Już do 2025 roku 75% wszystkich pracowników na świecie będą stanowić Millenialsi, czyli pokolenie Y. Ich następcy, najmłodsza generacja Z właśnie wchodzi na rynek pracy. Obecnie zalicza się do nich aż 40% całej populacji. Jednak każde pokolenie ma odmienne potrzeby i oczekiwania zawodowe. Zarówno pod względem rozwoju swojej kariery, jak i wobec pracodawców. Jak zatem pogodzić różnice pokoleniowe pracowników w organizacji? Jak połączyć różne potrzeby pokolenia Y i Z?
Kim są pokolenia X, Y, Z?
Obecnie na rynku pracy spotykają się cztery pokolenia. Każde z nich ma inne spojrzenie na rzeczywistość oraz inne potrzeby w sferze zawodowej. A to właśnie te związane z karierą, są najważniejsze dla pracodawców. Dlatego aby lepiej zrozumieć potrzeby pokoleń, które już za chwilę zdominują rynek pracownika, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dane pokolenie i z kim tak naprawdę mamy do czynienia.
Poniżej orientacyjny i dość ruchomy podział na poszczególne pokolenia:
- Baby Boomers, czyli najstarsze pokolenie, to osoby urodzone w latach 1946-1964, które już powoli odchodzą z rynku pracy. Są zaangażowani i lojalni wobec pracodawcy. Cenią stabilizację. Rozwój zawodowy nie jest dla nich najważniejszy. Większą część życia pracują w jednej firmie.
- Pokolenie X to osoby urodzone w latach 1965-1979. Cenią niezależność i rozwój zawodowy. Mają duże ambicje i koncentrują się na swojej karierze. Preferują tradycyjną formę komunikacji.
- Pokolenie Y, tzw. Millenialsi (nazywani także „następną generacją” i „pokoleniem cyfrowym”) to osoby urodzone w latach 1981-1995. Są dobrze wykształceni, ukończyli studia i znają języki obce. Cenią elastyczność, rozwój zawodowy i wysokie zarobki. Mają wysokie oczekiwania, ale chętnie angażują się w pracę, jeśli jest interesująca. Chętnie też działają na własny rachunek.
- Pokolenie Z to osoby urodzone po 1995 roku i jest to pierwsze pokolenie, które dorasta w pełni cyfrowym świecie. Tzw. „cyfrowi nomadzi”. Od urodzenia zaznajomieni z technologią i świetnie się w niej odnajdują. Cenią swobodę i niezależność, oczekują pracy, która pozwoli łączyć im obowiązki zawodowe i własne pasje.
Dlaczego potrzeby pokolenia Y i Z są obecnie takie ważne?
Dane mówią same za siebie. Zarówno Millenialsi, jak i „Zetki” to generacje w największym stopniu nastawione na rozwój. W momencie, gdy zdominują rynek pracy, głównym zadaniem pracodawców będzie zapewnienie im warunków do realizowania się zawodowo zgodnie z indywidulanymi potrzebami i predyspozycjami.
- 76% pokolenia Z wierzy, że uczenie się i rozwój to klucz do sukcesów w karierze zawodowej. W tym celu warto tworzyć atrakcyjne ścieżki rozwoju i kariery dla pracowników i zapewnić im narzędzia do zwiększania kompetencji. Np. takie jak platforma e-learningowa.
- 62% Millenialsów i Pokolenia X uważa, że rozwój zawodowy przyczynia się do satysfakcji z wykonywanej pracy i jest głównym czynnikiem wpływającym na retencję pracowników. Oba te pokolenia cenią pracę zdalną i doskonale odnajdują się w cyfrowym świecie. Wykorzystaj narzędzia do rozwoju pracowników online!
- Według 87% Millenialsów rozwój zawodowy i rozwój kariery są bardzo ważne. Aby ich w tym wspierać potrzebne są kursy online. Najlepiej dedykowane szkolenia online, które przekażą wiedzę w atrakcyjnej formie i zwiększą zaangażowanie pracowników.
- 60% Millenialsów deklaruje potrzebę przeszkolenia się w zakresie przywództwa.
- Aż 85% pokolenia Y wybiera work life balance jako kluczowy czynnik motywujący w pracy. Zadbaj o wellbeing pracowników i wzmacniaj i poczucie doceniania.
- 72% pokolenia Z oczekuje informacji zwrotnej na temat swojej pracy. 66% potrzebuje jej od swojego przełożonego co kilka tygodni lub dłużej, aby pozostać przy swojej pracy. Obowiązkiem każdej organizacji jest komunikacja wewnętrzna z pracownikami i regularnie przekazywany feedback.
- 80% generacji Z chce pracować z nowoczesnymi technologiami. 91% przeglądając oferty pracy weźmie pod uwagę technologie oferowane przez pracodawcę.
- 75% badanych pokolenia Z oczekuje, że będą się uczyć od kolegów z pracy, a nie dzięki pomocy Internetu. Wspieraj rozwój całego zespołu m.in. poprzez social learning.
Jak połączyć potrzeby Gen Z i Millenialsów?
Jeśli w Twojej organizacji przeważają pracownicy z pokolenia Y i Z potrzebujesz zapewnić im elastyczność w rozwoju. Pomoże Ci w tym platforma e-learningowa, taka jak LMS LearnWay. To oprogramowanie do umieszczania i prowadzenia kursów online, ale także do onboardingu, upskillingu, feedbacku i wszystkich, tych procesów, które wspierają rozwój organizacji. Ponadto, platformę LearnWay możemy dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań Twojej firmy. Raportowanie, ankiety, testy, certyfikaty. To tylko część możliwości.
Napisz do nas i dowiedz się, jak możemy wesprzeć rozwój Twoich pracowników!