- Co to jest platforma LXP?
- Czym różni się LXP (Learning Experience Platform) od LMS (Learning Management System)?
- Funkcje i możliwości platformy LXP
- Budowanie społeczności
- Integracje z CRM, HRM i innymi narzędziami firmowymi
- UX i UI tworzone maksymalnie pod użytkowników
- Personalizacja: ścieżki rozwoju i kariery
- Połączenie LMS i ATS
- Rekomendacje: wyróżnienie najlepszych szkoleń
- Udostępnianie materiałów zewnętrznych
- Self-published content: treści od Pracowników
- Marketplace
- Analityka i raportowanie
- Szukasz platformy, która ma w sobie wszystkie te funkcje?
LMS, ATS, CRM, HRM – kto za tym nadąży? Oprogramowanie dla firm z roku na rok rozwija skrzydła. Tym razem przyszedł czas na LXP, czyli Learning Experience Platform. Jeszcze niewielu z nas w branży HR i e-learning słyszało o takich aplikacjach, a mimo to światowy rynek Learning Experience Platform rośnie z roku na rok o ponad 50%, generując 300 mln dolarów rocznie. Co to jest platforma LXP i jak może pomóc działom HR i L&D?
_
Co to jest platforma LXP?
Platforma LXP to skoncentrowane na użytkowniku oprogramowanie, zupełnie odmieniające oblicze branży learning & development (L&D), które ma za zadanie maksymalnie ułatwić onboarding, proces rozwoju i kariery oraz większe zaangażowanie w organizację wśród nowych i obecnych Pracowników.
_
Czym różni się LXP (Learning Experience Platform) od LMS (Learning Management System)?
- nowoczesny, mobile-friendly interfejs, który bardziej przypomina Netflix lub YouTube, a nie typową platformę e-learningową
- wszystko wewnątrz oprogramowania ma być nakierowane na użytkowników, a nie na szkolenia, jak w dotychczasowych LMS
- więcej automatyzacji, sztucznej inteligencji i personalizacji na platformie LXP
- zarządzanie wiedzą przez użytkowników, a nie administratorów
- większe zaangażowanie i lepsze doświadczenia dla Pracowników
- kilka narzędzi w jednym = jedna opłata licencyjna
_
Funkcje i możliwości platformy LXP
Budowanie społeczności
Interakcje między użytkownikami platformy – Pracownikami Twojej firmy – to klucz do sukcesu i popularności LXP w organizacji. Jeśli platforma LXP zdobędzie uznanie Twojego Zespołu już na starcie, to w przyszłości będzie zdecydowanie chętniej wykorzystywana na co dzień do nauki, rozwoju i komunikacji wewnętrznej. Fora, ankiety, czaty, grupy projektowe – to powinno znaleźć się na platformie LXP.
Integracje z CRM, HRM i innymi narzędziami firmowymi
Priorytetem dla LXP jest wniknięcie i zakorzenienie się w cały firmowy eko-system online, a nie pozostanie jedynie kolejnym zewnętrznym narzędziem, w żaden sposób nie powiązanym z innymi, które były wykorzystywane do tej pory.
UX i UI tworzone maksymalnie pod użytkowników
Doświadczenia i interfejs w LXP powinny być zorientowane i projektowane stricte pod użytkownika i indywidualnie pod potrzeby każdego biznesu, czyli user-centric i business-centric.
Personalizacja: ścieżki rozwoju i kariery
Na platformie LXP specjaliści HR, razem z algorytmami wspieranymi przez AI, czyli sztuczną inteligencję, mogą zaprojektować ścieżki rozwoju i kariery. Następnie automat sam dobierze Pracownikowi treści i szkolenia online, które będą odpowiadać jego roli w firmie, hobby, czy dotychczasowym interakcjom użytkownika z LXP (biorąc po uwagę np. które e-szkolenia ukończył i które z nich ocenił pozytywnie).
Połączenie LMS i ATS
Platforma LXP może łączyć w sobie funkcjonalności klasycznego LMS’a i rekrutacyjnej platformy ATS (Applicant Tracking System). Wtedy dział HR w jednym narzędziu może rekrutować i weryfikować nowych Pracowników, a następnie automatycznie dołączać ich do konkretnych ścieżek rozwoju, wiedzy i kariery.
Rekomendacje: wyróżnienie najlepszych szkoleń
Trochę jak “Karta na Czasie” w serwisie YouTube, TOP 10 filmów w Netflix lub dobrze znane nam radiowe listy przebojów. Na platformie LXP powinna znaleźć się sekcja z najpopularniejszymi lub najlepszymi materiałami, które, dzięki mocy social proof (“Skoro wszyscy to wybierają, to ja też powinienem…”), będą viralowo docierać do kolejnych Pracowników. Easy to find = easy to consume.
Udostępnianie materiałów zewnętrznych
Im większa różnorodność materiałów i form przekazywania wiedzy, tym lepiej. Na platformie LXP powinny znaleźć się szkolenia wewnętrzne, tworzone przez ekspertów ds. e-learningu lub trenerów z wnętrza organizacji, ale także treści pozyskane z zewnątrz, od profesjonalnych firm szkoleniowych, specjalizujących się w danej dziedzinie. Video learning, social learning, podcasty, e-booki, szkolenia SCORM i wiele, wiele innych.
Self-published content: treści od Pracowników
Platforma LXP powinna stwarzać przestrzeń dla materiały produkowane przez Pracowników organizacji. Świetnym rozwiązaniem może być firmowy podcast od Pracowników dla Pracowników lub poradniki i wskazówki od menedżerów średniego szczebla dla nowo zatrudnionych w formie prostych szkoleń onboardingowych. Warto, aby w LXP był dostępny dla wszystkich i prosty w obsłudze edytor szkoleń.
Marketplace
Jak wykorzystać marketplace w LXP? Twoi Pracownicy mogą otrzymywać wewnętrzne punkty lojalnościowe za udział w konkretnych aktywnościach, za specjalne zasługi dla firmy lub za zrealizowanie określonych zadań. Potem na platformie LXP mogliby wymieniać je na konkretne nagrody (np. voucher do kina) lub dodatkowe, certyfikowane szkolenia z firmami zewnętrznymi. Taka punktacja miałaby także charakter (g)rywalizacyjny – na platformie LXP można pokazać ranking Pracowników, którzy zdobyli najwięcej punktów, a w zamian za największe rekordy CEO Twojej firmy raz na kwartał wręczałby “medalistom” odpowiednie nagrody.
Analityka i raportowanie
Panel analityczny w LXP powinien być pełen dashboardów i twardych danych, przedstawionych w ładnych wizualnie wykresach i tabelach. Wszelkie statystyki powinny generować się automatycznie w czasie rzeczywistym, jak w Google Analytics.
_
Szukasz platformy, która ma w sobie wszystkie te funkcje?
Uff, no to znalazłeś. To w 100% polska platforma LearnWay. Napisz do nas i uzyskaj dostęp do demo: https://gromar.eu/kontakt/