Pandemia COVID-19 i wynikające z niej obostrzenia, które kazały nam przenieść pracę do domu, otworzyły ludzi na świat cyfrowy i zmieniły modele pracy. Nasze badania, przeprowadzone wspólnie z Uczelnią Vistula, pokazały, że większość pracowników i pracodawców doceniła zdalny i hybrydowy model pracy. Zamierzają oni przy nich pozostać mimo, że nie obowiązują już pandemiczne restrykcje. Zatem, również rozwój zawodowy pracowników w dużej mierze przeniósł się do świata wirtualnego. E-learning, którego wykorzystanie w firmach znacznie wzrosło w trakcie pandemii, w wielu organizacjach zostanie na dłużej 一 tak deklaruje większość naszych badanych. To oznacza, że zmieniają się również sposoby uczenia się pracowników, a rola e-learningu rośnie tym bardziej, że jak szacuje Manpower, 58% pracowników będzie potrzebowało w najbliższym czasie nowych umiejętności, by wykonywać swoją pracę. Jak dokładnie pandemia zmieniła nasze sposoby uczenia się?
Rozwój zawodowy pracowników 一 formy i metody uczenia się
Kompetentny zespół, stale podnoszący swoje kwalifikacje i zdobywający nowe umiejętności jest gwarancją sukcesu każdej organizacji. Rozwój kompetencji pracowników można zapewnić, korzystając z różnych form i metod kształcenia, np.:
- Szkolenia i kursy należą do najpopularniejszych form rozwoju kompetencji pracowników. Mogą odbywać się w sali szkoleniowej lub online.
- Coaching i mentoring ー czyli wsparcie bardziej doświadczonego pracownika lub trenera, który przekazuje podopiecznym swoje dobre praktyki, wskazuje kierunki rozwoju.
- Szkolenie “on-the-job” ー szkolenie w trakcie pracy, podczas wykonywania zadań.
- Konferencje ー udział w ważnych wydarzeniach branżowych daje dostęp do wiedzy, pozyskiwanej od ekspertów.
Rozwój zawodowy w czasach po pandemii
Z naszych badań wynika, że większość pracowników zaczęła dostrzegać możliwości i zalety częściowego życia w sieci, szczególnie, jeśli chodzi o życie zawodowe: większa dostępność, możliwość rozwoju bez względu na odległość od centrum życia, czy brak kosztów i straty czasu na dojazdy.
Te same aspekty zadecydowały, że na popularności zyskała nauka zdalna i rozwój online. By zrealizować potrzeby rozwojowe pracowników, organizacje były zmuszone przenieść edukację w świat cyfrowy. Elementy takie, jak motywacja, zaangażowanie i rozwój talentów, stały się dla HR-u o wiele trudniejsze w czasie, kiedy sale szkoleniowe musiały pozostać zamknięte.
Ale okazuje się, że organizacje dostrzegły na tyle duże korzyści, płynące z wdrażania e-learningu i szkoleń online, że ta formuła zostanie z nami na dłużej. Większość naszych respondentów wyraźnie deklarowała, że ich firmy i pracownicy będą korzystać z edukacji online chętniej niż przed pandemią, mimo iż w wielu, zwłaszcza mniej rozwiniętych cyfrowo firmach, e-szkolenia oraz inne e-działania rozwojowe były traktowane wcześniej z rezerwą i ostrożnością.
Badani jasno wskazywali też na przekonanie o skuteczności e-learningu oraz wszelkich e-działań. Zatem można powiedzieć, że pandemia o tyle zmieniła myślenie o szkoleniach, że dziś już nie myśli się o kształceniu online jako alternatywie, wybieranej wtedy, gdy szkolenie stacjonarne nie jest możliwe. O wyborze preferowanej formy realizacji szkolenia (online czy tradycyjne) decydują indywidualne predyspozycje pracowników, a także kwestie takie, jak dostępność, logistyka, czy koszty dojazdów i organizacji.
Jakie są sposoby uczenia się, wykorzystywane dziś w firmach?
Współczesne narzędzia szkoleniowe są bardzo rozbudowane, a rynek oferuje odpowiedź na bardzo różnorodne potrzeby w zakresie rozwoju kadry. Z naszych badań wynika, że w okresie pandemii firmy sięgnęły po rozwiązania najprostsze i najbardziej dostępne, niekoniecznie najlepsze:
- blisko 79% firm korzystało z mobile learningu, co pozwoliło pracownikom korzystać ze szkoleń na smartfonach i tabletach;
- ponad 60% badanych korzystała z webinariów, dzięki którym można było łatwo przenieść procesy rozwojowe z sal szkoleniowych do Internetu;
- szkolenia wideo 一 również należały do grupy najbardziej popularnych form edukacji, większość dostępnych w GroMar gotowych szkoleń online również jest w postaci filmów edukacyjnych;
- ale już tylko 13% firm korzystało z technologii wideo 360°, jednak ponad połowa badanych deklarowała, że sięgnie po tę metodę po pandemii;
- niemal 60% badanych nie wykorzystuje wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w szkoleniach dla pracowników. A szkoda, bo te nowoczesne i atrakcyjne dla odbiorcy narzędzia dają doskonałe efekty i wyraźnie zwiększają zaangażowanie pracowników w rozwój zawodowy, a co za tym idzie podnoszą efektywność szkoleń. W najbliższym czasie na naszym blogu pojawi się więcej informacji na ten temat, przykładów użycia w realizacjach GroMar-u i korzyści, jakie przynosi sięganie po VR/AR w szkoleniach.
- szkolenia e-learningowe, czyli multimedialne szkolenia w technologii webowej lub w popularnych narzędziach 一 to również metody, które nie cieszyły się wielką popularnością w trakcie pandemii, ze względu na to, że ich opracowanie wymaga więcej czasu.
Wiele firm wzbogaciło swoje doświadczenie w zakresie e-learningu w trakcie pandemii i będzie się nim kierować także w przyszłości. Głównie dotyczy to planowania działań rozwojowych organizacji, wprowadzania nowych form rozwoju i realizacji skutecznych strategii HR oraz L&D. Z naszych badań wynika, że zarówno firmy, jak i pracownicy, będą wybierać szkolenia wysokiej jakości pod względem technologicznym i metodycznym, dostosowane do indywidualnych potrzeb danej organizacji oraz danej grupy pracowniczej.
W naszych case study znajdziesz przykłady wykorzystania np. VR/AR i wideo 360° w e-learningu i zobaczysz, jakie korzyści szkoleniowe można dzięki nim osiągnąć.
Jak wybierać sposoby uczenia się dla swojej kadry?
Jedno jest pewne: rosną oczekiwania w zakresie jakości zarówno po stronie firm, które chcą dbać o rozwój kadry, jak i samych pracowników, czyli finalnych odbiorców e-learningu. Nasi respondenci wyraźnie wskazywali na to, że dobre doświadczenia, płynące ze współpracy z dostawcą usług e-learningowych, jak i ze spotkania z dobrej jakości szkoleniami, powodują, że ludzie chcą sięgać po taką formę rozwoju kompetencji po raz kolejny.
Dobrze opracowane, jakościowe szkolenia są skuteczne i zachęcają do tego, by się uczyć bez względu na to, jaka metoda szkoleniowa została w nich zastosowana. Wtedy można mówić o skutecznym procesie rozwojowym pracowników.
W GroMar od ponad 22 lat tworzymy szkolenia dedykowane dla naszych Klientów oraz dostarczamy rozwiązania cyfrowe do obsługi tych szkoleń, czyli platformę LMS LearnWay. O tym, czy robimy to dobrze, mówią opinie naszych Klientów.
Szukasz wsparcia we wdrożeniu e-learningu w swojej firmie?
Potrzebujesz rekomendacji w doborze skutecznych form i metod edukacyjnych, dopasowanych do potrzeb Twoich pracowników i celów strategicznych Twojej firmy? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy wesprzeć rozwój Twojej organizacji.