Kiedy Pracownik decyduje się opuścić firmę lub to Ty jako Pracodawca zdecydujesz się go zwolnić, przychodzi czas na exit interview. Teoretycznie 75% firm korzysta z tego typu rozwiązania, ale czy aby na pewno robi to dobrze i skutecznie? Co to jest exit interview i jak powinien przebiegać proces rozstania z Pracownikiem?
_
Exit interview, czyli co?
Rynek Pracownika w Polsce sprawił, że coraz częściej zmieniamy pracę. Rotacja Pracowników jest większa, niż kilka lat temu, więc musimy nauczyć się godnych i mądrych pożegnań służbowych. Jednym z elementów takiego pożegnania jest exit interview.
Exit interview to pogłębiony wywiad z Pracownikiem już po zakończeniu stosunku pracy. Kiedy go przeprowadzić? Najlepiej tuż po ostatnim dniu pracy lub maksymalnie tydzień później. To właśnie wtedy możesz liczyć na najszczerszy feedback i inside’owe informacje o realnej sytuacji w Twojej organizacji, m.in. nastrojach w Zespole.
_
Exit interview – korzyści dla firmy
Dlaczego właściwie powinieneś poświęcać czas na exit interview z Pracownikami, którzy odchodzą z Twojej firmy? Oto zestaw korzyści, obok których nie możesz przejść obojętnie:
- poprawisz wizerunek firmy – employer branding – i doświadczenia pracownika – employee experience chociaż na ostatniej prostej, dzięki czemu odchodzący Pracownik zapamięta Twoją firmę jako tą, w której “ktoś go wysłuchał”
- pozyskasz naprawdę szczere opinie, wszelkie plusy i minusy, na temat firmy, struktury, konkretnego stanowiska, realizacji zadań przez poszczególne działy, np. HR, sprzedaży, czy marketingu, menedżera i jego kompetencji, czy powodów odejścia ze stanowiska (np. wyższe wynagrodzenie, kłopoty z przełożonym) – przykładowe pytania do Pracownika podczas exit interview znajdziesz w tym artykule
- zaoszczędzisz sporo firmowych pieniędzy – każdy wakat i kolejna rekrutacja to ogromne koszty i kłopoty w “dowożeniu” założeń na czas – dzięki feedbackowi od osób odchodzących z firmy dowiesz się, co poprawić, aby w przyszłości uniknąć zwolnień
_
Jak przeprowadzić exit interview?
- Udział w exit interview powinien być dobrowolny. Pozwól Pracownikowi zdecydować, czy chce podzielić się z Tobą swoimi przemyśleniami. Szczególnie, kiedy to Ty go zwalniasz. Jeśli Pracownik zgodzi się na taką rozmowę, pozwól mu na jej autoryzację i poinformuj go, kto będzie miał do tego dostęp. Szczerość i zaufanie przede wszystkim.
- Exit interview powinien dotyczyć zarówno osób, które odchodzą z własnej woli, jak i tych, którym to firma wypowiedziała umowę.
- Za exit interview w organizacji powinien być odpowiedzialny dyrektor HR lub zewnętrzny HR business partner, czy rekruter.
- Exit interview możesz przeprowadzić telefonicznie lub online. W dobie digitalizacji HR wykorzystaj platformę HR do exit interview online i przeprowadź wywiad z Pracownikiem podczas wideokonferencji na żywo lub w formie asynchronicznej w postaci ankiety online. Za zgodą Pracownika rozmowę wideo możesz nagrać i przechowywać do wglądu w firmowej bazie wiedzy, dostępnej dla zarządu firmy, czy działu HR.
_
Platforma do exit interview online
Jeśli szukasz narzędzia, które pomoże Ci w przeprowadzaniu exit interview oraz gromadzeniu, przetwarzaniu i analizowaniu pozyskanych w ten sposób danych, dobrze trafiłeś. Platforma LMS LearnWay to kompleksowa platforma HR m.in. do zarządzania danymi w organizacji i prowadzenia exit interview z odchodzącymi Pracownikami. Chcesz sprawdzić, jak to działa w praktyce? Napisz do nas i uzyskaj dostęp do demo LearnWay.