Co to jest video learning?

Co to jest video learning?

Przeciętny Polak jest zalewany nowymi newsami i treściami – każdy z nas przetwarza około 34 GB danych dziennie. Żaden ludzki umysł nie jest w stanie przyswoić tyle nowych informacji każdego dnia, dlatego im prostsze i wygodniejsze formy e-learningu wybierzemy, tym chętniej zostaną zapamiętane przez ostatecznych odbiorców.

Nic dziwnego, że video learning zaczyna święcić tryumfy na firmowych i korporacyjnych platformach e-learningowych. Statystyczny, polski pracownik o 75% chętniej obejrzy film szkoleniowy niż przeczyta dowolny e-mail lub przydługi PDF. Prywatnie w życiu codziennym także wolimy materiały wideo. 87% z nas deklaruje, że podczas np. majsterkowania posiłkuje się poradnikami wideo w serwisie YouTube.

Zatem czym jest wideo learning, z czego się składa, dlaczego warto się na niego zdecydować i co Ci jest potrzebne do wdrożenia e-learningu w formie video w Twojej firmie?

_

Co to jest video learning?

Video learning to forma nauczania z użyciem materiałów audiowizualnych. Celem wybranego szkolenia video learningowego jest przekazanie Klientom lub Pracownikom konkretnej porcji wiedzy na dany temat. Takie szkolenia są wykorzystywane zarówno do onboardingu, czyli wdrażania nowych Pracowników, jak i rozwoju i wsparcia tych już zatrudnionych. Wdrażają go także firmy szkoleniowe, przygotowujące projekty e-learningowe dla swoich Klientów. Video learning odnotowuje o wiele wyższy ROI i ROE, czyli zwrot z inwestycji, niż inne formy szkoleń online, gdyż jest łatwiejszy i tańszy w produkcji.

Jak tworzyć szkolenia w video learningu?

Szkolenia video learningowe tworzy się w oparciu o podobne zasady, jak inne szkolenia e-learningowe (np. SCORM). Niezbędne jest określenie celu i misji kursu, sprecyzowanie grupy docelowej, która będzie brać udział w szkoleniach i dokładny scenariusz treści. 9 kroków w tworzeniu skutecznych szkoleń dla firm znajdziesz tutaj. Przykłady efektywnych szkoleń wideo z całego świata dla takich marek jak Maybelline, Burger King, czy Tesco, możesz zobaczyć tutaj

Jakie narzędzia są potrzebne do video learningu?

Do video learningu wykorzystuje zarówno platformy LMS do gromadzenia i dystrybuowania wiedzy, takie jak np. polski LMS LearnWay, jak i narzędzia do webinarów. Dopiero połączenie tych narzędzi daje maksymalną efektywność nauczania poprzez wideo. Do tego przyda Ci się video content studio do nagrywania materiałów. Możesz stworzyć własne studio w swojej firmie lub wynająć je w GroMar. Pierwsze kroki ze szkoleniami wideo możesz stawiać już na prostej kamerze internetowej (np. wbudowanej w Twojego laptopa) i tanim mikrofonie pojemnościowym

Jakie są popularne formaty wideo learningu?

Video learning najczęściej wykorzystuje takie formy jak:

 • Webinar (wideokonferencja na żywo online),
 • Screencast (nagranie ekranu Twojego komputera z komentarzem lektora, które przedstawia np. obsługę wybranego oprogramowania lub prezentację w Canva lub Powerpoint),
 • Microvideo (kilku- lub kilkunastosekundowe wideo, które pokazuje pojedynczy proces w firmie, niekiedy nawet bez narracji, a z samym obrazem)
 • Prezentacja wideo,
 • Animacje,
 • Wideo interaktywne (w filmie ukryte są przyciski CTA, Call To Action, dzięki czemu widz może wybierać dalszy przebieg scenariusza nagrania i dodatkowo zaangażować go w przedstawioną historię),
 • VR/AR.

_

Dlaczego video learning?

Łatwiej, szybciej i taniej wdrożyć i utrzymać platformę video learningową i szkolenia online

Microsoft, tworząc własną platformę video e-learningową, obniżył koszty szkolenia Pracowników z 320 dolarów na 17 dolarów za godzinę. Jeśli dodamy do tego jeszcze informację, że 40% budżetów szkoleniowych pochłania logistyka, koszty podróży i hotele, okaże się, że video learning to ogromne wsparcie dla obniżania kosztów każdego przedsiębiorstwa.

Nasz mózg preferuje materiały wideo

Ruchome obrazy skuteczniej dostarczają informacje sensoryczne do naszego mózgu. Ludzki umysł nadaje odpowiednio wysoki priorytet takim sygnałom i przetwarza film nawet 60 000 razy szybciej niż tekst. Jedna minuta szkolenia online w formie filmu internetowego to dla mózgu człowieka równowartość około 1,8 miliona słów pisanych.

Statystycznie każda osoba podczas szkolenia zapamiętuje:

 • 10% treści tekstowych,
 • 65% treści wizualnych,
 • 95% treści audiowizualnych.

Postawienie na video learning w platformach szkoleniowych dla firm staje się zatem koniecznością, a nie jedynie ciekawostką.

Jako Klienci, konsumenci i użytkownicy sieci lubimy wideo

Uwielbiamy YouTube’a i Netflixa. Nasze dzieci uwielbiają TikToka, serwis społecznościowy w całości oparty na wideo. 80% z nas pamięta film obejrzany w ostatnim miesiącu. 45% internautów ponad godzinę dziennie spędza na oglądaniu wideo na YouTube lub Facebooku. Chłoniemy wideo na każdym kroku naszego życia codziennego i służbowego.

_

5 najważniejszych zalet video-learningu

 1. Video learning jest nawet o 83% bardziej efektywny niż standardowy e-learning.
 2. Platforma video-learningowa redukuje koszty szkoleń stacjonarnych nawet o 40%.
 3. Niski koszt wdrożenia i utrzymania firmowej platformy ze szkoleniami wideo.
 4. Wygodna i efektywna nauka dla Pracowników w formie video.
 5. Szkolenia wideo to większe zaangażowanie szkolonych osób.

Jeśli te twarde dane przekonały Cię, że video learning to coś dla Twojej firmy i może pomóc Twojemu biznesowi rozwinąć skrzydła lub masz jeszcze jakieś pytania, czy wątpliwości, napisz do nas poprzez TEN formularz kontaktowy i umów się na bezpłatną konsultację z e-learningowym ekspertem GroMar.