Praca zdalna jeszcze do niedawna była postrzegana jako pożądany benefit i przywilej dla wybranych. Dziś jest już pewnym standardem, który może także nieść ze sobą nieoczekiwane konsekwencje. Na przykład w postaci tzw. syndromu Zooma i learning fatigue. Czy przez pracę zdalną rzeczywiście jesteśmy zbyt przeciążeni byciem online? Czym jest zjawisko learning fatigue? Jak uniknąć zmęczenia edukacją online?
Czym jest learning fatigue?
Pandemia spowodowała, że niemal wszystkie nasze aktywności przeniosły się do świata online. Zarówno nasza praca, zajęcia i nauka w szkole, jak i całe życie codzienne zostało zdominowane przez wirtualne komunikatory, wideo czaty czy programy do wideokonferencji. A my, pomimo dystansu społecznego, coraz częściej czuliśmy się przebodźcowani i przytłoczeni.
To właśnie ten stan zmęczenia, wyczerpania, a nawet niepokoju, stresu i wypalenia, spowodowany nadmiarem rozmów i spotkań online zyskał miano „learning fatigue”. Jest to zjawisko podobne do tzw. syndromu zmęczenia Zoomem, jedną z najczęściej wykorzystywanych aplikacji do wirtualnej komunikacji. Jednak „Zoom fatigue” dotyczy uczuć zmęczenia i poirytowania, związanych z samym nadużywaniem platform do komunikacji online. Learning fatigue ma dużo szerszy kontekst i stanowi prawdziwe wyzwanie w procesie uczenia się i rozwoju. Nie tylko pracowników, ale także uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców.
Jak uniknąć zmęczenia edukacją online?
Pracodawcy chcą zapewnić pracownikom stabilny i stały rozwój. Niezależnie od modelu pracy. Dlatego, aby tworzyć efektywne programy rozwojowe i uniknąć zmęczenia nauką online, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.
- Tworzyć programy szkoleń i rozwoju dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników.
- Uwzględnić odpowiednie ramy czasowe przeznaczone na naukę. Nie można oczekiwać, że nowe kompetencje pracownicy zdobędą z dnia na dzień.
- Umożliwić pracownikom odkrywanie nowych sposobów uczenia się, np. poprzez blended learning czy grywalizację.
- Dostarczać materiały edukacyjne dostosowane do poziomu wiedzy pracowników. Warto zweryfikować go za pomocą np. testów kompetencji i odkryć najlepszy punkt wyjścia do szkolenia zgodnie z poziomem umiejętności w danym temacie.
- Zadbać o wellbeing pracowników. W trakcie szkolenia online uwzględnić czas na przerwę i odpoczynek. A same sesje treningowe podzielić na krótkie bloki.
- Zapewnić pracownikom poczucie, że udział w szkoleniu nie spowoduje zaległości i opóźnień w ich pracy. Np. rozkładając program szkolenia odpowiednio w czasie lub oddelegować obowiązki osoby szkolącej się do innego pracownika.
- Dać pracownikom wybór sposobu uczenia się zgodnie z ich preferencjami. Niezależnie czy będzie to video learning, czy social learning ze współpracownikami, możliwość wyboru dogodnej opcji pomoże zwiększyć zaangażowanie pracowników i zmniejszy poczucie przytłoczenia.
- Upewnić pracowników, że nowe materiały/procesy/narzędzia pomogą zwiększyć ich wydajność w pracy. Zrozumienie, że nowa wiedza będzie im przydatna przełoży się na ich motywację i efektywność. A pozytywne nastawienie wpłynie na długoterminowe wyniki szkolenia i pozwoli szybciej uniknąć zmęczenia.
- Przygotować szkolenia online, które są atrakcyjne dla odbiorców i utrzymują ich zaangażowanie. Np. poprzez szkolenia dedykowane z wykorzystaniem multimediów, animacji i angażującej fabuły. Jeśli materiały edukacyjne będą interesujące i ciekawe, zmęczenie nauką nie nastąpi tak szybko.
- Ustalić jasne oczekiwania na samym początku każdego szkolenia. Jeśli pracownicy wiedzą, czego się spodziewać po szkoleniu, w czym ma im pomóc i jakie są spodziewane rezultaty, będą mniej podatni na przytłoczenie.
- Zaangażować liderów w inicjatywy szkoleniowe. Dzięki ich wsparciu pracownicy będą bardziej zaangażowani i wzmocni się ich poczucie docenienia.
- Wykorzystać nowoczesną technologię i jej zaawansowane możliwości, aby szkolenie online było prostsze i łatwiej dostępne. Takie narzędzia jak platforma e-learningowa np. LMS LearnWay można dostosować do indywidualnych potrzeb organizacji, a dzięki temu łatwo zarządzać wiedzą i rozwojem pracowników.
Rozwój i edukacja pracowników online
Jak zapewnić stabilny rozwój pracowników w organizacji? W jaki sposób skutecznie przekazywać wiedzę w zespole niezależnie od modelu pracy? Jak zadbać o wsparcie kluczowych procesów HR? Skorzystaj z rozwiązań od GroMar! Tworzymy platformy e-learningowe, np. jeden z największych systemów do edukacji zdalnej E-podręczniki. Projektujemy szkolenia dedykowane. Doradzamy, wspieramy i odpowiadamy na kluczowe potrzeby rozwojowe organizacji. Napisz do nas i dowiedź się, jak możemy zapewnić technologiczne wsparcie dla Twojej firmy!