Niższe podatki to zawsze dobra wiadomość. Szczególnie, jeśli mowa o 1,1 mld złotych ulgi podatkowej dla polskich firm. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że od 01.01.2021 r. ulga na robotyzację i e-learning wejdzie w życie na 5 lat i będzie dotyczyć wszystkich firm. To wspólny projekt Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju. Jak ma działać w praktyce?
_
Co to jest ulga na robotyzację i e-learning?
Projekt przewiduje, że polscy przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów kwalifikowanych z inwestycji w robotyzację. Ulga na robotyzację i e-learning będzie obowiązywać niezależnie od wielkości firmy i branży, w której działa.
Ulga na robotyzację będzie funkcjonować przez 5 lat – od 01.01.2021 r. do 31.12.2025 r. Pierwsze wydatki poniesione w ramach ulgi w 2021 r. przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć w deklaracji rocznej za 2021 r., którą złoży w 2022 r.
Ulga na robotyzację wzorowana jest na uldze badawczo-rozwojowej (B+R). Zakłada się, że koszty robotyzacji przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego. Składając roczne zeznanie podatkowe po zakończeniu roku obrotowego, dokonają dodatkowego odpisu.
Działalność badawczo-rozwojowa jest określona w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Prace muszą mieć charakter twórczy, rozwojowy bądź naukowy i być wykonywane systematycznie w celu podnoszenia kompetencji i zdobywania wiedzy dla nowych zastosowań.
Po co jest ulga na robotyzację?
Wszystko po to, aby zautomatyzować polski przemysł. Nasycenie rynku robotami przemysłowymi na 1000 pracowników w Polsce jest stosunkowo niskie: 42 roboty na 1000 pracowników. To mniej, niż w Czechach, na Słowacji, czy na Węgrzech. W 2018 roku w Polsce działało 13 500 robotów. Twórcy projektu chcą, aby do 2025 roku ta liczba wzrosła do 24 000.
_
Ulga na robotyzację i e-learning – dla kogo?
Ulga obejmie wszystkich płatników PIT i CIT, których celem będzie automatyzacja stanowisk pracy.
_
Ulga podatkowa na robotyzację i e-learning – na co?
- zakup lub leasing maszyn, robotów, linii produkcyjnych i drukarek 3D oraz urządzeń BHP
- szkolenia online i platformy e-learningowe, związane z obsługą maszyn, robotów, linii produkcyjnych i urządzeń druku 3D oraz tematyką BHP
- oprogramowanie i aplikacje niezbędne do obsługi tych urządzeń
- wszystko, co związane jest z robotyzacją przedsiębiorstwa
_
Robotyzacja i e-learning w Twojej firmie? Pomożemy!
Wiemy, jak przeprowadzić cyfrową transformację w Twojej firmie i tworzyć rozwiązania e-learningowe XXI wieku. Potrafimy projektować szkolenia i platformy e-learningowe, związane z nowoczesnymi technologiami. Napisz do nas i umów się na bezpłatną konsultację, a my chętnie podpowiemy Ci, jak możemy pomóc w rozwoju Twojego biznesu.