Jakie narzędzia warto wybrać by wdrożyć e-learning w organizacji? Platforma LMS, która umożliwia zarządzanie aktywnością szkoleniową i monitorowanie potrzeb szkoleniowych? A może Platforma do webinarów dzięki której można zorganizować szkolenia na żywo, prezentacje i spotkania online? Czy rzeczywiście trzeba wybierać, jeśli oba rozwiązania mogą się uzupełniać i kompleksowo wspierać procesy szkoleniowe i rozwój pracowników?
_
Platforma LMS – co to jest?
Platforma LMS (skrót od angielskiego Learning Management System) to w dosłownym tłumaczeniu „System zarządzania nauczaniem”. Często nazywany jest także platformą e-learningową. To narzędzie, które umożliwia kompleksowe zarządzanie i przeprowadzanie procesów szkoleniowych w organizacji. Za pomocą Learning Management System można nie tylko udostępniać szkolenia i inne materiały edukacyjne dla pracowników, ale także nadawać do nich uprawnienia właściwym osobom. Tak, aby szeregowy pracownik nie miał dostępu do plików przeznaczonych dla kadry wyższego szczebla. Platforma LMS daje możliwość monitorowanie ścieżki szkoleniowej pracowników na każdym etapie. Począwszy od zapisów na szkolenie i historii logowania, przez śledzenie bieżących postępów, zaliczeń aż do planowania dalszego rozwoju.
_
Jak Platforma LMS wspiera procesy HR?
- Pozwala sprawnie i bezpiecznie zarządzać firmowym know-how np. tworząc wewnętrzną bazę wiedzy organizacji,
- Poprawia jakość komunikacji wewnętrznej,
- Umożliwia wdrożenie kultury feedbacku oraz feedforwardu,
- Przyspiesza i obniża koszty onboardingu nowych pracowników,
- Pomaga zwiększyć zaangażowanie pracowników oraz ich motywację za pomocą atrakcyjnych i nowoczesnych form szkoleniowych (szkolenia multimedialne, video learning, social learning),
- Pozwala przeprowadzić procesy reskillingu i reboardingu, zarządzanie talentami oraz tworzenie ścieżek rozwoju i kariery.
_
Platforma do webinarów – czym różni się od LMS?
Platforma do webinarów to narzędzie, które umożliwia prowadzenie prezentacji, wykładów i spotkań online. Dzięki niej można organizować różnego rodzaju eventy w internecie: zebranie z pracownikami, meeting z klientem, szybka prezentacja na żywo, a nawet całodniowe szkolenia, warsztaty online i duże konferencje. Korzystając z wielu dodatkowych możliwości takich jak udostępnianie ekranu, wirtualna tablica, czat oraz podział na pokoje zyskujesz nieograniczone możliwość prowadzenia spotkań na żywo.
Platforma do webinarów i wszelkie systemy do spotkań online zyskały na popularności szybko po wybuchu pandemii, gdy możliwość kontaktu w świecie rzeczywistym została mocno ograniczona. Przedsiębiorcy potrzebowali nowych rozwiązań, które pozwolą im prowadzić biznes i pozostać w kontakcie niezależnie od narzuconych obostrzeń. Czy to rozwiązanie, które sprawdzi się także długofalowo?
_
Platforma do webinarów – jak ją wykorzystać w e-learningu?
Platforma do webinarów to nie tylko rozwiązanie „tymczasowe” do prowadzenia video calli i konferencji online, gdy cały świat zatrzymał się w miejscu. Webinary bardzo dobrze sprawdzą się jako stały element strategii szkoleniowej w organizacji. To narzędzie, które pomoże wspierać proces uczenia się, dzielenia się wiedzą w organizacji, a także uzupełni dotychczas stosowane formy nauczania.
Webinary wspierają proces blended learningu, czyli nauczania mieszanego. Mogą stanowić alternatywę lub uzupełnienie tradycyjnych szkoleń stacjonarnych. Szczególnie w związku z sytuacją epidemiczną i zmieniającymi się obostrzeniami, webinary pozwolą prowadzić szkolenia hybrydowe niezależnie od ograniczeń związanych z liczbą uczestników czy lokalizacją wydarzenia.
_
Learning Management System i Webinary – razem czy osobno?
Co zyskujesz dzięki funkcjom LMS i webinarów w jednym narzędziu?
- Jedna baza uczestników – możesz wygodnie zarządzać jedną bazą danych użytkowników dla obu narzędzi. To oznacza, że osoby, które już są dodane do platformy LMS możesz łatwo i wygodnie zaprosić na spotkanie webinarowe. Nie trzeba wgrywać bazy na nowo.
- Oszczędność czasu i kosztów – dwa systemu w jednym miejscu to nie tylko mniejsze koszty za usługi wykupione całkowicie oddzielnie, to również oszczędność czasu nauki i wdrożenia kolejnego narzędzia.
- Wielokrotne wykorzystanie materiałów szkoleniowych – integracja Platformy LMS i webinarów umożliwia także nagranie spotkania lub szkolenia, które później można umieści na platformie jako materiał szkoleniowy w procesie video learning, np. jeśli ktoś nie uczestniczył w spotkaniu albo potrzebuje powtórzyć materiał, takie nagranie może obejrzeć w dowolnym czasie na platformie LMS.
- Szkolenia na żywo w grupach – jeśli w Twojej organizacji jest wiele grup szkoleniowych, również prowadząc webinary nie musisz się o to martwić, wystarczy wykorzystać funkcję breakout rooms, czyli podziału na pokoje, aby każda grupa mogła pracować oddzielnie.
- Wiedza w różnorodnej i atrakcyjnej formie – dodając webinary jako nową formę szkoleniową, uczestnicy unikną znużenia i monotonii, dzięki zastosowaniu różnych form jak szkolenia SCORM, video learning czy webinary nie tylko rośnie motywacja do nauki ale i efektywność przyswajanej wiedzy.
_
Platforma LearnWay – LMS i webinary w jednym narzędziu
Platforma LMS LearnWay dzięki integracji z systemem webinarowym daje możliwość prowadzenia spotkań i wydarzeń online w ramach jednego narzędzia. Nie musisz dłużej zastanawiać się, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twojej organizacji. Napisz do nas by uzyskać demo i poznać LearnWay – komplementarny LMS z możliwością organizowania webinarów, prezentacji i szkoleń online w czasie rzeczywistym.