- Parki rozrywki i muzea a nowe technologie
- Przykłady nowych technologii w muzeach i parkach rozrywki
- Wirtualna rzeczywistość (VR)
- Rozszerzona rzeczywistość (AR)
- Gry edukacyjne i symulatory
- Interaktywne pigułki wiedzy
- Wirtualny spacer po muzeum
- Korzyści z nowoczesnych technologii w muzeach i atrakcjach turystycznych
- Zwiedzający chłoną wiedzę wszystkimi zmysłami
- Turyści uczestniczą w kreowaniu ekspozycji
- Muzeum lub centrum rozrywki zwiększa swoją atrakcyjność
- Nowoczesne technologie dla Twojego muzeum i atrakcji turystycznej
Nowoczesne technologie i rozwiązania multimedialne świetnie sprawdzają się w procesie rozwoju pracowników i szkoleniach e-learningowych. Ale ich możliwości są o wiele większe. Dynamicznie postępująca cyfryzacja sprawia, że takie instytucje jak mediateki, muzea i parki rozrywki coraz chętniej wykorzystują interaktywne technologie, aby przyciągnąć uwagę zwiedzających. Dzięki temu zapewniają im nowe wrażenia i doświadczenia edukacyjne. Wszystko dlatego, że współczesny odbiorca oczekuje czegoś znacznie więcej, niż statyczne instalacje czy ekspozycje, których nie można dotykać. Na jakie nowoczesne technologie w muzeach, obiektach zabytkowych czy centrach nauki warto postawić, aby dostarczyć odbiorcom maksimum emocji? Jakie multimedia sprawiają, że wystawa ożywa i zapada w pamięć? Sprawdź, co zwiększa atrakcyjność muzeum przyszłości oraz innych miejsc wartych odwiedzenia!
Parki rozrywki i muzea a nowe technologie
Szereg muzeów oraz parków nauki i rozrywki na całym świecie musi odpowiadać na potrzebę współczesnego zwiedzającego, jaką jest interakcja i niemal obowiązkowa natychmiastowa komunikacja z gościem. Przepustką do osiągnięcia tych celów staje się cyfryzacja, której rozwój przybrał na sile za sprawą pandemii.
Jak pokazuje raport Museum Innovation Barometer 2021, światowe muzea doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nowe technologie przekształcą się w decydujące narzędzie promocji wystaw i dotarcia do publiczności. Obecnie wiele muzeów w Europie prezentuje swoje zasoby w oparciu o elementy audio i wideo na wystawach, a także w formie projekcji. Według danych z raportu szczególne znaczenie zyskuje rzeczywistość wirtualna (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR), elementy i modele 3D, a także wystawy online.
Muzea cyfrowe i parki rozrywki inwestują także w aplikacje mobilne, kody QR oraz technologia RFID do skanowania obiektów i tworzenia interaktywnych ekspozycji. Popularność zyskuje inteligentne zarządzanie przepływem odwiedzających, co pomaga obiektom w zrozumieniu, w jaki sposób ludzie korzystają z eksponatów. Dane takie wykorzystywane są nie tylko do redukcji kolejek do atrakcji, ale przede wszystkim do poprawy wrażeń odwiedzających, poprzez dostarczanie im treści zgodnych z ich zainteresowaniami.
Przykłady nowych technologii w muzeach i parkach rozrywki
Wielu turystów odwiedza interaktywne muzea i atrakcje po to, żeby doświadczyć innowacyjnych sposobów zagłębienia się w przeszłość, sztukę czy całkowicie niszową tematykę. Ekspozycje, instalacje czy wystawy wzbogacone o technologie cyfrowe stają się czynnikiem, który decyduje o wzroście liczby zwiedzających. Nie wiesz, jak ożywić muzeum czy galerię? Oto produkcje multimedialne, obok których nie można przejść obojętnie.
Wirtualna rzeczywistość (VR)
Miejsca edukacji i rozrywki, które dążą do ożywienia swoich wystaw i instalacji, mogą wykorzystać do tego doskonałe narzędzie, jakim jest virtual reality. Z jego pomocą można prezentować m.in. dzieła sztuki w przestrzeni wirtualnej, jaką jest galeria VR. Co więcej, wirtualna rzeczywistość sprawia, że eksponaty po założeniu specjalnych gogli stają się interaktywne lub zostają osadzone w całkowicie nowej przestrzeni.
Virtual reality pozwala odwiedzającym na podróże w czasie i zanurzenie się w wydarzeniach historycznych, również poprzez storytelling VR. Ponadto, ta nowoczesna technologia dla muzeów i obiektów rozrywki zabiera użytkowników w miejsca, które są niemożliwe lub trudne do odwiedzenia, np. podwodny świat sprzed milionów lat lub najwyższe szczyty na świecie.
Rozszerzona rzeczywistość (AR)
Augmented reality jest jednym z największych trendów technologicznych dla muzeów i parków rozrywki. Dzięki AR, można nakładać wirtualny świat bezpośrednio na to, co w rzeczywistości jest elementem ekspozycji analogowej. Możliwe jest to np. dzięki skierowaniu telefonu na konkretny obiekt w celu zapoznania się z wyświetlanymi, wirtualnymi informacjami, które angażują i przekazują wiedzę w ciekawy sposób.
Technologię AR wykorzystują także interaktywne lustra. Takie rozwiązanie firma GroMar zaproponowała m.in. w Mediatece w Piotrkowie Trybunalskim. Wirtualne lustro pozwala przenieść się do dawnych czasów, by przymierzyć cyfrowe stroje rycerzy i dam dworu, związane z piotrkowskim zamkiem, co gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale całkiem nowe doświadczenia edukacyjne. Co więcej, specjalny kod QR umożliwia pobranie zdjęcia, które wykonała “wirtualna przymierzalnia”.
Gry edukacyjne i symulatory
Multimedialne muzeum czy centrum edukacji ma wyjątkową możliwość łączenia zabawy i nauki w fizycznej przestrzeni, która dodatkowo wykorzystuje elementy cyfrowe. Placówka może przykładowo zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju interaktywne gry edukacyjne, symulatory, a nawet serious games, aby w pełni zaangażować i edukować osoby, które decydują się na odwiedzenie miejsca.
Niezależnie od tego, czy w gry są zagadkami logicznymi czy mają formę interaktywnego placu zabaw, zapewniają doświadczenia łączące naukę z zabawą każdemu, kto przekroczy drzwi muzeum. Nie tylko dzieciom, ale także dorosłym.
Świetnym przykładem gry edukacyjnej jest gra „Legendy Piotrkowa”, zrealizowana przez GroMar, której celem jest przekazywanie wiedzy o regionie w maksymalnie angażujący sposób.
Interaktywne pigułki wiedzy
Zwiedzający, którzy chcą szczegółowo zapoznać się z tematyką wystawy, mogą korzystać z infokiosków, które zawierają interaktywne pigułki wiedzy. W muzeach multimedialnych są to dodatkowe treści z atrakcyjnym wizualnie interfejsem, okraszone animacjami, które sprawiają, że ekspozycja staje się bardziej interesująca.
Wykorzystując pigułki wiedzy warto zadbać o wyjątkowość materiałów informacyjnych i postawić na angażujące infografiki, explainer videos, filmy instruktażowe czy modele 3D.
Wirtualny spacer po muzeum
Atrakcje turystyczne i muzea przyszłości muszą dbać o budowanie doświadczeń także poza własnymi obiektami. W tym celu wykorzystują nowe technologie i realizacje multimedialne wspierające wirtualne zwiedzanie, które staje się integralną częścią analogowych ekspozycji.
Podczas wirtualnego zwiedzania muzeum z własnego domu, goście mogą sprawnie przemieszczać się między wystawami online za pomocą mapy lub interaktywnych strzałek na podłodze. W ten sposób wirtualne muzea mogą wykorzystać siłę Internetu, aby dotrzeć do nowych odbiorców i angażować ich online za pomocą innowacyjnych narzędzi technologicznych.
Korzyści z nowoczesnych technologii w muzeach i atrakcjach turystycznych
Istnieje szereg korzyści z wykorzystywania nowych technologii w parkach rozrywki, muzeach i centrach nauki. Oto najważniejsze z nich.
Zwiedzający chłoną wiedzę wszystkimi zmysłami
Technologie dostarczają odwiedzającym nowe, wciągające wrażenia. Ponadto angażują ich w całkowicie inny, multisensoryczny sposób, czego nie mogą zrobić standardowe eksponaty. To wszystko sprawia, że wystawa, ciekawostki naukowe i historia dzieł sztuki czy instalacji lepiej zapadają w pamięć. Co najważniejsze, wiele cyfrowych atrakcji można najzwyczajniej dotknąć, co stanowi dodatkowy bodziec edukacyjny.
Turyści uczestniczą w kreowaniu ekspozycji
Atrakcje, mediateki i muzea interaktywne zmieniają rolę obserwatora, który przestaje być jedynie pasywnym widzem. Interaktywne wystawy dają odwiedzającym po prostu możliwość wyboru. Z kolei dostosowanie cyfrowej ekspozycji do ich preferencji umożliwia łatwe sprawdzenie, co budzi największe zainteresowanie.
Dzięki regularnemu zmienianiu interaktywnych treści, właściciele obiektów mogą znaleźć wspólny język szczególnie z młodszymi pokoleniami, dla których technologie mają ogromne znaczenie. Wystarczy, że pozwolą im stać się czynnymi bohaterami historii.
Muzeum lub centrum rozrywki zwiększa swoją atrakcyjność
Tradycyjne parki rozrywki i muzea analogowe nie przestają przyciągać odwiedzających, ale można zaryzykować stwierdzenie, że przestają ich interesować w wystarczającym stopniu. Technologie cyfrowe zapewniają obiektom edukacyjnym i rozrywkowym niesamowitą szansę na rozwój, pozwalając im oferować różne formy poznawania świata dla różnych grup odbiorców. W ten sposób mogą tworzyć relację z widzem, która pozwoli im wyjść z obiektu z pełnym wachlarzem emocji.
Nowoczesne technologie dla Twojego muzeum i atrakcji turystycznej
Prowadzisz lub zarządzasz parkiem nauki, muzeum, mediateką lub atrakcjami edukacyjnymi dla całych rodzin? Chcesz podnieść atrakcyjność obiektu, wprowadzając ciekawe i angażujące projekty multimedialne, które pozwalają chłonąć naukę i kulturę wszystkimi zmysłami? Chcesz tworzyć całkowicie nowe doświadczenia, które pozostają w pamięci gości na długi czas?
Skontaktuj się z ekspertami GroMar i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.