Coraz więcej firm korzysta ze szkoleń przeprowadzanych w Internecie. Przynoszą one oczywiście wymierne korzyści, widoczne chociażby w wynikach finansowych firm. Nie wszyscy jednak w to wierzą. Jak więc sprawdzić ich skuteczność i pokazać, że rzeczywiście są efektywne?
To pytania, które zadają sobie nie tylko zleceniodawcy, np. działy HR czy L&D odpowiedzialne za szkolenia dla pracowników. Efektywność szkoleń sprawdzają też firmy, które je organizują, tworzą i dostarczają content szkoleniowy. Ewaluacja szkolenia, jego efektywność i określenie tego, czy cele szkoleniowe zostały spełnione, jest także jednym z elementów w procesie instructional design. Odgrywa ważną rolę w tworzeniu e-learningu i materiałów szkoleniowych. Przy konkurencji, jaka panuje na rynku szkoleń biznesowych, żadna z firm nie może sobie pozwolić na wpadkę. Dlatego coraz bardziej doskonalą też metody weryfikacji efektów swojej pracy.
Model Kirkpatricka
To metoda służąca do mierzenia efektywności szkoleń. Stworzył ją w 1959 roku David Kirkpatrick – profesor Uniwersytetu Wisconsin prowadzący firmę zajmującą się doradztwem dla dużych korporacji. A jego model pozwala na sprawdzanie skuteczności szkoleń przeprowadzane na czterech poziomach:
- Poziom I – szeroko rozumiana reakcja pracowników na szkolenia online. Przede wszystkim służy do oceny zadowolenia uczestników kursów, sprawdza ich zainteresowanie, odczucia i opinie dotyczące szkoleń, w których wzięli udział.
- Poziom II – badanie nowych umiejętności pracowników, zdobytych podczas szkolenia. Zakłada przeprowadzanie testów kompetencji, zarówno przed, jak i po kursie. Przewiduje też porównywanie pracy grupy pracowników, którzy nie wzięli udziału w szkoleniu, z tymi, którzy w nich uczestniczyli. Istotna różnica pozwala na łatwe uzasadnienie sensowności szkoleń.
- Poziom III – obserwowanie pozytywnych zmian w zachowaniu uczestników szkoleń. Pozwala na sprawdzenie, jak w praktyce są wykorzystywane zdobyte umiejętności i wiedza.
- Poziom IV – badanie efektywności szkolenia. Uzyskane wyniki są najważniejszym kryterium służącym ocenie skuteczności kursów. Określają, jakie zyski osiągnął zleceniodawca szkolenia i jakie poniósł koszty.
Jak sprawdzić czy użytkownicy szkolenia rzeczywiście zdobyli nową wiedzę?
Organizatorzy i zleceniodawcy szkoleń zapominają czasami, że najważniejsze jest nie zapamiętywanie konkretnych danych i rozwiązywanie weryfikujących to testów, a nabywanie umiejętności rozwiązywania problemów. Dlatego warto sprawdzić zarówno, jaką wiedzę teoretyczną zyskali pracownicy, jakie rozwinęli umiejętności i jaki jest poziom wykorzystywania w praktyce nabytej wiedzy i umiejętności. Ocenie powinny podlegać wzrost wydajności pracy i lepsze wykorzystywanie jej czasu dzięki nowym umiejętnościom.
Co jeśli nie ma efektów ze szkolenia online?
Szkolenia dla pracowników pozwalają na zwiększenie konkurencyjności nie tylko marki ich ich pracodawcy (szkolenia jako benefit dla pracowników zwiększają atrakcyjność firmy w oczach potencjalnych kandydatów), ale także umocnienie kompetencji samych pracowników i ich pozycji na rynku pracy. A to wpływa także na wzrost zaangażowania pracowników, ich większą motywację do pracy oraz efektywność i lepsze wyniki.
Jeśli tych efektów nie ma – prawdopodobnie do naszego systemu szkoleń wkradł się jakiś błąd, który sprawia, że są nieefektywne. Co wtedy?
W przypadku braku wyników na pojedynczych szkoleniach online – warto przyjrzeć się ich programowi, sposobie przekazywania wiedzy, samemu prowadzącemu, ale też motywacji uczestników. Prawdopodobnie bowiem któryś z tych elementów zawodzi. W tym celu można rozważyć formę szkolenia online, która będzie bardziej atrakcyjna dla kursantów i pomoże zwiększyć ich zaangażowanie.
Atrakcyjne szkolenia dla pracowników
Jak zwiększyć zaangażowanie i motywację pracowników do szkoleń? Jak ich zachęcić do zdobywania wiedzy i podnoszenia kompetencji zawodowych? Przede wszystkim, przekazywana wiedza powinna być dostosowana do ich indywidualnych potrzeb oraz wymogów ich stanowiska i wykonywanych zadań. Ale warto pamiętać także o formie samego szkolenia. Gamifikacja w e-learningu to rozwiązanie, które coraz częściej przynosi wymierne korzyści. Dlaczego? Bo każdy z nas jest inny i potrzebuje innych bodźców, które go zachęcą do działania. Grywalizacja umożliwia wykorzystanie tych bodźców, w taki sposób, aby proces zdobywania wiedzy przypominał udział w grze komputerowej. A rywalizacja jest jednym z kluczowych czynników, który wpływa na motywację i chęć do działania.
Efektywne szkolenia online w Twojej firmie
Jeśli żadne szkolenia w firmie nie przynoszą wymiernych rezultatów, problem jest prawdopodobnie bardziej złożony. Niezbędna może się okazać konsultacja ze specjalistami, którzy pomogą Wam wskazać i naprawić słabe punkty systemu szkoleń w Waszej organizacji. Chętnie w tym pomożemy! Potrzebujecie wsparcia? Piszcie do nas śmiało! Nie tylko doradzimy, możemy przygotować dla Twojej firmy wyjątkowe szkolenia dedykowane, oparte na grywalizacji, wykorzystujące technologie VR/AR lub jeszcze inne możliwości!