Co specjaliści od e-learningu o myśleniu obrazami wiedzieć powinni?

Co specjaliści od e-learningu o myśleniu obrazami wiedzieć powinni?

Czy jako uczniowie rysowaliście kolorowe wykresy, schematy, czy uproszczone rysunki obrazujące omawianie zagadnienia uznając, że to najszybszy sposób nauki? Czy kolorowaliście definicje lub wzory matematyczne w tym samym celu? Jeśli tak, to byliście o krok od myślenia obrazami, które znacznie przyspiesza proces nauki.

Jak to działa?

Myślenie obrazowe/obrazami (ang. visual thinking) to metoda uczenia, która przekształca nasze wyobrażenia i postrzeganie świata w obrazy, mapy słów, myśli czy np. infografiki. W ten sposób tworzymy pewnego rodzaju skondensowaną pigułkę wiedzy, którą można nie tylko łatwo i szybko zrozumieć, ale również zapamiętać i wykorzystać w realnych sytuacjach.

Teraz wyobraźmy sobie, że my –twórcy szkoleń e-learningowych– mamy nauczyć uczestnika szkolenia odróżniać dwa pojęcia, które niewiele się między sobą różnią. Wyjaśnienia wplecione w ciągły tekst pozwolą mu te różnice zrozumieć, ale niekoniecznie zapamiętać. Jeśli jednak cechy pojęć zamieścimy w tabeli, na rysunku lub wykresie, lub opatrzymy interesującą grafiką – pamięć ucznia okaże się o wiele lepsza, a mózg oszczędzi czas – będzie szybciej funkcjonować i skuteczniej przetwarzać wiedzę.

Warto posługiwać się tutaj kolorowymi i interaktywnymi infografikami, które stanowią cenne pomoce naukowe. Umożliwiają wizualne zaprezentowanie statystyk (np. rosnące słupki na wykresach), trendów, procesów lub powiązanych ze sobą pojęć. Takie wizualizacje pełnią właściwie dwie funkcje: edukacyjną i rozrywkową, a – jak wiadomo – najszybciej uczymy się poprzez zabawę.

 

Przykład realizacji:

Mapa

Bawmy się zatem obrazowym myśleniem!

 

Zapisz

Co specjaliści od e-learningu o myśleniu obrazami wiedzieć powinni?
3 (60%) 1 głos[ów]