Każdy, kto choć raz zajmował się rekrutacją Pracowników, wie, że nie jest tak łatwo znaleźć na rynku pracy dobrego specjalistę w danej dziedzinie. Po rekrutacji kolejne wyzwania stojące przed menedżerem i działem HR to onboarding i rozwój ścieżki kariery nowego Pracownika. Jak zapanować nad tym procesem? Z pomocą przychodzi talent management, czyli zarządzanie talentami.
_
Co to jest talent management?
Talent management, czyli zarządzanie talentami, to zorganizowana, kompleksowa strategia i proces pozyskiwania, szkolenia i utrzymywania najlepszych Pracowników oraz wydobywania z nich ich ukrytych talentów, realizowany w celu maksymalizowania zysków i konkurencyjności Twojej firmy.
Dziś rekrutacja Pracowników za sprawą efektywnego talent managementu to już nie tylko weryfikacja CV i testowe zadania, ale także dokładna analiza tego, czy wybrany kandydat pasuje do wizji, misji i struktury firmy oraz czy odnajdzie się w przygotowanej dla niego ścieżce rozwoju i kariery.
Po co Ci talent management?
- “wyłowisz” najbardziej utalentowanych Kandydatów z rynku pracy
- udoskonalisz i poprawisz candidate experience
- zadbasz o employer branding i szczęście Pracowników: więcej talentów w organizacji to lepszy wizerunek Twojej firmy
- usprawnisz rekrutację, zatrudnianie, motywowanie i utrzymanie Pracowników, a także skoordynujesz zadania w tym zakresie pomiędzy menedżerami działów i specjalistami HR
- indywidualnie dostosujesz możliwości rozwoju i szkolenia online do potrzeb wybitnych i najbardziej uzdolnionych, ale także tych przeciętnych Pracowników
- dzięki wdrażaniu nowych technologii i narzędzi w Twojej firmie zachęcisz Pracowników do innowacyjności i “świeżego” spojrzenia na ich codzienne obowiązki
- łatwiej rozwiniesz zwinne zarządzanie zespołem i projektami w organizacji zgodnie z metodyką Scrum i Agile
Czy warto inwestować w talent management?
Tak, przede wszystkim dlatego, że dzięki odpowiednim strategiom i narzędziom talent management zmniejszysz koszty rekrutacji i wskaźniki rotacji Pracowników. Zwiększysz zaangażowanie menedżerów działów lub zespołów, a przez to zmniejszysz ilość “niezaopiekowanych” pracowników, którzy dobrowolnie rezygnują z pracy w Twoim przedsiębiorstwie na rzecz innej propozycji.
Talent management połączony z odpowiednią strategią e-learningową, bazą wiedzy i umiejętności oraz platformą LMS zapewnia Twojej firmie odporność na fluktuację Pracowników i nagłe odejścia. Dzięki temu kapitał wiedzy zostaje w organizacji, a Pracownicy łatwiej i chętniej dzielą się umiejętnościami z innymi.
Fazy talent management
- Planowanie zarządzania talentami – jakich narzędzi i kompetencji potrzebujesz, aby rozwijać biznes? Jakich talentów i umiejętności najbardziej Ci potrzeba? Jakie cele ma Twoja firma? Jak chcesz wygrać z konkurencją?
- Pozyskiwanie kandydatów – jakie doświadczenia możesz zapewnić kandydatom? Czy masz już zaplanowane ścieżki rozwoju i kariery w Twojej firmie? Gdzie szukać odpowiednich ludzi: online, na uczelniach, organizując programy stażowe?
- Onboarding i rozwój pracowników – czego nauczysz swoich Pracowników? Jak powiązane są ich indywidualne cele rozwojowe z rozwojem całego przedsiębiorstwa? Jakie obowiązki i możliwości dostanie każdy z nich?
- Utrzymanie pracowników – co zrobić, aby zatrzymać najlepsze talenty w firmie? Benefity pozapłacowe? Szkolenia dla pracowników? Lepsza komunikacja wewnętrzna? Programy zwiększania wynagrodzeń i premii?
- Transfer pracowników (pionowy lub poziomy) – czy masz wdrożone w firmie zarządzanie wiedzą i bazę wiedzy? Kto szkoli nowego Pracownika, gdy ten dotychczasowy awansuje lub zostanie przeniesiony do innych zadań?
- Mierzenie efektów talent management i feedback – jakie wskaźniki chciałbyś analizować? Jakiego rodzaju feedback chcesz dać swoim Pracownikom?
- Offboarding i exit talks – jak dobrze zakończyć współpracę z Pracownikiem?
Strategie talent management
W dużym uproszczeniu masz do wyboru trzy strategie zarządzania talentami. Pierwsza z nich to zatrudnianie największych talentów – czekają Cię wtedy kosztowne i długie rekrutacje oraz wysokie wynagrodzenia dla nowo zatrudnionych, ale i szybciej rozwiniesz cały Zespół, jak i firmę. Opcja nr 2 to zatrudnianie obiecujących specjalistów i kształcenie ich według wcześniej zaplanowanych strategii e-learningowych – więcej pracy i wysiłku należy włożyć w naukę i rozwój Pracowników, jednak w perspektywie lat taka inwestycja może się zwrócić z nawiązką. Trzecia możliwość to miks dwóch wcześniejszych strategii i wykorzystywanie konkretnych założeń w konkretnych przypadkach. Tę ostatnią polecamy zdecydowanie najczęściej.
_
Co to jest Talent Management System?
Talent Management System (TMS) to profesjonalne oprogramowanie dla ekspertów HR i specjalistów zarządzania kapitałem ludzkim. Używając TMS w Twojej firmie, możesz: rekrutować, szkolić i rozwijać Pracowników online, tworzyć ich profile kompetencyjne, testować ich wiedzę i umiejętności, zaprojektować ścieżki kariery i edukacji, usprawnić komunikację wewnętrzną, przekazywać feedback i oceny / ankiety pracownicze 180 / 360, a finalnie zoptymalizować i zautomatyzować procesy HR, ułatwić codzienną pracę, zminimalizować straty i maksymalizować wydajność. Brzmi interesująco?
Jeśli tak, to sprawdź polski system Talent Management System, LearnWay. Znajdziesz tam wszystkie opisane wyżej funkcjonalności i wiele, wiele więcej. Napisz do nas i uzyskaj dostęp do bezpłatnej wersji demo LearnWay.