Każdy CEO, menedżer działu, czy specjalista HR, chciałby stale zwiększać zaangażowanie pracowników i ich motywację, a także dbać o to, aby ci z przyjemnością wykonywali zlecone im zadania. Dziś premie finansowe, benefity pozapłacowe, czy nawet turkusowe standardy w organizacji nie wystarczą. Z pomocą przychodzi grywalizacja, która świetnie sprawdza się m.in. w e-learningu. Nie bez przyczyny światowy rynek usług związanych z grywalizacją zbliża się do 10 mld dolarów. Czym jest i jak działa grywalizacja?
Grywalizacja w e-learningu
Grywalizacja (ang. gamification) to termin, początkowo związany przede wszystkim z branżą gier fabularnych i komputerowych, który zaczął pojawiać się w świadomości świata HR i L&D około 2010 roku. Słowo “grywalizacja” powstało z połączenia dwóch innych słów: “gra” i “rywalizacja”. Grywalizacja sprawia, że szkolenia online, onboarding, czy wiele innych, powtarzalnych procesów HR, stają się naprawdę interesujące i angażujące dla ostatecznych odbiorców.
Mechanizmy, dynamika i konstrukcje znane z gier, umieszczone na platformie e-learningowej, szczególnie w przypadku platform LXP, zwiększają zaangażowanie pracowników w ich codzienne zadania, zdobywanie wiedzy i kompetencji oraz współpracę w zespole, co finalnie przekłada się na większe zyski i efektywność przedsiębiorstwa. Zdobywanie kolejnych etapów, punktów, poziomów (leveli), odznak i challenge’y oraz walka o jak najwyższą pozycję w rankingu wyników w ramach zdrowej rywalizacji naprawdę wciąga. Oczywiście, grywalizacja, to nie tylko punkty i medale. To cały zestaw mechanizmów, stworzony w oparciu o wiedzę z zakresu UX/UI, czy psychologii. Dzięki grywalizacji możemy zmieniać postawy, nawyki i wiedzę pracowników. Kluczem w całym tym procesie są cele biznesowe i szkoleniowe, które można osiągnąć za sprawą grywalizacji.
Po co mi grywalizacja w firmie?
- więcej aplikacji w rekrutacji w ramach lepszego candidate experience
- efektywniejsze zarządzanie wiedzą w organizacji
- ciekawsza nauka i łatwiejsze zdobywanie kompetencji pracowników poprzez zabawę
- odczarowanie e-learningowej “nudy” i zmiana podejścia do nauki: wyższy poziom dobrej zabawy i szczęścia pracowników
- wyższa sprzedaż i efektywność w biznesie
- atrakcyjne, angażujące i skuteczniejsze szkolenia dla pracowników
- większa motywacja i zaangażowanie pracowników w proces szkoleniowy
Gdzie mogę wykorzystać grywalizację?
- feedback i komunikacja wewnętrzna
- dział obsługi klienta, sprzedaży (zdalnej) lub marketingu
- onboarding, reboarding i offboarding
- dedykowane szkolenia online dla pracowników
Grywalizacja jest wszędzie
Zdziwiony? A jednak! Pomyśl przez chwilę. Zbierasz punkty na stacjach benzynowych lub w dyskontach spożywczych? Zdobywasz odznaki na kontach bankowych np. za sumienne oszczędzanie? Gromadzisz punkty premium za dokonane zakupy, czy rezerwacje noclegów lub lotów i wymieniasz je na konkretne nagrody lub zniżki? Jeśli tak, to gratulacje – uczestniczysz na co dzień w grywalizacji. A jakie formy grywalizacji mogą pojawić się na platformie e-learningowej?
Formy grywalizacji w e-learningu
Sprawdź, czy na Twojej platformie e-learningowej masz takie funkcjonalności jak:
- System punktów i marketplace, czyli możliwość gromadzenia XP (experience points) za konkretne aktywności na platformie LMS, które pracownik może wymienić na konkretne nagrody, np. dodatkowy dzień pracy zdalnej, dodatkowy benefit pozapłacowy lub szkolenie zewnętrzne
- Pasek postępu, czyli coś niezbędnego w każdej grze online. To pasek, przedstawiający drogę od dołączenia do organizacji aż po zdobywanie kolejnych poziomów zaawansowania, motywujący do kolejnych aktywności i podejmowania inicjatyw, które mogą odblokować kolejne możliwości i pozwolić np. na awans
- Rankingi
- Różne poziomy zaawansowania pracowników
- Medale i odznaki
- Wyzwania, motywujące do działania
- Panel VR i AR do zaawansowanych szkoleń w wirtualnej rzeczywistości
- Mini-gry dla Pracowników
Grywalizacja w Twojej firmie
Nie bez przyczyny Harvard Business Review uznał grywalizację za jeden z najważniejszych trendów drugiej dekady XXI wieku. Jeśli Ty też chciałbyś inspirować się tym trendem i sprawdzić, jak grywalizacja może pomóc Twojej firmie w osiąganiu założonych celów biznesowych, napisz do nas i porozmawiajmy o tym.