Struktura zadań specjalistów ds. HR w organizacji nie może być chaotycznym dziełem przypadku. To zbiór zaplanowanych, omówionych wewnątrz organizacji działań, które wspólnie składają się na strategię HR, spójną ze strategią marketingową i rozwoju biznesu. Co to jest strategia HR i co się na nią składa? Jakich elementów nie może w niej zabraknąć?
Czym jest strategia HR?
Dobrze zaprojektowana strategia HR oparta na misji, wizji i celach biznesowych przedsiębiorstwa stawia zespół HR w roli realnego partnera wspierającego prowadzenie firmy. To dokument, który zawiera określone założenia i zadania strategiczne i operacyjne dla działu HR, zamknięte w określonym czasie, np. najbliższym roku kalendarzowym.
Współczesna rzeczywistość wymaga od działów HR spójnego i skoncentrowanego na celach podejścia do zarządzania kapitałem ludzkim. Do tego cele te muszą być określone konkretnymi wskaźnikami i liczbami do osiągnięcia, co ułatwi mierzenie skuteczności działań HR. Po to właśnie tworzy się strategie HR.
Strategię HR warto uzupełnić o założenia rozwojowe w zakresie L&D, czyli strategię learning & development. Dzięki strategii HR autorytet i wartość działu HR dla organizacji naprawdę wzrośnie. Jak krok po kroku przygotować taki dokument?
Krok 1: zrozum Twój biznes
Aby opracować strategię HR, zacznij od zebrania i ustalenia składu zespołu odpowiedzialnego za wdrażanie rozwiązań HR oraz analizy strategii całego biznesu. Wykonaj analizę SWOT. Opracuj persony Twoich Pracowników i docelowych Klientów. Sprawdź, jaki wkład i na których etapach mają konkretne działy i Pracownicy w sukcesie przedsiębiorstwa. Zobacz, jakie są słabe i mocne strony Twojej firmy, a także jej kapitału ludzkiego. Jakich kompetencji i technologii brakuje w organizacji, aby ta rozwijała się jeszcze szybciej? Jakie są zewnętrzne i wewnętrzne szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstwa?
Krok 2: przeprowadź szczegółową analizę HR w czterech wymiarach (tzw. COPS)
Aby strategia HR miała sens, musisz wiedzieć, gdzie obecnie znajduje się Twoja firma (czyli krok nr 1) i określić, dokąd zmierzacie oraz czego Wam brakuje, by tam dotrzeć. W tej analizie pomoże Ci teoria czterech wymiarów organizacji, tzw. COPS, czyli:
- Culture – kultura organizacyjna, wartości, misja i wizja firmy, kształtowanie przywództwa
- Organization – struktura firmy, normy i standardy pracy z Klientami, badanie i doskonalenie procesów
- People – ludzie, ich ścieżki kariery i rozwoju, talent management, aktualny i docelowy poziom kompetencji, Klienci, ich wartości i priorytety
- Systems – systemy i oprogramowanie HR, rekrutacja, benefity pozapłacowe, szkolenia online, ocena kompetencji Pracowników, komunikacja wewnętrzna, motywacja
Rozpisz wszystkie elementy strategii firmy i Twojej analizy biznesowej z podziałem na powyższe cztery wymiary. Uszereguj rozpisane zagadnienia według priorytetów zarządu i działu HR. Na czym warto się skupić w pierwszej kolejności?
Krok 3: ustal cele i rozwiązania strategii HR
Zaproponuj rozwiązania zdiagnozowanych problemów i ustal cele metodą SMART powiązane z każdym punktem analizy HR. Ułóż strategię realizacji każdego z celów i deadline’y. Zestaw je z miernikami efektywności tzw. KPI oraz poziomami ich realizacji, które będziesz stale monitorować. Nie polegaj na dotychczasowych praktykach i założeniach – to, że coś “działa” od dawna, nie znaczy, że tak musi być nadal. Twoje cele w strategii HR powinny dotyczyć takich zagadnień jak:
- Rozwój i szkolenie Pracowników za pomocą nowych technologii np. grywalizacji lub projektów multimedialnych
- Ocena kompetencji Pracowników
- System motywacyjny i nagradzanie Pracowników
- Rekrutacja, onboarding i zarządzanie talentami w organizacji (candidate experience i talent management)
- Integracja Pracowników i dbanie o ich szczęście wewnątrz organizacji
- Komunikacja wewnętrzna i efektywny feedback
- Employer branding
Strategia HR od A do Z
Dopiero tak stworzona, kompleksowa strategia HR będzie czymś, co naprawdę odmieni Twoją organizację i nie stanie się kolejnym pustym dokumentem, który zalega gdzieś na mailach i w firmowej bazie wiedzy. Wszystko musi być ze sobą spójne i konsekwentnie następować krok po kroku, aby miało sens.
Jeśli w ramach swojej strategii HR planujesz wdrożyć rozwiązania e-learningowe, narzędzia do oceny kompetencji i feedbacku, czy onboarding i rekrutację online, napisz do nas – chętnie pomożemy! Szukasz platformy e-learningowej? A może potrzebujesz atrakcyjnego contentu szkoleniowego i innowacyjnych materiałów edukacyjnych, które zaangażują Twój zespół? Dedykowane szkolenia online, symulacje, gry edukacyjne, filmy instruktażowe, VR/AR a może inne multimedia interaktywne? Porozmawiajmy o tym, jak wesprzeć cyfrowy rozwój w Twojej firmie!