- Jak zwiększyć efektywność do pracy?
- Hobby a praca — jak pasja wpływa na życie zawodowe?
- 1. Hobby przynosi osobiste spełnienie.
- 2. Hobby daje wytchnienie od codziennych obowiązków.
- 3. Hobby uczy kreatywności.
- 4. Hobby pomaga rozwijać umiejętności przydatne w życiu zawodowym.
- 5. Hobby daje możliwość kontaktu ze światem i ludźmi.
- 6. Hobby wspiera procesy networkingowe.
Zachowanie tzw. work-life balance, czyli zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, to w dzisiejszym świecie nie lada wyzwanie. Coraz bardziej liczy się potrzeba efektywnego wykorzystywania wolnego czasu. Życia chwilą, bycia tu i teraz, a także poświęcania się swoim pasjom i zainteresowaniom. A to właśnie te ostatnie w największym stopniu mogą determinować nasze zaangażowanie do pracy i codziennych obowiązków.
Każdy na pewno nie raz w swojej karierze czuł się zestresowany, przytłoczony obowiązkami i zniechęcony do otaczającego świata. Męczące spotkanie, kiepski dzień, niesprzyjająca aura za oknem. Czynników może być wiele, ale trzeba z tym walczyć i działać. Zwłaszcza, że w takich sytuacja nasza efektywność pracy znacznie spada.
Jak zwiększyć efektywność do pracy?
Jest na to proste rozwiązanie. Hobby i rozwijanie zainteresowań, czyli najlepszy sposób na pożyteczne wykorzystanie wolnego czasu. Hobby to Twój osobisty i nieszkodliwy energetyk, dawka motywacji do pracy. Nic, tak jak pasja nie pobudza do działania. Pomaga Ci się rozwijać, bo właśnie wtedy robisz to, co naprawdę lubisz (w końcu od tego jest czas wolny). Ulubiony sport, nauka nowego języka obcego lub gry na instrumencie, koncerty, taniec, podróże. Każda z tych aktywności pomaga w zachowaniu zdrowej równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. A korzyści przejawiają się w obu tych sferach.
Hobby przede wszystkim redukuje stres i zapewnia odpoczynek nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Według naukowców, szare komórki najlepiej odpoczywają właśnie po wysiłku, np. po intensywnym treningu. To z kolej wpływa na lepsze samopoczucie i pozytywny nastrój oraz wnosi więcej radości i harmonii do naszego trybu pracy. A w efekcie zwiększa się nasza motywacja do pracy i walki z obowiązkami.
Brzmi jak bajki dla dzieci? Mamy na to dowody. Ważna jest regularność, postaraj się zajmować swoim hobby przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, by poprawić efektywność pracy. Sprawdź, czy zauważysz zmiany w swoim trybie pracy i samym podejściu do niej.
Hobby a praca — jak pasja wpływa na życie zawodowe?
Zamiłowanie do sportu, sztuki, muzyki, technologii czy jakiejkolwiek innej dziedziny życia może mieć niebagatelny wpływ na to, jakim pracownikiem jesteś w firmie. Oto 6 dowodów na to, że dzięki hobby poprawi się Twoja motywacja do pracy.
1. Hobby przynosi osobiste spełnienie.
Mogłoby się wydawać, że połączenie pasji i pracy, czyli work-life integration, to rozwiązanie idealne. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego warto znaleźć własną odskocznię od spraw zawodowych. Zajęcie, które pozwoli naładować akumulatory i realizować się w tym, co naprawdę lubimy. Udało Ci się przejść na „kolejny level” w ulubionej grze? Opanowałeś wreszcie ten trudny chwyt w karate? A może upiekłaś tak genialną tarte bezową, która jest lepsza od tej robionej przez teściową? Liczy się każdy, nawet najmniejszy sukces, bo to on daje nam poczucie satysfakcji.
2. Hobby daje wytchnienie od codziennych obowiązków.
Stresujące spotkanie, prezentacja do przygotowania „na już” i sterta dokumentów na biurku. Wychodzisz z pracy, ale i tak myślisz o niej 24h. Brzmi znajomo? Hobby pomoże Ci oczyścić umysł i zregenerować siły! Dzięki temu nie tylko mamy czas na oddech i niezbędny reset od codziennych obowiązków, ale przestajemy myśleć o tym, co musimy zrobić jutro. Nabieramy dystansu do rzeczywistości, możemy na nią spojrzeć chłodnym okiem i wykluczyć potencjalne problemy, które przysłania nam stres. Kolejny dzień zaczniemy z nową energią, co wpływa na efektywność pracy i wellbeing.
3. Hobby uczy kreatywności.
Rozwijając pasje uczymy się nowych umiejętności, które mogą być przydatne w środowisku zawodowym. Bez względu na rodzaj wybranej aktywności, hobby pomaga wyrażać siebie, odkryć coś nowego na swój temat. Takie doświadczenie mają kluczowe znaczenie w rozwoju osobistym. Mogą się przekładać nie tylko na codzienne rutynowe czynności, ale również na sytuacje pomocne w życiu zawodowym, np. podczas rozwiązywania problemów czy procesów design thinking. Mamy otwarty umysły, poszerzamy horyzonty, myślimy nieszablonowo, a w efekcie rodzi to lepsze pomysły.
4. Hobby pomaga rozwijać umiejętności przydatne w życiu zawodowym.
Prawdziwym pasjonatom o wiele bardziej zależy na tym, aby czas wolny nie poszedł na marne. Dbają o to w większym stopniu niż osoby, których zainteresowania ograniczają się do oglądania wieczornej telenoweli. Takie osoby często są bardziej asertywne, ale też lepiej zorganizowane, ponieważ nieprzewidziane nadgodziny mogłyby utrudniać im zajęcia związane z hobby. Potrafią podejmować szybkie decyzje dzięki uczeniu się przez doświadczenie, mają własne zdanie i potrafią przekonać do niego innych. To umiejętności nieocenione w biznesowym świecie, które należą do kompetencji przyszłości.
5. Hobby daje możliwość kontaktu ze światem i ludźmi.
Dzięki hobby w końcu masz możliwość wyjść z biura i spotkać nowe towarzystwo. Zawrzeć nowe przyjaźnie i poszerzyć grono znajomych, a może nawet spotkać miłość życia? Spędzając każdy dzień na pracy ograniczasz swoje kontakty tylko do tych zawodowych. Spotykanie ze znajomymi z pracy ma swoje plusy, ale warto wyjść poza to grono. Wyobraź sobie, że masz też takich znajomych, którzy podzielają Twoje zainteresowania. Osoby, z którymi organizujesz wspólne wyjście na siłownię, chodzisz na maratony filmowe do kina lub bierzesz udział w kursie malarskim. Od tej pory nikt z Twoich współpracowników nie będzie patrzył dziwnie na Twoje zainteresowania, bo znasz osoby, z którymi możesz je podzielać.
6. Hobby wspiera procesy networkingowe.
Z drugiej strony budowanie sieci kontaktów prywatnych może być przydatne i mieć znaczenie także dla przebiegu kariery zawodowej. Nigdy nie wiadomo, czy nasza koleżanka, z którą chodzimy na zumbę nie okaże się pomocna dla naszej branży. A jeśli pracuje w firmie, która może zostać potencjalnym klientem lub partnerem biznesowym? Hobby sprzyja nawiązywaniu znajomości i budowaniu długofalowych relacji zarówno prywatnych, jak i zawodowych.
Hobby a praca — wspieraj pasje swoich pracowników
Praca wypełnia sporą część dnia i życia. Właśnie z tego powodu firmy na całym świecie coraz częściej wspierają swoich pracowników również w rozwoju pozazawodowym, co pozwala wpłynąć na ich satysfakcję, zaangażowanie i lojalność. Specjalna polityka w tym zakresie może zdziałać cuda i usprawnić komunikację w zespole.
Planujesz wdrożenie kultury organizacyjnej, która w Twojej firmie połączy hobby z pracą? Zacznij od dedykowanych szkoleń e-learningowych, które uświadomią pracownikom na jakie nowe wartości stawia Twój biznes!
Skontaktuj się z ekspertami GroMar i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!