodów, inwestycji mieszkaniowych, budynków czy ogrodów – zanim powstaną.
Wirtualna rzeczywistość znajduje także coraz szersze zastosowanie w medycynie. Rzeczywistość wirtualna pozwala odwzorować model ciała ludzkiego, na którym lekarz może przeprowadzać szkolenia oraz badania. Terapia wirtualną rzeczywistością jest metodą wykorzystywaną w psychoterapii do leczenia pacjentów z zaburzeniami lękowymi i różnego rodzaju fobiami oraz jako jedna z popularniejszych metod leczenia zespołu stresu pourazowego. Lekarze używają jej również w leczeniu uzależnień i innych schorzeń, takich jak depresja czy autyzm, ale również w ratownictwie medycznym. Możliwości jest więc całe mnóstwo.
W terapii wirtualną rzeczywistością wykorzystuje się komputery posiadające specjalistyczne oprogramowanie, oddziałujące na zmysły urządzenia, jak również zaprojektowane środowiska. W tego rodzaju terapii dostarcza się sztucznie wytworzone bodźce, których siła i natężenie są monitorowane, podobnie jak reakcje pacjentów na te bodźce. Wyobraźmy sobie np. osobę z lękiem przed lataniem samolotami. Dzięki VR może oswajać lęk bez konieczności odrywania się od ziemi, za pomocą gogli. W ten sposób oszczędza pieniądze i czas, bowiem w krótkim czasie może odbyć wiele „podróży samolotem”. Dodatkowo, w każdym momencie może wrócić do prawdziwej rzeczywistości, jeśli np. lęk się nasili.
Jak widać Virtual reality znajduje coraz szersze zastosowanie. Warto ją zatem obserwować, bo z pewnością jeszcze nie poznaliśmy jej wszystkich możliwości!