- 1. Marlena Plebańska - E-learning. Tajniki edukacji na odległość.
- 2. Zbigniew Zieliński - E-learning w edukacji. Jak stworzyć multimedialną i w pełni interaktywną treść dydaktyczną.
- 3. Krzysztof Kuźmicz - E-learning. Kultura studiowania w przestrzeni sieci.
- 4. Piotr Peszko - E-learning: notatki zorganizowane.
- 5. Roman Lorens - Nowe technologie w edukacji.
- 6. Marek Hyla - Przewodnik po e-learningu.
- 7. Moodle'owa trylogia Helionu: "Moodle dla nauczycieli i trenerów", "Moodle. Ćwiczenia praktyczne" oraz "Moodle. Stwórz własny serwis e-learningowy".
- 8. Radek Czahajda - Podręcznik HRM. Human Resources Management Evidence Based.
- 9. Jerzy Gut & Wojciech Haman - Psychologia Szefa (3 części).
- 10. Zyta Machnicka - Lepszy pracodawca.
- 11. Małgorzata Mitoraj-Jaroszek - Efektywne zarządzanie rozwojem pracowników w firmie.
- 12. Inga Bielińska & Zofia Jakubczyńska - "Jeden na jeden" oraz "Efektywny zespół".
- 13. Anna Sarnacka-Smith - Siła różnic w Zespole.
- 14. Biblioteka eksperta HRM od Infor.pl.
- Czy znasz jakieś inne tytuły, które warto polecić innym miłośnikom HR i e-learningu? Podpowiedz nam je w komentarzu! Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami o branży learning & development? Napisz do nas poprzez TEN formularz kontaktowy.
Polska branża HR, e-learning oraz L&D ma się naprawdę dobrze. Na rynku powstaje coraz więcej wartościowych publikacji od naszych rodzimych specjalistów human resources i nauczania online. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was subiektywne zestawienie 20 książek najlepszych polskich autorów, które mogą być:
- świetnym pomysłem na prezent dla HR’owca lub e-learning experta oraz nauczyciela czy trenera, korzystającego z e-learningu,
- ciekawą formą samorozwoju i zdobywania nowej wiedzy offline,
- trafionym sposobem na spędzenie wolnego czasu w domach podczas home office, lock down’u lub kwarantanny, jaka miała miejsce podczas pandemii coronavirusa.
Co polecają do przeczytania eksperci GroMar i co jest w naszej firmowej biblioteczce?
1. Marlena Plebańska – E-learning. Tajniki edukacji na odległość.
Publikacja dr Marleny Plebańskiej została wydana w 2011 roku, ale wciąż stanowi przydatny elementarz dla polskiej branży learning & development. Ponad 20 lat doświadczenia we wdrażaniu narzędzi e-learningowych w roli pracownika lub doradcy Politechniki Warszawskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Polskiej Akademii Nauk, czy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaowocowały książką, która przeszła już do kanonu polskiego e-learningu. Przeczytamy tu o narzędziach, formach, i metodach kształcenia online, a także o metodach pomiaru efektywności i rentowności e-edukacji. To obowiązkowa lektura dla pracowników firm szkoleniowych, pracowników naukowych i specjalistów HR. Dziś jest już bardzo trudno dostępna nawet w formie e-booka. Inne tytuły tej autorki to:
- „Digital Education. Jak kształcić kompetencje przyszłości?”
- „STEAM-owe lekcje„
- „Zarządzanie wiedzą a innowacje w przedsiębiorstwach”
- „Platforma e-learningowa jako trzon systemu zarządzania wiedzą Pracowników”
2. Zbigniew Zieliński – E-learning w edukacji. Jak stworzyć multimedialną i w pełni interaktywną treść dydaktyczną.
Autorem książki jest Zbigniew Zieliński, praktyk i specjalista ds. e-learningu, właściciel firmy i serwisu Moodler.pl, który współpracował z kieleckimi uczelniami: Staropolską Wyższą Szkołą, Społeczną Akademią Nauk i Wyższą Szkołą Handlową. To publikacja dla przyszłych i obecnych twórców e-learningowych kursów, która zawiera zarówno teorię, jak i praktykę, z której dowiemy się, jak i w jakich narzędziach tworzyć interaktywny content, przydatny do kształcenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
3. Krzysztof Kuźmicz – E-learning. Kultura studiowania w przestrzeni sieci.
Nie bez przyczyny autorem kolejnej polskiej, naukowej publikacji o e-learningu jest Krzysztof Kuźmicz. To analityk w firmie DOJI – Educational Innovations, ale także współpracownik i wykładowca takich uczelni jak Akademia Leona Koźmińskiego, Collegium Da Vinci, Uniwersytet SWPS, czy WSB w Poznaniu. Od stycznia 2020 roku jest ekspertem Ministerstwa Cyfryzacji. Jakie korzyści niesie ze sobą e-learning? Jak korzystać z platform LMS, programów i systemów nauki online? Jaka jest
przyszłość edukacji wirtualnej? Jak wygląda współczesny e-student? O tym przeczytamy w tej książce Wydawnictwa GWP.
4. Piotr Peszko – E-learning: notatki zorganizowane.
O Piotrze Peszko wspominaliśmy już w artykule o 16 najlepszych polskich podcastach HR i e-learning. To autor podcastu 2EDU oraz bloga o e-learningu z blisko 15-letnim stażem, a także twórca e-booka „E-learning: notatki zorganizowane”. Przeczytamy tam o tym, jak uczyć się online, jak tworzyć efektywnie e-szkolenia oraz z jakich narzędzi najlepiej korzystać.
5. Roman Lorens – Nowe technologie w edukacji.
Klasyka gatunku e-learning, wydana przez PWN w 2011 roku. Jej autor, mgr Roman Lorens to dziś przede wszystkim lider programu „@ktywni” w Grupie MAC. Do tego to ekspert MEN, Instytutu Konsultantów Europejskich, czy GoWork.pl. Swoją książkę zadedykował przede wszystkim nauczycielom, wykładowcom i trenerom, korzystającym z e-learningu. Mamy tu rozdziały o metodyce, prawie autorskim i narzędziach open source do zdalnego nauczania.
6. Marek Hyla – Przewodnik po e-learningu.
Marek Hyla to jeden z najpopularniejszych polskich specjalistów z branży L&D. Przez lata związany jest lub był z takimi firmami i projektami jak e-learning.pl, Accenture, czy XY Learning Team. Pomysłodawca Learning Battle Cards. W swojej książce kompleksowo omówił mechanizmy e-learningu i procesy jego wdrażania, a także dobre i złe praktyki, sukcesy i porażki w zastosowaniach nauczania online.
7. Moodle’owa trylogia Helionu: „Moodle dla nauczycieli i trenerów”, „Moodle. Ćwiczenia praktyczne” oraz „Moodle. Stwórz własny serwis e-learningowy”.
Wydawnictwo Helion jak zawsze przygotowuje najlepsze biznesowe i naukowe książki na polskim rynku. Tak też było z materiałami, dotyczącymi znanego na całym świecie środowiska e-learningowego platformy Moodle. Te trzy tytuły pozwolą nam wybrać metody i przygotować dobry e-learning content, stworzyć własną platformę e-learningową i zacząć dystrybucję swoich kursów online w internecie.
- Piotr Brzózka – „Moodle dla nauczycieli i trenerów. Zaplanuj, stwórz i rozwijaj platformę e-learningową.”
- Michał Susfał – „Moodle. Ćwiczenia praktyczne”
- Waldemar Howil – „Moodle. Stwórz własny serwis e-learningowy”
8. Radek Czahajda – Podręcznik HRM. Human Resources Management Evidence Based.
Czteroczęściowy podręcznik ekspercki, przygotowany przez Radka Czahajdę, to najbardziej aktualne i jedyne w swoim rodzaju na polskim rynku zestawienie najciekawszych treści od wyjątkowych ekspertów HR, którzy podsumowują ponad 100 wyników różnych badań. Radek zaś to trener z wieloletnim doświadczeniem i ekspert, specjalizujący się w takich tematach, jak komunikacja, sprzedaż, zarządzanie, praca w zespole, motywacja i zarządzanie zmianą.
9. Jerzy Gut & Wojciech Haman – Psychologia Szefa (3 części).
„Szef to zawód”, „Coaching narzędziowy” i „Zrozumieć zespół” to składowe trylogii Wojciecha Hamana i Jerzego Guta, które przydarzą się absolutnie każdemu: od eksperta ds. e-learningu, przez specjalistów HR, po menedżerów i marketerów na każdym szczeblu ich kariery.
10. Zyta Machnicka – Lepszy pracodawca.
Autorka książki, Zyta Machnicka, to czołowa postać employer brandingu i candidate experience w Polsce, która ma na swoim koncie ponad 200 projektów edukacyjnych. Jej książka, „Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi” gromadzi jej najlepsze rady, dobre praktyki, doświadczenia i sugestie, które powinien zna każdy dyrektor HR, a nawet każdy przedsiębiorca.
11. Małgorzata Mitoraj-Jaroszek – Efektywne zarządzanie rozwojem pracowników w firmie.
Autorka książki to wieloletni Prezes firmy McArthur, trener ROI Institute Polska oraz wykładowca na takich uczelniach jak Wyższa Szkoła Europejska czy ASP w Krakowie. W swojej książce sprawnie łączy tematykę HR i L&D, które bezpośrednio są ze sobą ściśle połączone. Mowa tu o ankietach 360 (wdrożonych także m.in. w OCHNIK’u), wywiadach, testach wiedzy, ustaleniu celów biznesowych i wynikających z nich celów rozwojowych i edukacyjnych, przygotowaniu szkoleń w formule blended learning, coachingu, mentoringu… Słowem: blisko 300 stron rzetelnej, praktycznej wiedzy!
12. Inga Bielińska & Zofia Jakubczyńska – „Jeden na jeden” oraz „Efektywny zespół”.
Jak być efektywnym liderem? Jak rozmawiać ze swoimi Pracownikami? Jak zbierać i dawać feedback? Po lekturze tych książek żadna trudna rozmowa ani żaden konflikt w Zespole nie będzie dla Ciebie problemem.
13. Anna Sarnacka-Smith – Siła różnic w Zespole.
Książka opowiada o 13 narzędziach (kluczach), które pozwalają na lepsze porozumienie, większe zaangażowanie i efektywną współpracę w Twojej firmie.
14. Biblioteka eksperta HRM od Infor.pl.
Jeśli poprzednie tytuły nie wyczerpały którego z tematów, w tym zestawie jest już absolutnie wszystko. Narzędzia i poradniki dla HR, angielski dla HR i konkretne case study z polskich lub działających na terenie Polski firm (np. Volvo, Bosch, Credit Agricole, Kruk S.A., Provident, czy Travel Planet), które wspierają takie instytucje, jak Polskie Stowarzyszenie HR Business Partner, Polish Society for Training & Development (PSTD), HR Polska, czy Krajowa Izba Gospodarcza. Na biblioteczkę Infor.pl składa się 10 książek:
- Wellbeing w organizacji co? Jak? Dlaczego?
- HR toolbox, czyli narzędziownik menedżera HR
- Praktyki HRM 2 najlepsze studia przypadku z polskiego rynku
- Polish your HR English – angielski nie tylko dla HR-owca
- Polish your HR English 2 – angielski nie tylko dla HR-owca
- HR business partner – praktyczne rozwiązania budowania wysokoefektywnych organizacji
- Praktyki HRM najlepsze studia przypadku z polskiego rynku
- Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko…
- Dylematy HR-owców badania case study – komentarze praktyczne
- Assessment| Development Center – Projektowanie procesu i narzędzi oceny
Więcej ciekawych książek dla menedżerów HR znajdziesz tutaj.