- Słuchaj naszego podcastu na Soundcloud:
- Jesteśmy także na Spotify i Apple Podcasts.
- Więcej robotyzacji i automatyzacji w polskich firmach w 2020.
- Obowiązek podawania wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.
- Bezpłatne staże są już passe.
- 7 najważniejszych trendów HR na 2020 rok według HRPolska.pl.
- Badanie satysfakcji pracowników wykonane przez Hays Poland.
- 3 kategorie e-learningowych trendów w 2020.
- Czy Rynek pracownika się kończy?
- 8 najlepszych benefitów pozapłacowych w 2020 roku.
Nie znaleźliśmy w polskich internetach podcastu o newsach ze świata HR i e-learningu, więc… zrobiliśmy go sami. Oto HR GROMCAST, podcastowa prasówka HR z lekko elearningowym zabarwieniem.
Raz w miesiącu Nasi eksperci zgromadzą dla Was najważniejsze branżowe informacje i ciekawostki. Chcemy, aby nasz nowy podcast stał się uzupełnieniem Bloga i Bazy Wiedzy, tworzonych przez 25 lat działalności firmy.
Poniżej dołączamy linki do odsłuchu w popularnych serwisach podcastowych: Soundcloud, Spotify i Apple Podcasts. Subskrybuj nas na swojej ulubionej platformie, aby nie przegapić kolejnych odcinków.
Słuchaj naszego podcastu na Soundcloud:
Jesteśmy także na Spotify i Apple Podcasts.
Więcej robotyzacji i automatyzacji w polskich firmach w 2020.
Rośnie zapotrzebowanie na Pracowników, rosną braki kadrowe, rosną także koszty pracy i wynagrodzenia. Odpowiedzią na te bolączki przedsiębiorców ma być automatyzacja procesów w naszych firmach.
PulsHR.pl donosi, iż według Mariusza Gołębiowskiego z firmy Abile w 2020 roku będzie o 30% więcej wdrożeń robotyzacji procesów biznesowych. Tu już nie chodzi tylko o specjalistyczne maszyny przemysłowe – to pewnie Twoje pierwsze wyobrażenie. To także oprogramowanie, które usprawnia pracę i zastępuje człowieka w wybranych, powtarzalnych procesach HR, marketingowych, czy szkoleniowych, a nawet komunikacji wewnętrznej.
Jednorazowa inwestycja w takie narzędzia lub comiesięczne opłacanie licencji może znacząco obniżyć stałe koszty Twojej firmy w długiej perspektywie. Postanowienie noworoczne: automatyzuj i oszczędzaj.
Obowiązek podawania wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.
HRnews.pl informuje, że złożone w Sejmie przepisy zmuszałyby do tego przedsiębiorców i karały tych, którzy nie opublikują dokładnej kwoty lub zatrudnią kandydata na gorszych warunkach finansowych, niż te z ogłoszenia.
Polskie Forum HR ocenia to negatywnie i zaleca pozostawienie wyboru każdej firmie z osobna. W tym aspekcie my, ludzie prowadzący firmy, nie potrzebujemy zmian. Wystarczy święty spokój.
https://hrnews.pl/obowiazek-publikacji-proponowanego-wynagrodzenia-w-ogloszeniu-o-prace/
Bezpłatne staże są już passe.
To potwierdziły badania firmy Hays Poland. PulsHR.pl informuje, że stażyści są dziś w 87% polskich firm, a 81% z nich dostaje wynagrodzenie. Zwykle za niepełny wymiar godzin otrzymują od 1500 do 3000 PLN brutto. Równolegle lub zamiast wypłaty liczą na gwarancję zatrudnienia po odbyciu stażu.
Dziś oferty bezpłatnych staży negatywnie wpływają na wizerunek i employer branding firmy, szczególnie, jeśli pracodawca oczekuje sprawnej obsługi specjalistycznego oprogramowania, czy znajomości języków obcych. Jeśli liczysz na wsparcie stażystów w 2020 roku, licz się z kosztami.
https://www.pulshr.pl/rekrutacja/bezplatne-staze-wyzysk-czy-szansa-dla-mlodego-pracownika,70223.html
7 najważniejszych trendów HR na 2020 rok według HRPolska.pl.
Nr 1: rynek pracownika wyhamuje. HR’owcy mają być ostrożniejsi w otwieraniu nowych rekrutacji, a Prezesi mniej skorzy do podwyżek płac.
Nr 2: poszukiwania i utrzymywanie talentów. Najtrudniej będzie z programistami, specjalistami IT, analitykami i testerami oprogramowania.
Nr 3: firmy zadbają o candidate experience – pozytywne wrażenia kandydatów nawet po zakończeniu procesu rekrutacji, niezależnie od wyniku.
Nr 4: sztuczna inteligencja wesprze rekrutacje. Rola rekruterów zmieni się, ale na pewno nie maleje. W ich rękach będzie leżało dotarcie do właściwych kandydatów.
Nr 5: coraz więcej młodych, niezależnych freelancerów. Milenialsi będą przede wszystkim chcieli realizować swoje pasje, a przy tej okazji zarabiać.
Nr 6: wyrównywanie warunków zatrudnienia dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich płci, wieku, narodowości, czy orientacji seksualnej.
Nr 7: 2020 to rok pracy zdalnej i tzw. home office.
Sztuczna inteligencja, employer branding i wyzwania rekrutacyjne – zapowiada się ciekawy rok.
https://hrpolska.pl/hr/trendy/prognoza-dla-branzy-hr-na-2020-rok.html
Badanie satysfakcji pracowników wykonane przez Hays Poland.
Myślę, że nie mamy się czego wstydzić. Ponad 40% badanych ocenia poziom swojej satysfakcji jako wysoki lub bardzo wysoki. Co przede wszystkim poprawia morale i zwiększa motywację Pracowników? HRnews.pl wskazuje, że są to kolejno: dobra atmosfera i relacje, wysokie wynagrodzenia oraz… rozwój zawodowy. Zadbaj o lepszą komunikację wewnętrzną i przestrzeń do nauki dla swoich ludzi, a będziesz mieć pewność, że lubią Twoją firmę.
https://www.hrnews.pl/satysfakcja-ktora-zatrzymuje-pracownikow/
3 kategorie e-learningowych trendów w 2020.
Po pierwsze, zwiększaj zaangażowanie kursantów poprzez m.in. aplikacje mobilne, czy grywalizację. Po drugie, wdrażaj nowoczesne rozwiązania, takie jak kursy wideo, czy wirtualną rzeczywistość (AR i VR). Po trzecie, maksymalizuj ROI z e-learningu, badaj i obserwuj, co i dlaczego przynosi korzyści Twojej organizacji. Więcej szczegółów znajdziesz na elearningindustry.com.
https://elearningindustry.com/elearning-trends-in-2020
Czy Rynek pracownika się kończy?
Według PulsHR.pl raczej się skomplikuje i zwolni. Polskie firmy mają obawy przez tworzeniem nowych miejsc pracy i podwyżkami wynagrodzeń, a niektóre myślą nawet o redukcji zatrudnienia. Wśród pracowników panuje przekonanie, że nowe kompetencje, zdobyte w formie cyfrowej zabezpieczą ich pozycję na rynku pracy. 61% Polaków chce nadążać za nowymi technologiami, a 88% chce rozwijać się w świecie online. Wniosek? Pomyśl o rozwoju Twojego Zespołu, aby uniknąć zatrudniania nowych osób, zwiększyć ich wydajność i multizadaniowość.
https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/liczysz-na-podwyzke-w-tym-roku-bedzie-z-tym-problem,70339.html
8 najlepszych benefitów pozapłacowych w 2020 roku.
12 miliardów złotych polskie przedsiębiorstwa wydały na benefity pozapłacowe w 2018 roku. Co wybrać w 2020? Czego dziś oczekują Pracownicy? Szkoleń, książek, dostępu do transportu miejskiego, nauki języków obcych lub serwisów streamingowych? Odpowiedzi szukaj w artykule na naszym blogu www.gromar.eu/blog.
https://gromar.eu/blog/8-benefitow-pozaplacowych-ktorych-oczekuja-pracownicy-w-2020-roku/
Masz jakieś uwagi lub sugestie odnośnie naszego podcastu? Chciałbyś wziąć udział w jego powstawaniu? Masz artykuł, którym warto podzielić się ze światem? Każdy Twój feedback jest na wagę złota. Pisz do nas na marketing@gromar.eu, a na pewno otrzymasz odpowiedź.