- Szczęście pracowników - statystyki
- Jak dbać o szczęście pracowników? 7 kluczowych czynników
- 1. Zbuduj kulturę w firmie, w której dba się o radość i przyjemność z pracy
- 2. Zadbaj o rozwój i potrzeby pracownika
- 3. Pobudź poczucie sensu i znaczenia pracy
- 4. Doceń wysoką jakość pracy i produktów
- 5. Otwórz się na innowacyjność i kreatywność
- 6. Wspieraj odwagę i akceptowanie ryzyka
- 7. Unikaj sztywnych zasad
- Szczęście pracowników - czy warto o nie dbać?
Polskie firmy coraz częściej zwracają uwagę na szczęście, dobre samopoczucie i spełnienie Pracowników. Nie bez przyczyny. Zadowolony pracownik jest zdecydowanie efektywniejszy. O ile?
_
Szczęście pracowników – statystyki
Według Kasi Kern, jednej z najpopularniejszych Chief Happiness Officer w Polsce, ludzie, którzy są szczęśliwi w pracy, są o ok. 12% bardziej wydajni – osoby te odznaczają się wyższym zaangażowaniem, motywacją i produktywnością, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu wyników finansowych firmy.
Popularny badacz szczęścia, Shawn Achor, oszacował, że szczęśliwa firma to o 37% wyższa sprzedaż, o 31% wyższa wydajność i o 19% lepsza dokładność wykonywanych zadań przez Pracowników.
Już w 2018 roku badania „Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy”, przeprowadzone przez EY Polska i Employer Branding Institute, wskazywały, że zadowoleni Pracownicy:
- są o 43% bardziej produktywni i o 86% bardziej kreatywni,
- generują o 26-61% mniejszą rotację,
- korzystają z “L4” o 36% rzadziej.
Co zrobić, aby osiągnąć te wyniki w Twojej firmie? Wystarczy jedynie wysoka pensja i benefity pozapłacowe? Sprawdźmy to! Na podstawie raportu Culture.buzz sporządzonego przez Qmatch w maju 2020, przygotowaliśmy artykuł, dzięki któremu dowiesz się, jak dbać o szczęście Pracowników.
_
Jak dbać o szczęście pracowników? 7 kluczowych czynników
Czynniki wpływające na poziom szczęścia u naszych Pracowników zmieniają się wraz z wiekiem. Obecnie na rynku pracy mamy 3 pokolenia i dla każdego z nich poczucie szczęścia mogą budzić zupełnie inne bodźce:
- X (rok urodzenia 1965 – 1980): 40-55 lat
- Y (rok urodzenia 1981 – 1996): 25-39 lat
- Z (rok urodzenia 1997 – 2012): 18-24 lata
1. Zbuduj kulturę w firmie, w której dba się o radość i przyjemność z pracy
Dla 67% z nas kultura organizacyjna jest o wiele ważniejsza od zarobków. Zapewnij w swojej firmie taką kulturę i atmosferę, która będzie dobrą przestrzenią do rozwoju i maksymalnego poczucia szczęścia.
2. Zadbaj o rozwój i potrzeby pracownika
Szczególnie cenione jest to przez pokolenie Z, które często nie ma jeszcze zobowiązań jak kredyt, czy rodzina. “Zetki” bardziej cenią sobie poszerzanie kompetencji, niż wysokość zarobków. Łącznie aż dla 68% z nas rozwój i doświadczenia są o wiele ważniejsze niż pensja. W obecnych czasach do zapewnienia rozwoju w firmie dobrze sprawdzą się wewnętrzne platformy e-learningowe i autorskie, dedykowane szkolenia online, merytorycznie dostosowane do specyfiki Twojego biznesu. Dla młodszych pokoleń świetnie sprawdzi się video learning.
3. Pobudź poczucie sensu i znaczenia pracy
69% z nas chce, aby wykonywana przez nas praca pasowała do naszych potrzeb i oczekiwań, nawet kosztem niższego wynagrodzenia. Jeśli odpowiednio dopasujesz modele kompetencyjne w Twojej firmie do zatrudnianych kandydatów (np. dzięki rekrutacji online), zapewnisz odpowiedni onboarding, trafisz w ich potrzeby i wzbudzisz w nich poczucie sensu pracy dla Ciebie, zatrzymasz w firmie największe talenty i rozwiniesz swój biznes.
4. Doceń wysoką jakość pracy i produktów
Jest to najbardziej cenione wśród pokolenia X. W wykonywaniu swoich codziennych obowiązków, zdecydowanie wolą postawić na rzetelność oraz prawidłowe wykonywanie zadań, wiedząc, że do pracy należy podchodzić odpowiedzialnie.
5. Otwórz się na innowacyjność i kreatywność
Głównie odnosi się to do pokolenia Y i Z – przyzwyczajeni są oni do szybkiego rozwoju technologii i zmieniającego się świata, dlatego nie chcą zamykać się w sztywnych ramach, a testować nowe rozwiązania i pomysły.
6. Wspieraj odwagę i akceptowanie ryzyka
Motywuj i stymuluj młodych Pracowników z pokolenia Z do podejmowania ryzyka. Pokolenie X, pamiętające czasy wyższego bezrobocia i rynku pracodawcy, nie jest tak skłonne do zmian i nowinek technicznych oraz podejmowania się projektów, których nie robili do tej pory.
7. Unikaj sztywnych zasad
Wszystkie badane pokolenia łączy chęć wolności i samorealizacji w pracy. Zamiast podążać za liderem i jego wyznaczonymi kierunkami dla nich i firmy, wolą stawiać na elastyczność i samorozwój, nie czując sztywnych zasad i przewidywalności.
_
Szczęście pracowników – czy warto o nie dbać?
Zdecydowanie… TAK. Powyższe badania i statystyki jasno wykazały, że zadowoleni Pracownicy to efektywniejsze przedsiębiorstwo. Jeśli chciałbyś zadbać o jeden z benefitów pozapłacowych w Twojej firmie, czyli wewnętrzną platformę e-learningową, napisz do nas – chętnie przygotujemy dla Ciebie coś specjalnego, co pomoże w rozwoju Twojego biznesu i edukacji Twoich Pracowników.