Według raportu ManpowerGroup pt. “Niedobór talentów” 51% polskich pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników na rynku i wypełnieniem wakatów w swojej firmie. Jak radzi sobie z tym problemem 33% biznesów w Polsce? ⅓ przedsiębiorców stawia na reskilling, zapewnianie dodatkowych szkoleń i możliwości rozwoju. Co to jest reskilling pracowników i dlaczego warto się nim zainteresować jako CEO, dyrektor HR lub specjalista L&D?
Co to jest reskilling pracowników?
Reskilling, czyli przekwalifikowanie pracowników, to element reboardingu wewnątrz organizacji, który ma zapewnić osobie zatrudnionej w Twojej firmie dodatkowe kwalifikacje do wykonywania zadań na nowym stanowisku w innej niż dotychczas roli. Na dobry reskilling składają się szkolenia online, sesje coachingowe, testy, szkolenia praktyczne, tutoriale, whiteboardy, e-podręczniki – wszystko to, co jest potrzebne do przekwalifikowania Pracownika.
Wszystko przez to, że nasze umiejętności i wiedza w dzisiejszej rzeczywistości bardzo szybko się dezaktualizują. Według badań firmy Gartner 19% umiejętności Twoich pracowników, które cenisz dziś, będzie kompletnie nieprzydatnych w ciągu 3 lat.
To nie tylko problem polskiego podwórka. Według obliczeń Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) do 2030 roku trzeba będzie przekwalifikować miliard pracowników na całym świecie.
Globalni giganci już to wiedzą i inwestują w reskilling pracowników. W 2019 roku Amazon wydał 700 milionów dolarów na reskilling swoich magazynierów, których zastąpiła automatyzacja. Przekwalifikował ich na specjalistów wsparcia IT i inżynierii oprogramowania. Niewiele mniej, bo 450 milionów dolarów zainwestowała w reskilling i przekwalifikowanie swoich ludzi firma Ernst & Young.
Dlaczego właśnie Twoja firma powinna zainteresować się procesem reskillingu?
Reskilling pracowników – dlaczego warto?
Oto kilka zalet reskillingu, obok których jako specjalista HR lub L&D nie można przejść obojętnie. Reskilling pracowników to:
- efektywniejsze i tańsze wypełnienie luk kadrowych kandydatami wewnętrznymi,
- większe zaangażowanie pracowników w ich pracę, satysfakcja, lojalność, zaufanie i szczęście zatrudnionych,
- mniej rekrutacji, tańszy onboarding,
- dodatkowe kompetencje cyfrowe wewnątrz organizacji (według badań firmy Gartner inwestuje w to 95% liderów HR),
- wyższy wskaźnik retencji pracowników, niższa rotacja oraz obniżenie kosztów offboarding i outplacement do niezbędnego minimum,
- wyższa efektywność Pracowników, a finalnie większa wydajność i rentowność firmy,
- zapewnienie bezpieczeństwa realizacji projektów,
- skuteczne narzędzie do eliminacji luk kompetencyjnych w organizacji.
Reskilling pracowników krok po kroku
- Odkryj luki w umiejętnościach i kwalifikacjach Pracowników lub całej organizacji
- Zdefiniuj, czego potrzebujesz, aby rozwijać biznes ze szczególnym podkreśleniem znaczenia kompetencji cyfrowych
- Zapewnij swoim Zespołom szkolenia online i stacjonarne w formule blended learning, a przede wszystkim promuj w organizacji ideę lifelong learning – nauki przez całe życie
- Mierz efektywność szkoleń online
- Daj dobry przykład – zadbaj o swój rozwój osobisty jako szefa, dyrektora HR lub specjalisty L&D
Reskilling online a platforma LXP
Aż 80% badanych stwierdza, że dobrze przygotowany reskilling Pracowników zwiększa ich pewność siebie w miejscu pracy i produktywność na ich stanowisku. Może to już dobry moment na to, aby odpowiedni proces i narzędzia pojawiły się w Twojej organizacji?
Jeśli tak, sprawdź polską platformę LXP – LearnWay. To kompleksowe oprogramowanie do reskillingu i upskillingu, platforma ze szkoleniami online i edytor szkoleń, na której możesz od A do Z prowadzić działania talent management, onboarding, reboarding i offboarding, rekrutację online i wiele, wiele więcej. Nie wierz nam na słowo. Napisz do nas i uzyskaj dostęp do demo LearnWay.
Zależy Ci na maksymalnej skuteczności przekazywania wiedzy? Wzbogać swoją platformę LXP o atrakcyjny content multimedialny i szkolenia dedykowane! W tym również pomogą Ci nasi eksperci. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy!