- Dlaczego Pracownicy rezygnują z webinarów?
- Brak motywacji do nauki i rozwoju
- Negatywne oczekiwania i doświadczenia Pracownika
- Brak sprawnej komunikacji wewnętrznej
- Co zrobić, aby Pracownicy chętniej uczestniczyli w webinarach i szkoleniach video online?
- Pracuj nad motywacją i obawami Pracowników
- Komunikuj Pracownikom kolejne webinaria: co się dzieje i dlaczego?
- Grywalizacja, challenge i konkurencja
- Pozwól na mobile learning
- Nauka online w godzinach pracy
- Daj Pracownikom zadania przed rozpoczęciem szkolenia
- Organizacja i promocja firmowych webinarów wewnętrznych - zachowaj równowagę
Dzięki komunikacji wewnętrznej za pośrednictwem video learning możesz łatwiej i skuteczniej wyjaśnić procesy, które trudno jest przekazać na papierze lub slajdach. Problemem jest to, że Pracownicy zapominają o webinarach lub uczestniczą tylko w niektórych. W przypadku szkoleń online składających się z kilku spotkań regularność i systematyczność jest podstawowym wyznacznikiem zdobycia nowej wiedzy. A wiesz, jaki procent osób kończy taki kurs online? Niespełna 30% dociera do końca, i to tylko jeśli są wystarczająco zmotywowani. Możemy podnieść tę liczbę nawet do 60% (i więcej), ale musimy wykonać dodatkowe działania. Jak to zrobić? O tym i nie tylko o tym piszemy razem ze specjalistami z platformy do webinarów i wideokonferencji MyOwnConference.
_
Dlaczego Pracownicy rezygnują z webinarów?
Najpierw przeanalizujmy przyczyny, decydujące o tym, że Pracownik rezygnuje z webinaru.
Brak motywacji do nauki i rozwoju
Zacznijmy od tego, że jeśli dana osoba odczuwa prawdziwą potrzebę zrobienia czegoś to kwestia motywacji nie gra tu pierwszych skrzypiec. Wtedy ktoś taki robi wszystko, co konieczne, aby osiągnąć założony cel. Jego motywacja jest podyktowana potrzebą: jeść, pić, spać, wygrzać się, dobrze się bawić. O braku motywacji możemy mówić, gdy wymagamy od osoby (w szczególności naszego Pracownika) wykonania czynności przynoszącej niesatysfakcjonujące według niej korzyści. Może być to wzięcie udziału w kursie online, doskonalącym umiejętności zawodowe.
Negatywne oczekiwania i doświadczenia Pracownika
Błędy w szkoleniach online zdarzają się bardzo często. Jeśli szkolenie online jest zbyt długie, albo składa się ze zbyt wielu części, to Pracownik może poczuć się tym zniechęcony i w rezultacie już na początku założy, że rozpoczynanie go jest pozbawione sensu.
Trzeba także wziąć pod uwagę, że materiał może być zbyt skomplikowany dla niektórych. Wtedy ludzie mają tendencję do rezygnacji w obliczu trudności.
No i brak czasu — nic dodać, nic ująć.
Brak sprawnej komunikacji wewnętrznej
Oprócz tego, że Pracownik może nie wiedzieć o organizowanym webinarze, to może także zwyczajnie o nim zapomnieć. Jednak często bywa tak, że komunikowanie o nadchodzącym webinarze jest zaplanowane w sposób niewłaściwy. W rezultacie Pracownik po prostu nie jest świadomy, że webinary są przygotowywane z myślą o nim i niebawem wiedza tam przekazywana może być mu niezbędna w pracy.
Każdy z tych powodów nie rozwiązuje samodzielnie problemu. Ty jako HR-owiec, planując wdrożenie webinarów lub kursów online dla pracowników, powinieneś podchodzić do tego kompleksowo. Pracuj nie tylko nad motywacją, programem szkolenia i wsparciem w gospodarowaniu czasem. Powinieneś też umieć wymienić wszystkie korzyści i zalety webinaru, tak, aby Pracownicy to zrozumieli.
_
Co zrobić, aby Pracownicy chętniej uczestniczyli w webinarach i szkoleniach video online?
Pracuj nad motywacją i obawami Pracowników
Jeśli zagłębimy się w fizjologię ludzkiej motywacji, dowiemy się, że pochodzi ona z jednej ze starożytnych struktur mózgu — z układu limbicznego, znanego również jako „centrum przyjemności”. To krótkotrwała przyjemność skłania nas do podjęcia takiego czy innego wysiłku. Bo prawdopodobnie cel „zostania profesjonalistą”, „nabywania umiejętności miękkich”, czy „opanowania umiejętności zarządzania czasem” nie są wystarczająco atrakcyjne dla układu limbicznego.
Za każdym razem, gdy szef w średnim wieku próbuje zmotywować podwładnego, który dopiero zaczyna karierę, wykorzystując na przykład pieniądze lub dodatkowe dni wolne, popełnia ten sam błąd, co troskliwa babcia, która zszywa fabrycznie podarte dżinsy swojej wnuczki. Znajdują się w innym systemie wartości. Co dla jednego jest marchewką, za którą warto podążać, dla innego jest bez znaczenia.
Komunikuj Pracownikom kolejne webinaria: co się dzieje i dlaczego?
Jeśli Twoja firma ma właśnie rozpocząć szkolenie online, musisz powiedzieć o tym pracownikom. Zobacz, jak to wygląda np. z reklamą filmu. Plakaty o premierze są wywieszane na ulicach, a recenzje krytyków filmowych drukowane w magazynach. Podczas szkolenia te wskazówki również okazują się być przydatne: możesz publikować recenzje pracowników na portalu korporacyjnym lub w sieciach społecznościowych, nagrywać wywiady z ekspertami na temat korzyści płynących ze szkolenia, zadawać pytania o wrażeniach po skończeniu kursu na ogólnym spotkaniu dotyczącym planowania.
Możesz także stworzyć efekt niecierpliwego oczekiwania. Kurs nie jest jeszcze dostępny, ale wystartuje za 2 tygodnie. Ogłoś, że odbędzie się rejestracja wstępna, dodaj przydatny materiał, który wzbudzi ich zainteresowanie. Nawiasem mówiąc, jeśli możesz to zrobić tak, aby data rozpoczęcia kursu była łatwo zapamiętywana (np. pierwszy dzień miesiąca) — to będzie bardzo pomocne.
Kolejna przydatna wskazówka: na kilka dni przed rozpoczęciem szkolenia wyślij newsletter do Pracowników, w którym zapowiesz, czego dowiedzą się na kursie.
Duże znaczenie mają narzędzia, które wykorzystasz do promocji szkolenia — rozwieś plakaty z przydatnymi wskazówkami z kursów w biurze albo rozdaj ulotki (w rzeczywistości pracy stacjonarnej, do której kiedyś pewnie wrócimy).
Jeśli posiadacie czat (np. Facebook Messenger, WhatsApp lub Wasz wewnętrzny czat, np. na platformie e-learningowej) możesz wysłać także tam wiadomości z przydatnymi informacjami.
Kanałem promocji powinno być narzędzie, z którego Pracownicy realnie stale korzystają.
Najważniejsze jest zaznaczenie korzyści płynących z kursu, a nie samej obecności na nim. Niech to nie będzie zaproszenie na kurs online, ale zaproszenie do zdobycia przydatnych umiejętności.
Dla Pracownika istotne jest, że posiada przydatną umiejętność, która ułatwia mu wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych.
Jeśli taka osoba widzi, że z każdym webinarem, z każdym wykonanym zadaniem nabywa wiedzę lub umiejętność, która pomaga jej pisać lepsze raporty, komunikować się ze współpracownikami czy sprzedawać produkt klientom, nie będzie potrzebowała dodatkowej motywacji. Właśnie taki rezultat dają wysokiej jakości, przemyślane programy szkoleniowe. Niestety na rynku jest ich niewiele, a reszta zamienia treningi w nudną rutynę.
Grywalizacja, challenge i konkurencja
Interesujące w motywacji jest to, że narzędzia, które działają dla dzieci, zazwyczaj sprawdzają się także w przypadku dorosłych. Każdy uwielbia grać w gry, doświadczać zdrowej rywalizacji, zdobywać punkty i bonusy. Dlatego przy opracowywaniu kursu nie należy oszczędzać na tego typu narzędziach motywacyjnych — w końcu mówi się, że w szkolnej ławce każdy staje się dzieckiem. Postaw na grywalizację.
Tak więc, przygotowując się do wysokiego sezonu (najkorzystniejszego okresu w sprzedaży w firmie) spraw, żeby pracownicy na moment stali się niczym bohaterowie Gwiezdnych Wojen, którzy będą dzielnie walczyć ze wskaźnikami wydajności.
Po skończeniu kursu pamiętaj o wystawianiu elektronicznych certyfikatów. To istotny element dla Pracowników, dlatego sami często o to pytają.
Pozwól na mobile learning
Pozwól Pracownikom uczyć się, kiedy czują się komfortowo, korzystając z urządzeń, których używają najczęściej.
Bardzo często Pracownicy są niezwykle zajęci. Muszą radzić sobie z ogromną ilością informacji, uczestnicząc jednocześnie w kilku projektach. Dlatego podczas dodatkowych aktywności bardzo ważna jest mobilność.
Jeśli format kursu online na to pozwala, możesz zostawić praktykantowi wybór, w jakiej formie będzie mu wygodniej przyswajać informacje i zdobywać nową wiedzę. Większość dojrzałych użytkowników świetnie radzi sobie z informacjami tekstowymi. Często zamiast przeglądania slajdów w Internecie, wolą przeczytać materiał o transporcie w drodze z pracy — pobrać go na urządzenie mobilne lub po prostu wydrukować.
Nauka online w godzinach pracy
Bardzo skuteczne rozwiązanie. W tym przypadku motywacją jest nie tyle legalna szansa na uniknięcie pracy, ile szacunek, jaki pracodawca okazuje dla osobistego czasu Pracownika. Ponadto robienie przerw w ciągu dnia na spacer lub 15-minutowy kurs online jest korzystne i produktywne zarówno dla Pracownika, jak i dla całej firmy.
Daj Pracownikom zadania przed rozpoczęciem szkolenia
Ważne jest, aby stopniowo przygotowywać Pracownika do rozpoczęcia wydarzenia. Wtedy ich udział w kursie będzie bardziej owocny. Zadając mu dodatkowe zadanie, pokażesz, że to nie jest byle jaki kurs, który można “odbębnić” i spokój. Dasz mu do zrozumienia, że firma przywiązuje wagę do tego wydarzenia.
Dzwoń regularnie, najlepiej przy użyciu komunikacji wideo. Kiedy ktoś pracuje zdalnie, brakuje mu komunikacji: w biurze jest dużo nieformalnej komunikacji, ale pracownikowi może brakować żartów, które pojawiają się między jednym a drugim obowiązkiem.
Określ, w których programach ustawić zadania i monitorować ich realizację.
_
Organizacja i promocja firmowych webinarów wewnętrznych – zachowaj równowagę
Wiele procesów technologicznych zmienia się w niesamowitym tempie, co sprawia, że ich aktualność bardzo często traci na znaczeniu. Rolą webinarów w firmach jest m.in. informowanie pracowników, dostarczanie wiedzy, albo stworzenie płaszczyzny do dyskusji. Najważniejsze, że webinary pomagają szybko przekazywać informacje. Aby nie stracić tej przewagi, musisz pracować nad motywacją i pokazywaniem wszystkich korzyści i zalet webinaru tak, aby nie tylko Ty, ale i Pracownicy to zrozumieli.
Jeśli chciałbyś wdrożyć webinary i szkolenia online w Twojej firmie w ramach edukacji i rozwoju Twoich Pracowników, czy do usprawnienia komunikacji wewnętrznej w firmie, napisz do nas i stwórz razem z nami własny wewnętrzny, bezpieczny ekosystem edukacyjny z pomocą platformy e-learningowej LearnWay i MyOwnConference. Chętnie pomożemy zrealizować Twoje biznesowe cele dzięki video learningowi i webinarom.