- Czym są materiały do e-learningu?
- Scenariusz — podstawa każdego szkolenia
- Materiały do e-learningu — co warto umieścić w szkoleniu?
- Animacje 2D i 3D
- Modele 3D
- Explainer video i materiały filmowe
- Quizy i testy online
- Gry szkoleniowe
- Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
- Jak tworzyć atrakcyjne szkolenia?
- Materiały do e-learningu i szkolenia dla Twojej firmy
Nowoczesne technologie nieustannie zmieniają nasze sposoby i style pracy. Zapotrzebowanie na zawody cyfrowe stale rośnie, a wraz z nim, potrzeba posiadania odpowiednich kompetencji w tym zakresie. Dlatego, aby zapewnić pracownikom niezbędne umiejętności do przekwalifikowania oraz uzupełnić luki kompetencyjne w zespole, firmy powinny inwestować w reskilling i szkolenia pracownicze. Zastanawiasz się, jak zachęcić swój zespół do udziału w szkoleniach? Zapewnij mu atrakcyjny content edukacyjny w formie e-learningu. Przeczytaj podpowiedzi ekspertów GroMar i dowiedz się, jak tworzyć innowacyjne, angażujące szkolenia online.
Czym są materiały do e-learningu?
Content e-learningowy to nie tylko materiały merytoryczne, podzielone na lekcje i ekrany. To również oprawa audio-wizualna, wykorzystująca całe spektrum multimediów interaktywnych. Możliwości nowoczesnych technologii są coraz większe, a wraz z ich rozwojem rośnie również jakość samych szkoleń. Dlatego warto wykorzystać ich potencjał nie tylko, aby zachęcać pracowników do szkolenia, ale również zwiększyć efektywność przekazywanej wiedzy. Atrakcyjny i angażujący content szkoleniowy wzmacnia doświadczenia edukacyjne użytkowników i daje większą motywację do dalszej nauki.
Scenariusz — podstawa każdego szkolenia
Pierwszym i najważniejszym krokiem do stworzenia szkolenia jest scenariusz. Stanowi on punkt wyjścia do tego, jak finalnie ma wyglądać szkolenia i co zawierać. Scenariusz szkolenia zawiera wytyczne do dalszych prac nad contentem e-learningowym. Również od niego zależy efektywność szkolenia oraz to, w jakim stopniu przekazana wiedza zostanie przyswojona przez odbiorców.
Dobry scenariusz to niezwykle kluczowy i niezbędny etap produkcji szkoleń e-learningowych, filmów instruktażowych, gier edukacyjnych, czy innych projektów multimedialnych. Wszystko to, co znajdzie się w scenariuszu wpływa na jakość szkolenia i jego odbiór przez użytkowników.
Materiały do e-learningu — co warto umieścić w szkoleniu?
Content e-learningowy umożliwia wykorzystanie wielu innowacyjnych rozwiązań multimedialnych, które zwiększają atrakcyjność samego szkolenia. Co dokładnie można umieścić w szkoleniu? Jakie materiały do e-learningu warto wykorzystać, aby forma przekazu była maksymalnie atrakcyjna dla użytkowników?
Animacje 2D i 3D
Animacje to najpopularniejszy przykład realizacji multimedialnych stosowanych w e-learningu. Sprawdzają się w wielu rodzajach i typach szkoleń, niezależnie od branży. Większość klasycznych szkoleń SCORM zawiera animacje, które w połączeniu z fabułą opartą o storytelling nadają szkoleniu więcej dynamiki. Animacje pomagają przekazać wiedzę za pomocą obrazów, co dodatkowo wzmacnia doświadczenia edukacyjne użytkowników i skuteczność samego procesu nauki.
Modele 3D
Aby szybko przekazać wiedzę w praktyczny sposób, warto sięgnąć po modele 3D. Znakomicie sprawdzą się do zwizualizowania dowolnych przestrzeni czy obiektów. Dzięki temu można z niemal realistyczną dokładnością odwzorować budowę skomplikowanych maszyn, urządzeń, czy wygląd pomieszczeń, np. siedziby firmy, hali magazynowej. Dzięki temu pracownicy w bezpiecznych warunkach mogą zdobyć niezbędną wiedzę produktową lub nauczyć się mechanizmów działania czy skomplikowanych procedur bez dodatkowego ryzyka. Takie rozwiązanie pomoże w rozwoju pracowników każdej branży. Jednak wiele korzyści przyniesie dla branży przemysłu, transportu, logistyki czy budownictwa.
Explainer video i materiały filmowe
Video learning i szkolenia wideo to dziś jedne ze sposobów przekazywania wiedzy, najbardziej pożądanych przez pracowników, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia. Aż 43% osób szkolących się w miejscu pracy preferuje materiały w postaci wideo niż tekstu. Tutaj idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju explainer videos, czyli po prostu filmy instruktażowe, pokazujące sposób działania danego urządzenia lub procesu.
Quizy i testy online
Ciekawym wzbogaceniem materiałów do e-learningu są quizy i testy online. Nie tylko wzmacniają interaktywną formę szkolenia, umożliwiają obustronny feedback, ale przede wszystkim zapewniają możliwość weryfikacji wiedzy. Quizy, testy lub ankiety pracownicze pomagają uniknąć monotonii i znużenia. Wymagają od pracowników konkretnego działania, np. odpowiedzi na pytanie, kliknięcia lub przesunięcia czegoś na ekranie. W ten sposób budują ich zaangażowanie i aktywną postawę.
Gry szkoleniowe
Formuła grywalizacji to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, które zwiększa zaangażowanie i motywację użytkowników. Nic tak nie napędza do nauki jak rywalizacja z innymi pracownikami. Dlatego gry szkoleniowe cieszą się sporym zainteresowaniem i pozwalają dostarczyć content szkoleniowy w bardzo atrakcyjnej, wciągającej formie. Gra szkoleniowa może być nie tylko uzupełnieniem tradycyjnego szkolenia online, ale także znacząco wzbogacać dotychczasową strategię szkoleniową i programy rozwojowe w firmie.
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
Technologie immersyjne sprawiają, że użytkownik niemal całkowicie zanurza się w wirtualnym świecie. Poprzez odcięcie od bodźców zewnętrznych może wzmocnić doświadczenia edukacyjne, a dzięki temu osiągnąć maksymalne zaangażowanie w przekazywane treści. VR i AR, spacery 360° czy wirtualne symulacje, w e-learningu można wykorzystać całe spektrum innowacyjnych rozwiązań.
Jak tworzyć atrakcyjne szkolenia?
- Przygotowanie programów rozwojowych i kursów dla pracowników warto poprzedzić diagnozą potrzeb szkoleniowych. Oferuj pracownikom takie szkolenia, które pomogą im uzupełnić luki kompetencyjne i zdobyć nowe umiejętności, przydatne w codziennej pracy.
- Zadbaj o dopasowanie formy contentu szkoleniowego do grupy odbiorców. Dla różnych pokoleń pracowników sprawdzą się inne rozwiązania. Np. Millenialsi czy Gen Z są przyzwyczajeni do video learningu, ale równie chętnie sięgną po bardziej nowoczesne formaty jak symulatory czy augmented reality.
- Postaraj się, aby content szkoleniowy spełniał standardy WCAG i był dostępny cyfrowo. Dzięki temu firma pokaże, że jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami i otwarta na inkluzywną kulturę organizacyjną.
- Ułatw pracownikom dostęp do materiałów szkoleniowych, a będą chętniej i częściej z nich korzystać. W tym celu doskonale sprawdzą się platformy LMS, na których można umieści content edukacyjny w różnym formacie. Dzięki temu pracownicy mogą wygodnie uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, we własnym tempie.
- Nie rób wszystkiego samodzielnie. Stworzenie scenariusza szkolenia czy modelowanie 3D to procesy, które wymagają specjalistycznej wiedzy. Część prac warto powierzyć w ręce ekspertów, aby mieć pewność, że projekt zostanie zrealizowany na najwyższym poziomie.
Materiały do e-learningu i szkolenia dla Twojej firmy
Szukasz atrakcyjnych materiałów e-learningowych dla swojego zespołu? Chcesz zachęcić pracowników do udziału w szkoleniach i zapewnić im angażujący content edukacyjny? A może pragniesz stworzyć projekt multimedialny w swojej firmie lub instytucji i potrzebujesz wsparcia? W GroMar mamy ponad 23 lata doświadczenia w e-learningu i multimedialnych, cyfrowych rozwiązaniach dla biznesu. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o tym, co możemy dla Ciebie zrobić!