Stworzenie tysięcy materiałów e-learningowych na potrzeby Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki to ogromne wyzwanie. Sprawdź, jak zapewniliśmy polskim uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych ponad 10 000 angażujących, cyfrowych treści edukacyjnych, dostępnych z dowolnego miejsca.
Klient
- Ministerstwo Edukacji i Nauki, polski urząd administracji rządowej
- Jednostka odpowiedzialna za uruchomienie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (zpe.gov.pl), umożliwiającej bezpłatny dostęp do ponad 30 tys. materiałów edukacyjnych dla blisko 8 mln użytkowników.
Kluczowe wyzwania
Głównym celem naszej współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki było zapewnienie materiałów edukacyjnych do Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE). Wcześniej, jako GroMar, dostarczyliśmy cyfrowe środowisko kształcenia dla nauczycieli oraz uczniów polskich szkół.
W ramach tworzenia e-podręczników, naszym zadaniem było zapewnienie cyfrowych materiałów edukacyjnych, dostosowanych do standardu WCAG 2.1, dla:
- kształcenia ogólnego, w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych,
- kształcenia zawodowego.
Opracowywane materiały musiały być nie tylko zgodne z podstawą programową, ale również zawierać interaktywne multimedia, które zachęcą uczących się do zapoznania się z informacjami i znacząco wesprą proces uczenia się.
Narzędzia i rozwiązania
W ramach projektu ZPE stworzyliśmy ponad 10 000 interaktywnych materiałów e-learningowych dla polskich uczniów. W przypadku szkół podstawowych dostarczyliśmy e-materiały z przedmiotów, tj. język polski, języki obce, matematyka, biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i wielu innych. Nasze realizacje e-learningowe obejmowały także materiały edukacyjne dla kształcenia zawodowego, m.in. z zakresu budownictwa, przemysłu, ekonomii, administracji, górnictwa, handlu, logistyki, transportu, hotelarstwa, rolnictwa, opieki zdrowotnej czy kosmetologii.
W e-materiałach zastosowaliśmy szereg multimediów, które ułatwiają uczącym się przyswojenie wiedzy. Obecnie na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej użytkownicy mogą korzystać z angażujących, rozbudowanych treści cyfrowych:
- animacje 2D i 3D, prezentujące szereg procesów biologicznych, chemicznych, fizycznych i innych zjawisk przyrodniczych,
- filmy instruktażowe, wyjaśniające skomplikowane procedury,
- gry edukacyjne, które pozwalają wcielić się w przedstawicieli zawodów i uczyć się przez doświadczenie,
- nagrania lektorskie,
- interaktywne materiały sprawdzające, czyli testy i quizy, puzzle oraz krzyżówki, które oceniają poziom opanowanej wiedzy.
W celu maksymalnego uatrakcyjnienia e-materiałów, postawiliśmy na elementy grywalizacji i edutainment, aby jak najbardziej zaangażować odbiorców w treści edukacyjne.
Realizacja
Blisko 25 lat na rynku rozwiązań edukacyjnych sprawia, że jesteśmy jedną z wiodących firm, która dostarcza materiały e-learningowe dla sektora publicznego na tak szeroką skalę.
W realizacji e-podręczników dla Ministerstwa Edukacji i Nauki cały czas bierze udział nasz zespół specjalistów, w tym: programistów, grafików, UX/UI designerów, operatorów kamer, montażystów, scenarzystów, redaktorów, operatorów platform i specjalistów ds. e-learningu. W ramach projektu współpracujemy także z grupą kilkuset ekspertów zewnętrznych z najróżniejszych branż, którzy wspierają merytorycznie nasze projekty.
Nasz zespół tworzą także doświadczeni specjaliści WCAG, którzy ułatwiają dostosowanie materiałów do wymogów związanych z dostępnością cyfrową. Dzięki temu bezpłatne e-materiały realizowane dla MEiN mogą być z łatwością dostępne dla szerokiego grona odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Efekty
Dzięki naszemu doświadczeniu i wielu realizacjom dla podmiotów z sektora edukacji, wiemy jak pokazać trudne tematy i zjawiska, aby zainteresować młodych odbiorców. Dzięki temu platforma desktopowa i aplikacja ZPE to wygodna baza materiałów edukacyjnych, tzw. e-podręczników, które odpowiadają na potrzeby nowoczesnego szkolnictwa.
Zobacz przykłady realizacji, dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.
Sprawdź animację 3D dla kształcenia ogólnego z zakresu biologii
Animacje techniczne 3D dla branży górniczo-wiertniczej w ramach kształcenia zawodowego, w których przedstawiliśmy proces osuszania gazu ziemnego i pomiar ciśnienia i temperatury w odwiercie eksploatacyjnym.
Materiały edukacyjne online dla Twojej firmy
Tworzysz szkolenia e-learningowe i kursy w branży edukacyjnej? Poszukujesz materiałów edukacyjnych online opartych o specyfikę Twojego biznesu?
Skontaktuj się z ekspertami GroMar i wybierz najlepszy e-learning, który wniesie Twoje programy rozwojowe na najwyższy level.