facebook script

Szkolenia online: gotowe czy dedykowane ー co je różni i które sprawdzą się lepiej?

szkolenia online dla firm

Twój zespół potrzebuje rozwoju, to oczywiste ー każdy pracownik powinien poszerzać swoje kompetencje zawodowe, uaktualniać wiedzę lub przygotować się do pełnienia nowej roli w organizacji. Jaka forma rozwoju sprawdzi się w tym celu najlepiej? Gotowe kursy online czy szkolenia dedykowane? Jeśli stoisz przed takim dylematem, poznaj korzyści, płynące z każdego z tych rozwiązań i wybierz najlepsze szkolenia online dla swojej firmy.  

Szkolenia gotowe vs szkolenia dedykowane czym się różnią? 

Szkolenia gotowe to skończony, zamknięty produkt, dostępny niemal na wyciągnięcie ręki. To tak, jak Twoje ulubione trampki, które leżą na półce w salonie obuwniczym. Mierzysz, pasują, dodajesz do koszyka, kupujesz i gotowe. Co wcale nie znaczy, że Twoja koleżanka z pracy albo sąsiad nie mają takich samych. Szkolenia dedykowane z kolei to tak, jak buty zamawiane u szewca i szyte specjalnie dla Ciebie: idealnie dopasowane, wyjątkowe, takie, których nie ma nikt inny. 

Czym jeszcze różnią się szkolenia gotowe od dedykowanych? Porównanie opiera się na 3 głównych kryteriach:

 • Czas  ー szkolenia gotowe są dostępne zaraz po dokonaniu zamówienia, a co za tym idzie, także szybkie i łatwe do wdrożenia. Jedyne czego potrzebujesz, by zacząć z nich korzystać to konto na platformie e-learningowej i dane do logowania, które otrzymasz po zakupie. Takie szkolenia online możesz odtwarzać 24/7 na dowolnym urządzeniu, także mobilnym. Szkolenia dedykowane pochłaniają zdecydowanie więcej czasu na etapie produkcji, więc na finalny produkt będzie trzeba troszkę dłużej poczekać. Dlatego decydując się na ich realizację, warto mieć to na uwadze podczas planowania rozwoju zawodowego zespołu.
 • Format ー gotowe kursy online najczęściej występują w postaci szkoleń wideo. Ta forma ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest prosta, wygodna, łatwo dostępna. Jednak tylko w przypadku szkoleń dedykowanych można sobie pozwolić na pełne dopasowanie formatu szkolenia do potrzeb i realiów organizacji. A także na wykorzystanie całego spektrum technologii, jak animacje 2D i 3D, VR czy AR. 
 • Cena ー dłuższy czas realizacji oraz techniki i technologie zastosowane w szkoleniach dedykowanych wpływają na ich cenę, która, nie ma co ukrywać, zawsze będzie wyższa niż cena szkoleń gotowych. To tak, jak z butami szytymi na miarę: jeśli chcemy mieć coś zaprojektowanego na zamówienie, musimy się liczyć z poniesieniem większych kosztów. Ale za to dostajemy wyjątkowy, ekskluzywny produkt i cieszymy się korzyściami z jego posiadania.

Szkolenia gotowe ー  jak mogą rozwijać kompetencje zawodowe i kiedy z nich korzystać?

Jeśli dostrzegasz potrzebę rozwoju ogólnych kompetencji zawodowych i chcesz osiągnąć efekt jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem ー w tym wypadku szkolenia gotowe mogą się okazać bezkonkurencyjne.

Dobrym przykładem jest bezpieczeństwo i higiena pracy ー każdy musi zaliczyć kurs BHP i co jakiś czas go powtarzać. Dlatego szkolenie BHP z certyfikatem w formie e-learningu sprawdzi się idealnie.

Podobnie jest w przypadku szkoleń IDD ー obowiązek takich szkoleń wprowadziła ustawa o dystrybucji ubezpieczeń (potocznie zwana IDD) i ona również określa zakres materiału dla takiego kursu. Dlatego zakres tematyczny szkoleń IDD jest podobny we wszystkich kursach IDD i dlatego w tym przypadku szkolenie gotowe może okazać okazać się dobrym wyborem. 

Obszarem, o który warto zadbać w rozwoju pracowników, ale niekoniecznie w sposób indywidualny dla każdej firmy, są kompetencje menedżerskie i kompetencje miękkie. Zasady pracy z ludźmi i role w zespole są podobne bez względu na organizację, w której pracujemy. Zatem i wiedza, niezbędna do wykonywania tej pracy, jest uniwersalna. Sprawdź nasze szkolenia gotowe z zakresu zarządzania, szkolenia dla managerów oraz kursy online dla zespołów

Kiedy sięgnąć po szkolenia dedykowane?

Jeśli widzisz potrzebę przeszkolenia Twojego zespołu w zakresie, którego nie obejmują kompetencje ogólne, a więc i szkolenia gotowe, albo chcesz wykorzystać potencjał nowych technologii w szkoleniach, np. wirtualną rzeczywistość ー wybierz szkolenia dedykowane. 

Wybierz szkolenia dedykowane, gdy chcesz:

 • by Twój zespół zyskał kompetencje zawodowe w wąskiej dziedzinie, typowej dla Twojej organizacji, a nie wykorzystywanej powszechnie;
 • by pracownicy zdobyli umiejętności, związane ze skomplikowanym, rozbudowanym procesem, wykorzystywanym w Twojej firmie;
 • by szkolenia online z zakresu wiedzy uniwersalnej, np. BHP lub kompetencje miękkie albo menedżerskie, były dostosowane do realiów Twojej firmy;
 • przeprowadzić sprawny onboarding dla nowych ludzi w Twojej organizacji;
 • zwiększyć zaangażowanie i motywację pracowników, dzięki nowoczesnym i atrakcyjnym formom edukacyjnym, jak gry multimedialne, VR/AR, czy wirtualne spacery. 

Szkolenia dedykowane wymagają czasu, potrzebnego do produkcji, ale za to dają znacznie więcej możliwości. Umożliwiają zarówno przekazanie ogólnej, uniwersalnej wiedzy, ale w bardziej innowacyjnej i ciekawej formie, np. z wykorzystaniem elementów grywalizacji. Mogą również dotyczyć zakresu wiedzy bardziej unikatowej, typowej tylko dla Twojej organizacji. Wystarczy, że dostarczysz nam wsad merytoryczny, a my zaproponujemy do tego odpowiednią oprawę metodyczną, czyli aktywizujące metody nauczania. Następnie zajmiemy się całym procesem tworzenia szkolenia online

Czym się kierować podczas wyboru szkolenia online?

Kolejnym kryterium, determinującym wybór najlepszego szkolenia dla Twoich pracowników jest sama formuła szkolenia. W przypadku szkoleń dedykowanych mamy do dyspozycji liczne formaty szkoleń oraz techniki i technologie, które można w nich wykorzystać. Oprócz typowych dla e-learningu szkoleń SCORM czy prostych kursów wideo, możemy zaproponować animacje 2D i 3D oraz nowoczesne technologie informatyczne, jak VR i AR (augmented reality), pozwalające zatopić się w świat szkolenia i odseparować od zewnętrznych bodźców. 

O wykorzystaniu VR i AR dowiesz się więcej z naszego case study i realizacji dla Mediateki w Piotrkowie Trybunalskim.

Te wszystkie nowoczesne formy szkoleń powodują, że szkolenia dedykowane w większym stopniu angażują uczestników, dzięki czemu znacznie przyspieszają proces przyswajania wiedzy i rozwijania kompetencji zawodowych. Pozwalają one też na spełnienie Twoich własnych wyobrażeń, chociażby takich, aby postacie w szkoleniu były wzorowane na prawdziwych pracownikach Twojej firmy, albo na postaciach z bajki czy filmu. 

Nasze szkolenia dedykowane łączy jedno: są perfekcyjnie przygotowane pod względem metodycznym, wykorzystują angażujące metody nauczania, są interaktywne, pozwalają na ewaluację postępów. Ich niewątpliwą przewagą nad gotowymi rozwiązaniami jest unikatowość i idealne dopasowanie do realiów Twojej firmy. 

Zatem, jeśli chcesz przeszkolić swoich pracowników z obsługi procesów typowych dla Twojej organizacji, jeśli mają oni rozwijać kompetencje nienależące do tych z gatunku ogólnych, lepszym rozwiązaniem będzie szkolenie dedykowane. 

Wybierz szkolenia online dla Twoich pracowników  

Czy szkolenia dedykowane są lepsze od gotowych? A może odwrotnie? Obydwa rozwiązania są świetne, jeśli są dopasowane do potrzeb Twojej organizacji. 

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na szkolenia dedykowane, czy na kursy gotowe, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji, gotowi wesprzeć Cię radą w doborze rozwiązań e-learningowych, najbardziej odpowiadających celom Twojej organizacji. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak możemy pomóc rozwijać kompetencje zawodowe Twojego zespołu, skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację

 

Porozmawiajmy o tym, jak wesprzeć cyfrowy rozwój Twojej organizacji

Zadzwoń do nas

+48 42 279 70 20

Martin Walisiak

Team Leader Działu Sprzedaży

+48 888 679 333

Artur Pietrzak

Specjalista ds. Sprzedaży

+48 606 471 133

Maksymilian Kowalski

Specjalista ds. Sprzedaży

+48 668 070 666

Wyślij zapytanie

  Administratorem Twoich danych osobowych, zebranych w procedurze korespondencji, jest GroMar Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi 93-193, ul. Milionowa 23. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajduje się na stronie https://gromar.eu/rodo/korespondencja/

  Skontaktuj się z nami