Chcemy być doceniani niezależnie od wieku, płci i branży, w jakiej pracujemy – tak twierdzi aż 99% uczestników badania Siła Doceniania 2021 przeprowadzonego przez HRM Institute. Jednak tylko 54% z nich rzeczywiście ma poczucie docenienia w pracy. Te dane skłaniają do refleksji oraz podjęcia dodatkowych działań i praktyk w organizacji. Jak doceniać pracowników i robić to dobrze? Na czym polega strategia doceniania pracowników w firmie?
_
Strategia doceniania pracowników – na czym to polega?
Czy docenianie pracowników to tylko premie, awanse, systemy benefitów lub inne bonusy? Docenianie to uznanie znaczenia i wartości pracowników, jednak nie zawsze musi się ono wiązać wyłącznie z wynagrodzeniem. Docenianie pracowników to wszystkie te działania, które sprawiają, że odczuwają oni wartość ze swojej pracy i że to, co robią ma znaczenie dla organizacji. To przede wszystkim budowanie w pracownikach przekonania o tym, że zarówno ich rola w firmie, jak i posiadane kompetencje są ważne dla zespołu oraz samej firmy.
_
Siła Doceniania 2021 – najważniejsze wnioski z raportu
- Wewnętrzną potrzebę i chęć bycia docenianym w pracy deklaruje 99% badanych. Jednak w rzeczywistości poczucie docenienia ma jedynie 54% ankietowanych.
- Docenianie spada wraz z wiekiem pracownika. U osób w wieku do 29 lat aż 67% czuje się doceniana. Natomiast u osób w wieku powyżej 50 lat jest to 41%.
- Największą wagę do tematu doceniania przykłada się w branży IT – tak uważa 67%. W branży reklamowej i marketingowej jest to 53%, podobnie w HR i rekrutacji – 51%. Wśród osób zatrudnionych w administracji jedynie 28% uważa, że docenianie to ważny temat w ich firmie.
- Warto doceniać pracowników regularnie i robić to częściej. Jedynie 36% ankietowych uważa, że w ich firmie pracownicy są doceniani na co dzień, ponad połowa (53%) ma przeciwne zdanie.
- Team building i praca zespołowa to klucz do sukcesu i efektywnego funkcjonowania organizacji. Jednak tylko 40% badanych twierdzi, że ich zespoły są doceniane za wspólną pracę. To sporo niewykorzystanych możliwości, które mogą zaowocować większą motywacją samego teamu, ale także osiągnięciem lepszych wyników dla organizacji.
- Najczęściej spotykaną formą doceniania są pochwały. Podziękowania od przełożonego wskazuje 65% ankietowanych, zaś podziękowanie na forum zespołu lub firmy 49%. Nieco ponad 1/3 wskazań to gratyfikacje finansowe (35%).
- 95% badanych potwierdza, że czują się doceniani kiedy otrzymują pochwały przynajmniej raz w tygodniu. W rzeczywistości pracownicy są chwaleni raz na kilka miesięcy (21%) lub raz w miesiącu (20%). Zdecydowanie warto robić to częściej.
- 60% badanych chciałoby zostać docenionym podczas podsumowania zadania lub projektu lub zaraz po jego zakończeniu (57%).
_
Jak doceniać pracowników i robić to dobrze także zdalnie?
Jako najbardziej pożądane formy doceniania, 61% ankietowanych wskazuje gratyfikacje finansowe oraz pochwały i pozytywną informacja od przełożonego. Jednak rozwój osobisty też jest ważny. 25% ankietowanych chciałoby otrzymać voucher na szkolenie lub nagrodę do wyboru z systemu kafeteryjnego (22%).
Ale to nie wszystkie możliwości. Aby wprowadzić strategię doceniania pracowników w swojej firmie wcale nie potrzeba wiele wysiłku ani nakładu dużego budżetu. Wszystko zależy od naszej kreatywności, a nawet drobne gesty wystarczą, by pokazać pracownikom, że nam na nich zależy.
Jakie są sposoby doceniania pracowników?
- Podziękowania – nawet w pracy zdalnej nie zapominajmy o tym, aby powiedzieć lub napisać „dziękuję”. W komunikacji starajmy się podkreślać wdzięczność za wykonaną pracę i zaangażowanie pracowników.
- Pochwały – zarówno pochwała pracownika indywidualnie, jak i przy zespole i całej firmie. Największą rolę odgrywają pochwały otrzymane od przełożonego, ale również dobrą praktyką jest wzajemne docenianie się pomiędzy pracownikami.
- Regularna komunikacja – czyli nie tylko bezpośrednie rozmowy (telefoniczne, wideo, na firmowym czacie czy „face to face”) pomiędzy pracownikami oraz pracownikami i przełożonymi, to także spotkania indywidualne i w grupie, te bardziej oficjalne i te mniej formalne. Wykorzystajmy każdą formę kontaktu by pokazać pracownikom docenienie i wdzięczność. Nic tak nie wzmacnia więzi i relacji w zespole jak wspólne celebrowanie sukcesów.
- Feedback – czyli konkretna, pozytywna informacja zwrotna. A nawet całe sesje feedbackowe online lub offline aby wprowadzić wzajemne docenianie się. Ważne, żeby skupiać się tylko na pozytywnym feedbacku, sesję zorganizować dla wszystkich chętnych i umożliwić każdemu przekazanie feedbacku pozostałym uczestników.
- Gadżety firmowe drobne upominki, vouchery (do restauracji, kina, na kawę).
- Bonusy finansowe – nagrody, benefity, premie, awansy, budżety szkoleniowe i integracyjne.
- Kudosy – może i brzmią tajemniczo, ale to nic innego jak przyznawane anonimowo karteczki z podziękowaniem lub pochwałą.
- Rekomendacje na Linkedin – w czasach gdy dominuje personal branding i employee branding, rekomendacje otrzymane od współpracowników podkreślają, że firma stawia na ekspertów w swojej dziedzinie, ale przede wszystkim nie wstydzi się otwarcie tego podkreślić, a co za tym idzie docenić pracownika za to jakie kompetencje i wartości wnosi do organizacji.
- Narzędzia online – np. dedykowane docenianiu Preeshare, Nais, Carrotspot czy Bonusly lub platformy do przekazywania feedbacku i wsparcia aktywności pracowników z wykorzystaniem grywalizacji jak LMS LearnWay.
_
Kultura doceniania pracowników jako must have organizacji
Za sukcesem każdej organizacji stoją ludzie – zespół, pracownicy. To oni każdego dnia wnoszą dodatkową wartość do życia firmy i napędzają ją do działania. Warto udowodnić, że ich praca ma sens właśnie poprzez wprowadzenie kultury doceniania pracowników, jako stałej procedury w organizacji.
Nie masz pewności jaki sposób doceniania pracowników najlepiej się sprawdzi? Postaw na regularność i uniwersalne rozwiązania – nawet małe gesty są zauważalne, a nic nie kosztują. Dobrze sprawdzi się także uniwersalne rozwiązanie wspierające rozwój, motywację i zaangażowanie pracowników, czyli Platforma e-learningowa LearnWay. To kompleksowy system do tworzenia bazy wiedzy, zbierania feedbacku, udostępniania szkoleń i grywalizacji. Napisz do nas i porozmawiajmy o tym. jak możemy pomóc w docenianiu pracowników Twojej organizacji!