Ostatnio w wielu dziedzinach życia bardzo modne stało się pojęcie „podejścia holistycznego”. Wiele dobrego słyszymy o nim przy okazji tematów medycznych, zwłaszcza dbania o swoje zdrowie. Jednak nie każdy wie, czym tak naprawdę jest „holistyka”. Zależą bowiem od niej, nie tylko kwestie medyczne, dotyczące naszego organizmu, ale również te, związane z zarządzaniem organizacją. Czym jest holistyka i jakie może mieć zastosowanie w biznesie?
Holizm (od greckiego holos – czyli całość) to przekonanie, że wszystkie zjawiska tworzą układ całościowy, którego nie można poznać, jeżeli bierze się pod uwagę tylko jego poszczególne składniki. Mówiąc prościej, całości nie da się sprowadzić do sumy elementów. Pojęcie holizmu wprowadził w latach 20. XX wieku południowoafrykański polityk Jan Smuts.
Holistyka w biznesie
Holistyczne podejście do zarządzania organizacją zakłada spojrzenie na nią z perspektywy całości, a nie tylko poszczególnych działów czy lokalnych biur. Osoby, które patrzą kompleksowo i potrafią przeanalizować wpływ firmy na otoczenie oraz procesy, które w niej zachodzą, pod wpływem bezpośredniego i dalszego sąsiedztwa, są niezwykle cenne dla organizacji.
Może się, bowiem okazać, że ktoś doświadczony, kto stoi z boku i obserwuje przedsiębiorstwo przez dłuższy czas, zna rynek i konkurencję, potrafi pomóc wyciągnąć je z kryzysu, właśnie dzięki tej zewnętrznej, całościowej wiedzy. Holistyczne podejście nie lekceważy jednak czynników wewnętrznych. Nowa osoba, nawet bez doświadczenia, może pozwolić na rozwój danego działu firmy, bo potrafi swoim entuzjazmem zmobilizować jej wypalonych pracowników do działania.
Myśl globalnie i kompleksowo
Nowoczesne zarządzanie firmą polega na spojrzeniu na nią jak na jeden ekosystem, złożony z mniejszych elementów. Każde przedsiębiorstwo ma własną strukturę organizacyjną, składa się z wielu biur i działów, a każde z nich wpływa na wynik pracy całości. Jednak globalny efekt działalności Waszej organizacji to nie prosta suma efektów jej poszczególnych części. Musicie widzieć pewną zależność – zmiana w pracy jednego z elementów może spowodować negatywne lub pozytywne skutki w działaniu całej organizacji. I ważny jest właśnie ten kompleksowy sposób postrzegania całej organizacji oraz rozumienie zachodzących w niej procesów.
Musicie mieć też świadomość, że Wasza firma nie jest samotną wyspą, ale działa w pewnym otoczeniu. Wpływ na nią mają: konkurencyjne przedsiębiorstwa, procesy społeczne, regulacje ekonomiczna państwa, a także zmiany polityczne, które zachodzą na przykład po wyborach parlamentarnych i samorządowych. Zmiana rządu może się bowiem wiązać z późniejszymi zmianami w przepisach, a te już będą miały bezpośredni wpływ na Wasze działanie. Protesty ekologów mogą opóźnić Waszą inwestycję. Podniesienie podatków może doprowadzić Was do upadku. Dlatego tak ważna jest współpraca z otoczeniem oraz adaptacja do zmieniających się warunków zewnętrznych, chociażby współdziałanie przy zmianie przepisów prawnych (np. rozporządzenia RODO, które wprowadziło zamieszanie i niepokój do wielu organizacji, ale dotyczy całościowo lepszej ochrony danych osobowych).
Takie holistyczne podejście do zarządzania organizacją przyniesie Wam wiele pozytywnych efektów: zmniejszenie ponoszonych kosztów, redukcję błędów i niedoskonałości, a także wzrost produktywności i efektywności. A tym samym Wasza firma i jej produkty będą bardziej atrakcyjne dla klienta.
Jak wspomagać holizm w firmie?
Skoro już wiecie, jak ważna jest holistyka w Waszej organizacji, pomyślcie jak można wspierać ją w firmie. Co może pomóc? Proponujemy Wam kompleksowy system, czyli naszą unikalną platformę e-learningową LearnWay uzupełnioną specjalistycznymi kursami. Możecie zdecydować się na samą platformę albo zamówić specjalne kursy dedykowane, które stworzymy właśnie dla Was i umieścimy w Waszym ekosystemie szkoleń. Jednak tylko połączenie narzędzia do zarządzania szkoleniami, jak i samych szkoleń pozwoli na kompleksową edukację i wymianę wiedzy w Waszej organizacji.
Będziecie mieć wszystko w jednym miejscu. Mało tego – może stworzyć dedykowane rozwiązania specjalnie dla Waszej organizacji. Oznacza to możliwość pełnej customizacji, elastyczności oraz indywidualnego dostosowania usługi.
Pamiętajcie jednak, że kompleksowe zarządzanie organizacją to nie tylko nauka i rozwój. Niezbędne są także: wyciąganie wniosków, monitorowanie efektywności, a także programy poprawy tego, co może funkcjonować jeszcze lepiej. Tylko takie nastawienie pozwala odnajdywać w firmie synergię pomiędzy poszczególnymi jej elementami.
Holistyka w firmie a pandemia
Pandemia Covid-19 jeszcze mocniej uświadomiła nam, jak ważne jest zarówno holistyczne spojrzenie na samą organizację, jak i holistyczne podejście do pracowników oraz zadbanie o nich w sposób wielowymiarowy. Aby zapewnić pracownikom stabilny rozwój, dziś już same narzędzia szkoleniowe i kursy e-learningowe nie wystarczą.
Holistyka w firmie 2022 roku polega na stworzeniu stabilnego środowiska do rozwoju pracowników. Mamy tu na myśli, nie tylko materiały edukacyjne, zarówno te obowiązkowe, jak i dodatkowe, odpowiadające indywidualnym potrzebom rozwojowym pracowników, ale także znacznie szersze działania. Zarówno w czasie pandemii, jak i w postpandemicznej rzeczywistości wellbeing odgrywa kluczową rolę. Organizacje muszą kompleksowo realizować działania rozwojowe pracowników, w trosce o ich dobrostan, odporność psychiczną, a także wprowadzając koncepcję różnorodności i inkluzywności. Zapewnić im elastyczne warunki do nowych modeli pracy, uformowanych w wyniku postcovidowej rewolucji.
Holistyczne podejście do rozwoju organizacji
Chcesz stworzyć holistyczną strategię rozwoju swojej organizacji? Szukasz do tego odpowiednich narzędzie i fachowego doradztwa? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem i porozmawiajmy! Podpowiemy, jakie kroki podjąć, aby Twoja firma działa w balansie i harmonii, a pracownicy byli zmotywowani i chętni do rozwoju.