Naprawdę dobrego pracodawcę poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak zaczyna. Ostatnie wrażenie, jakie pozostawisz w Pracowniku, z którym kończysz współpracę, ma niesamowicie ogromne znaczenie. Ma wpływ na employee experience i employer branding, które finalnie budują i wspierają lub rujnują wizerunek Twojej firmy jako pracodawcy, u którego warto być.
Pamiętasz, ile razy ze znajomymi narzekałeś na swoich szefów lub firmy, z którymi kiedyś miałeś do czynienia? Offboarding to właśnie lek na takie negatywne emocje, który ma zostawić w głowie Pracownika pozytywne wspomnienia, a nie gorzki żal.
_
Co to jest offboarding?
Offboarding to zbiór procesów i procedur, które ma ułatwić i usprawnić rozstanie Pracownika z Pracodawcą. Jest przeciwieństwem onboardingu, w ramach którego dopiero wprowadzamy nową osobę w struktury i zadania firmy. Najlepiej, aby każde zadanie związane z pożegnaniem Pracownika, było ujęte w standardowej checkliście, a każdy zwalniany miał swojego opiekuna w organizacji, który krok po kroku przeprowadzi go przez cały proces. To znacząco zmniejszy chaos i zakłopotanie w Zespole po rozstaniu z Pracownikiem.
Zwolnienie Pracownika, a szczególnie zwolnienia grupowe, to bardzo trudna stresująca sytuacja dla wszystkich stron. Do tego z roku na rok zwiększa się rotacja Pracowników i poziom odejść z pracy. Niestety, z dobrze zaprojektowanego procesu offboardingu korzysta tylko 29% firm na świecie. Czas to zmienić. Także w Twojej firmie.
_
Offboarding – 6 etapów dobrego offboardingu
Maja Gojtowska na swoim blogu przedstawiła 6 etapów, jakie powinien zawierać efektywny offboarding, za które najczęściej odpowiadają specjaliści HR i IT.
- Wypowiedzenie umowy, rozmowa z Pracownikiem i ustalenie warunków rozstania
- Komunikacja zmian w Zespole i w całej strukturze
- Przekazanie obowiązków – kto dokładnie przejmie te zadania?
- Exit interview – feedback od Pracownika, z którym się rozstajesz
- Działania administracyjne – formalności, sprawy kadrowe i usunięcie dostępów, zwrot sprzętu firmowego (np. kluczy, auta służbowego, komputera, smartfona), tzw. “obiegówka”
- Relacje z alumnem – podtrzymanie dobrych relacji z byłym Pracownikiem
Do tego wszystkiego warto dodać kompletny outplacement, który będzie zwieńczeniem ścieżki rozwoju i kariery odchodzącego Pracownika w Twojej organizacji. Według badań LHH Polska wsparcie outplacementowe jest ważne dla 85% Pracowników.
Czy te wszystkie etapy można zrealizować online? W dobre pracy zdalnej na home office okazuje się, że to już nie opcja, a nawet konieczność!
_
Offboarding i outplacement online, czyli rozstanie z klasą
Upraszczaj i optymalizuj swoje procesy HR do minimum. Aby offboarding i outplacement były prowadzone zdalnie, a jednocześnie maksymalnie efektywnie, przyda Ci się platforma offboardingowa online, na której połączysz rekrutację online, onboarding, talent management i właśnie offboarding. Cały cykl życia i rozwoju Pracownika w organizacji w jednym miejscu.
Takie możliwości daje Ci polska platforma LearnWay. Chcesz to sprawdzić i przekonać się, czy to coś dla Ciebie? Napisz do nas, umów się na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację z naszym ekspertem i uzyskaj dostęp do demo LearnWay.