Zarządzanie zespołem – rozwój kompetencji zawodowych zespołu

Czy tylko pracownicy oraz ich kompetencje zawodowe zapewniają efektywność pracy zespołu? Na sukces projektu może pracować cała grupa, ale niczego nie uda się osiągnąć bez wsparcia i zaangażowania lidera, który stoi na jej czele. Czy jednak wszystko zależy od jego osobowości i zdolności przywódczych? O czym powinien pamiętać każdy, kto odpowiada za zarządzanie zespołem?

Zarządzanie zespołem to wieloetapowy i złożony proces, który zależy od różnych czynników. Jednak bez względu na wielkość czy rodzaj branży, każdy zespół wymaga dobrego przywódcy. Osoby, która wyznaczy kierunki i cele projektu, poprowadzi do działania i będzie nastawiona na sukces. A także świadomej tego, że rozwój kompetencji zawodowych i skuteczna komunikacja to filary niezbędne w pracy zespołowej.

Na czym polega dobre zarządzanie zespołem?

Zarządzanie zespołem to nie tylko przywództwo. Gdy dowodzisz grupą ludzi, wyznaczasz im kierunki działania i dalszego rozwoju. Ustalasz priorytety, delegujesz zadania. Masz kontrolę nad całą grupą i chcesz monitorować postępy prac, szczególnie tych nowych i młodych pracowników. Obawiasz się, że nie potrafią brać odpowiedzialności za powierzone zadania i nie identyfikują się z firmą, tak jak tego oczekujesz. To dodatkowe problemy, z którymi musisz się mierzyć. Ale oprócz prowadzenia i zlecania zadań musisz okazywać wsparcie. Motywujesz, inspirujesz, sprawiasz, że inni chcą się od ciebie uczyć. Ale przede wszystkim jesteś odpowiedzialny za rozwój swoich pracowników. Chcesz mieć zespół, który sam poprowadzi Cię do sukcesu? Pomóż im stać się lepszą wersją samych siebie. Weź pod uwagę kompetencje pracownika, zapewnij mu odpowiednie narzędzia, by mógł się samodoskonalić. Dzisiejszy lider wyznacza drogę, motywuje do pracy, ale także wspiera. Jest bardziej przewodnikiem niż dowódcą.

Czego potrzebuje dobry lider?

Jeszcze całkiem niedawno stabilna przestrzeń do pracy była koniecznością. Potrzeba własnego biurka, a czasem nawet oddzielnego gabinetu, do tego komputer i telefon stacjonarny to wyposażenie obowiązkowe. A dziś? Wszystkie narzędzia do pracy jak kalendarz, notatnik czy poczta znajdują się w urządzeniach mobilnych. Tablety, laptopy i smartfony zapewniają dostęp do aplikacji w chmurze i komfortową pracę z dowolnego miejsca na świecie. Za przestrzeń do pracy może służyć cichy kąt w kawiarni, miejsce w pociągu lub pokój w hotelu. Zmienia się system i rytm pracy, a wraz z nim narzędzia, które je usprawniają. Dzięki temu nawet często podróżując mamy przy sobie wszystko, czego potrzeba. A przecież do zarządzania zespołem najbardziej niezbędna jest właściwa organizacja pracy.

Jakie narzędzia do zarządzania i organizacji pracy sprawdzą się najlepiej?

Najlepsze rozwiązanie to kompleksowy i dedykowany system, który pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta. Takie są platformy LMS (Learning Management System), w tym platforma LEARNWAY od GroMar. Oferują szeroki zakres funkcjonalności, które pozwalają zarządzać aktywnością szkoleniową na każdym etapie. Dzięki temu masz wgląd do raportów z osiągnięciami i wynikami testów. Tym sposobem monitorujesz kompetencje pracownika nie będąc w biurze, np. w drodze na konferencje, w delegacji itp.

 

Rozwój kompetencji zawodowych

Dzięki platformie LMS Twoi pracownicy otrzymają przestrzeń, w której mogą rozwijać umiejętności niezbędne w ich zawodzie i specyfice pracy, a także odbywać obowiązkowe szkolenia wewnętrzne. Ty nie tracisz czasu, żeby tłumaczyć szczegóły projektu każdej osobie. Wystarczy, że szkolenie będzie umieszczone na platformie, a pracownicy otrzymają do niej dostęp i mogą uczyć się sami. A Ty monitorujesz przebieg ich nauki i wyniki kursów sprawdzisz w specjalnych raportach. To znacznie usprawni cały proces zarządzania zespołem.

Kompetencje pracownika

Chcesz mieć prężna i silną markę? Firmę, do której pracownicy przychodzą nie z konieczności a z pasją? Pomagaj im się rozwijać. Zadbaj o ich kompetencje i daj narzędzie z którego mogą korzystać, by te cele realizować. Szkolenia wewnętrzne to jedne z najczęstszych i najpopularniejszych form benefitów pracowniczych. Zmień to w standard i dodaj do kultury organizacyjnej swojej firmy. Zamiast tracić cenny czas na wyjazdy i organizowanie szkoleń stacjonarnych przejdź do wersji online. Dedykowane szkolenia e-learningowe to rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb, które pozwoli Ci szybko i łatwo przekazać wiedzę. Jeśli zatrudniasz osoby pracujące zdalnie takie szkolenie dostępne w jednym systemie z każdego miejsca na świecie to dodatkowy plus.

Skuteczna komunikacja w zespole

Na czym polega skuteczna komunikacja? To także dzielenie się wiedzą. Przypomnij sobie sytuacje, ile razy ktoś z pracowników wyjaśniał coś drugiemu, np. jak działa CRM czy jak stworzyć skomplikowaną funkcję w Excelu. Czy wiesz, że to też dzielenie się wiedzą? Szkolenia wewnętrzne mogą przypominać taki mikrolearning. Pracownicy korzystają z umiejętności innych i w ten sposób sami się uczą. Codzienna wymiana wiedzy i uczenie się od siebie nawzajem to wielka wartość dla każdej firmy. Korzystasz z wiedzy drugiej osoby, przekazujesz coś dalej, ale jednocześnie zyskujesz cenną wartość dla siebie. Skuteczna komunikacja i wymiana wiedzy zapewniona!

 

Miarą sukcesu każdej firmy są wykwalifikowani pracownicy, chcący się dokształcać. Dobry lider zespołu umożliwia im rozwój kompetencji zawodowych. Daje możliwość udziału w kursach i szkoleniach, które doskonalą kompetencje pracownika. Zgadza się, aby czasem poświęcali na to nawet swój czas pracy. Gdy pracownik zyskuje nową umiejętność, czuje się pewniej, a w efekcie zyskuje na tym cała firma. Podstawa to skuteczna komunikacja w zespole i wzajemna współpraca, która pozwoli określi cele i priorytety ważne dla obu stron.

 

Zarządzanie zespołem – rozwój kompetencji zawodowych zespołu
5 (100%) 1 głos[ów]