- Uczenie się przez całe życie – jak to wygląda w rzeczywistości?
- Lifelong learning, czyli nauka przez całe życie - na czym to polega?
- Jak wcielić w życie koncepcję lifelong learning?
- Personalizacja uczenia się
- 3 pomysły na lifelong learning w organizacji
- Poniżej 3 pomysły na to, jak wykorzystać koncepcję lifelong learning w swojej firmie.
- 1. Korzystaj z narzędzi i platform e-learningowych
- 2. Dziel się wiedzą
- 3. Komunikacja kluczem do sukcesu
- Lifelong learning - pomocne narzędzia
Współczesna, zdominowana przez technologie rzeczywistość, zmusza nas do ciągłego aktualizowania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Dynamiczny rozwój rynku, zwłaszcza w sferze zawodowej stawia przed pracownikami kolejne wyzwania i obowiązki. Dlatego, żeby iść z duchem czasu wciąż trzeba się uczyć i rozwijać kompetencje. W tym celu warto zapoznać się bliżej z koncepcją lifelong learning, która pomoże wykształcić trwały nawyk uczenia się. Czym jest koncepcja lifelong learning? Jak w prosty sposób wprowadzić ją w codzienne życie? Sprawdź, 3 sposoby na lifelong learning w organizacji!
Uczenie się przez całe życie – jak to wygląda w rzeczywistości?
W dzisiejszym świecie nowoczesne technologie wiodą prym i przeniknęły do praktycznie każdej dziedziny życia. To dzięki nim powstają coraz nowsze i bardziej wyszukane aplikacje, portale czy narzędzia mające ułatwić nam codzienną pracę. M.in. technologie immersyjne VR/AR, czy sztuczna inteligencja, wykorzystywana w adaptive learningu, wspierają proces szkoleniowy i rozwój kompetencji pracowników. Bez narzędzi online i rozwiązań takich jak systemy ATS czy platformy LMS trudno sobie wyobrazić pracę, zwłaszcza w obszarze HR i L&D. Są one bardzo przydatne w środowisku zawodowym, a często okazuje się, że pomagają nam wykonywać obowiązki o wiele sprawniej i efektywniej. Lecz zanim zaczniemy korzystać z takich narzędzi, trzeba nauczyć się ich obsługiwania.
Aktualizowanie swojej wiedzy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy rozwijanie pasji to także proces i nauka przez całe życie. Dlatego jeśli wydaje Ci się, że Twoja nauka zakończyła się wraz z ostatnim etapem edukacji – czas spojrzeć prawdzie w oczy. Uczenie się przez całe życie to trwały proces, a każda z wymienionych aktywności jest przykładem koncepcji lifelong learning.
Lifelong learning, czyli nauka przez całe życie – na czym to polega?
Lifelong learning, czyli nauka przez całe życie to proces polegający na rozwijaniu umiejętności i doskonaleniu kompetencji we własnym zakresie. To wszystkie czynności, które mają na celu poprawić poziom wiedzy, zarówno w perspektywie osobistej, jak również zawodowej czy społecznej. To nieustanny rozwój, w którym pomóc mogą chociażby takie rozwiązania jak mobile learning czy kursy e-learningowe, umożliwiające zdobywanie wiedzy, zawsze, gdy tego chcemy i potrzebujemy, gdziekolwiek jesteśmy.
Po zakończeniu obowiązkowej edukacji szkolnej często wydaje się, że w dalszym życiu nie mamy już nic wspólnego z nauką. Nic bardziej mylnego. Według koncepcji lifelong learning nie tylko szkoła jest miejscem do kształtowania umiejętności. Rozwijać się można, a nawet trzeba, i to z dużo większą skutecznością, również po zakończeniu obowiązkowej edukacji. To zadanie częściowo wymusza środowisko pracy, które daje poczucie i potrzebę do nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Rynek zawodowy wręcz wymaga od pracowników elastycznego podejścia, wszechstronnych umiejętności i dostosowania się do wymagań pracodawcy. Poza tym coraz częściej, aby odnaleźć się na rynku pracy nie wystarczą już umiejętności zdobyte na studiach, które zazwyczaj nie mają zastosowania w rzeczywistości oraz wybranym zawodzie.
Jak wcielić w życie koncepcję lifelong learning?
Idea lifelong learning jest oparta na chęci samodoskonalenia, wewnętrznej determinacji i zaangażowaniu w naukę. Ma zachęcić do rozwoju osobistego i doskonalenia umiejętności na własną rękę, nie tylko w ramach obowiązkowej edukacji szkolnej czy zawodowej. Wszystko zależy od nas samych i naszej mobilizacji, o którą notabene wcale nie łatwo. Z drugiej strony, dostęp do wiedzy i możliwości nauki są dziś o wiele lepsze niż kiedykolwiek. Skoro dziś tak łatwo szerzyć lifelong learning dlaczego tego nie zrobić? Korzystając chociażby ze wsparcia e-learningu, którego postrzegnie znacząco zmieniło się w ostatnim czasie, a wzrost jego popularnośc jest tylko dowodem na korzyści w procesie uczenia się.
Wybór artykułów, kursów, szkoleń zdalnych i materiałów online stwarza nieograniczone możliwości do nauki, niezależnie od miejsca i czasu, zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Szkolenia gotowe, szkolenia dedykowane, social learning, szkolenia wideo, VR czy rozszerzona rzeczywistość. Możliwości są niemal nieograniczone. Dzięki temu styl i formę uczenia możemy dostosować do własnych potrzeb.
Ale lifelong learning to nie tylko kursy, to wszelkie aktywności, które dostarczają nam nowych bodźców i doświadczeń. To także słuchanie podcastów lub audycji, oglądanie programów specjalistycznych, czytanie czasopism i artykułów branżowych. To przede wszystkim nieustanne poszukiwanie i zbieranie nowych źródeł wiedzy, inspiracji, nieustanne rozwijanie się.
Personalizacja uczenia się
Tak wszechstronne źródła wiedzy pozwalają na edukację zgodnie z naszymi upodobaniami, ale także na dostosowanie jej do każdego etapu życia. Lubisz czytać – wybierz interesujący poradnik. Wolisz atrakcyjną formę wizualną i merytoryczny przekaz – obejrzyj webinar. A może dużo podróżujesz i korzystasz głównie z telefonu – posłuchaj podcastu! Możliwości jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Nie ważne, jaką formę nauki wybierzemy, warto pamiętać o systematyczności i powtórkach. Aby wiedza lepiej się przyswajała dobrze podzielić ją na mniejsze partie i powtarzać regularnie. To gwarantuje większą skuteczność zapamiętania tego, co najbardziej przydatne.
3 pomysły na lifelong learning w organizacji
Nauka przez całe życie, to brzmi poważnie. Ale wcale nie trzeba spędzać nocy pod stosami książek, a sam proces nauki w niczym nie musi przypominać zakuwania do sesji egzaminacyjnych na studiach. Wiedza to jeden z najcenniejszych zasobów, nie tylko w życiu prywatnym każdego z nas, ale także w życiu każdej organizacji. Poprawia naszą pozycję na rynku, a jej odpowiednie przekazywanie wpływa na działanie każdej branży. Z kolei pracownicy chętniej zaangażują się w projekty, które pomogą im podnieść kwalifikacje i zdobyć wiedzę, przydatną w codziennej pracy.
Poniżej 3 pomysły na to, jak wykorzystać koncepcję lifelong learning w swojej firmie.
1. Korzystaj z narzędzi i platform e-learningowych
Bez technologii ani rusz, to ona stwarza nam nieograniczone możliwości do rozwoju pracowników online i nauki przez całe życie dostosowanej do naszego stylu życia. Świetnym przykładem narzędzia, które można wykorzystać do lifelong learning są platformy e-learningowe, np. LMS LearnWay. Pozwalają na odbywanie kursów i szkoleń online, co znacznie usprawnia edukację i zarządzanie procesami w każdej organizacji.
2. Dziel się wiedzą
Nie wystarczy udostępnić gotowego szkolenia i zobligować pracowników do jego zaliczenia. Warto samemu zaangażować się w proces wymiany wiedzy. W ten sposób nie tylko budujesz swoją pozycję, jako lidera zespołu, ale także zwiększasz autentyczność przekazu, który został stworzony przez eksperta. Dzielenie się wiedzą to stały proces, który pozwala zastosować w praktyce koncepcję lifelong learning. Nie tylko sami się uczymy, ale przekazujemy dalej i edukujemy kolejne osoby!
3. Komunikacja kluczem do sukcesu
Żeby uczenie się przez całe życie przynosiło efekty optymalne warunki do nauki to podstawa. Dlatego tak ważny jest proces komunikacji i przepływ informacji między pracownikami. Kultura feedbacku pomoże zwiększyć satysfakcję i motywację, ale równie dobrze pracownicy mogą brać czynny udział w wymianie wiedzy. Jeśli utrzymają sprawną komunikację pomiędzy sobą, sama nauka nie będzie sprawiać trudności.
Lifelong learning – pomocne narzędzia
Uczenie przez całe życie? Tak, to naprawdę możliwe! I nie jest to skomplikowany proces, wymaga tylko dobrego zorganizowania i motywacji. Lifelong learning wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia, zarówno prywatne, jak i zawodowe. Szczególnie w tej drugiej sferze pozwala dostosować się do wymagań rynku pracy i zwiększyć swoją pozycję zawodową. Zwłaszcza, jeśli mamy do tego przydatne narzędzia. Wprowadź cyfrowe rozwiązania do swojej organizacji, które umożliwią Twoim pracownikom naukę w dowolnym miejscu i czasie. Napisz do nas i porozmawiajmy!