- Co to jest storytelling?
- Storytelling w e-learningu — Korzyści
- Budowanie więzi emocjonalnej
- Zwiększenie zaangażowania pracowników w e-learning
- Przełamanie nudy i monotonii
- Większa skuteczność
- Storytelling w szkoleniach e-learningowych — Jak planować?
- 1. Poznaj swoich odbiorców
- 2. Pobudź emocje
- 3. Stwórz bohatera
- 4. Wykorzystuj elementy wizualne
- 5. Uwzględnij czynniki kulturowe
- Storytelling w e-learningu — Przykłady
- Storytelling w szkoleniach dla Twojej firmy
Jednym z najskuteczniejszych sposobów przekazywania informacji w e-learningu jest opowiadanie historii. Łączenie contentu szkoleniowego z emocjami to genialna recepta na zwiększenie autentyczności szkolenia i lepsze zrozumienie treści przez odbiorców. Zależy ci na większym zaangażowaniu pracowników? Sprawdź, dlaczego storytelling w szkoleniach e-learningowych to kolejny ważny trend, który warto stosować w nauczaniu na odległość.
Co to jest storytelling?
Storytelling to sztuka opowiadania wciągających historii, która w praktyce jest tak stara, jak sam język. Dzielenie się opowieściami istnieje odkąd ludzie zdobyli umiejętność komunikowania się, by przekazywać sobie wiedzę, informacje o wydarzeniach czy wskazówki dotyczące moralności. W obecnych czasach storytelling wykorzystuje się powszechnie w środowiskach biznesowych, m.in. jako metodę w pracy szkoleniowej. Pojęcie idealnie wyjaśnia dr Monika Górska, ekspert z zakresu storytellingu w biznesie oraz jedna z prelegentek konferencji Wyzwania HR 2022.
Jej zdaniem storytelling należy rozumieć przede wszystkim jako świadome oddziaływanie na emocje i wyobraźnię za pomocą historii z życia wziętych, co buduje poczucie więzi i angażuje odbiorców do działania.
Storytelling w e-learningu to wykorzystywanie opowieści w cyfrowym procesie dydaktycznym, gdzie ogromne znaczenie mają najróżniejsze formy multimedialne. Interaktywne przekazywanie wiedzy na platformach LMS skłania odbiorców do głębszego zastanowienia się nad przekazywanymi informacjami. W ten sposób kursy e-learningowe stają się bardziej wartościowe pod względem instruktażowym, co ma bezpośrednie przełożenie na zapamiętywanie danych i atrakcyjność samego szkolenia.
Storytelling w e-learningu — Korzyści
Wiele osób, odpowiedzialnych za edukację pracowników w firmach, zastanawia się czy storytelling w szkoleniach e-learningowych działa i przynosi wymierne efekty. Praktyka pokazuje, że przemyślane, interaktywne opowiadanie historii może zanurzyć uczestników szkolenia w procesie edukacyjnym tak bardzo, że zapomną oni o otaczającym ich świecie. Wszystko za sprawą potęgowania wrażeń, które są podobne do emocji towarzyszących np. czytaniu interesującej książki czy oglądaniu filmu. Jakie są zatem zalety stosowania storytellingu w e-learningu?
Budowanie więzi emocjonalnej
Interaktywny storytelling w szkoleniach online pomaga połączyć emocje z celami uczenia się. Odpowiednia opowieść buduje zaufanie i więź, przez co chemia w ludzkim mózgu zmienia się diametralnie. Dzięki silnym emocjom i uruchomieniu wyobraźni, łatwiej jest doprowadzić do znaczących zmian w zachowaniu odbiorcy oraz wpłynąć docelowo na sposób jego pracy.
Zwiększenie zaangażowania pracowników w e-learning
Storytelling w szkoleniach e-learningowych zwiększa poziom autentyczności treści.
Historie przedstawiane w kursach przenoszą osoby szkolone do wirtualnego, symulowanego świata, w którym mogą one odkryć zupełnie nową wiedzę. I to bez strachu przed konsekwencjami! Interakcje wykonywane np. w wirtualnych grach pracowniczych wywołują w odbiorcach ekscytację nowymi sposobami działania. Skutkuje to lepszą przyswajalnością wiedzy szkoleniowej oraz transferem nowych umiejętności do miejsca pracy.
Przełamanie nudy i monotonii
Nie da się ukryć, że storytelling w biznesie i e-learningu tworzy potencjał do kreowania całkiem nowego, dynamicznego środowiska do nauki. Interaktywne, angażujące rozwiązania mogą wykraczać daleko poza nudne, pasywne kursy z dawnych czasów. Brak nudy to brak formalności, dlatego nieformalny ton szkolenia e-learningowego i podejście stricte wizualne mogą tu zdziałać znacznie więcej, niż zwykła prezentacja danych czy poleceń.
Większa skuteczność
Jednym z największych wyzwań, przed którym stoją osoby odpowiedzialne za szkolenia w firmach, jest to, że pracownicy szybko zapominają informacje, które przyswoili w ciągu jednego dnia. Korzystanie z historii w kursach e-learningowych często rozwiązuje ten problem w stosunku do tradycyjnych szkoleń. Gdy pracownik mocno angażuje się w treść szkolenia i test online, zostaje ona w jego pamięci, a szanse na zapomnienie informacji znacząco spadają. Poza tym dobra historia sprawia, że mówi się o niej jeszcze przez długi czas.
Storytelling w szkoleniach e-learningowych — Jak planować?
Jak już wspomnieliśmy, storytelling musi nieść za sobą wysoki poziom zaangażowania uczestników. Co więc możesz zrobić, aby wzmocnić jakość szkolenia e-learningowego poprzez opowiadanie historii?
1. Poznaj swoich odbiorców
Przede wszystkim stwórz persony uczestników szkolenia i określ ich problemy związane z codzienną pracą. Jako profesjonalista, musisz wiedzieć z jakimi niepowodzeniami borykają się pracownicy podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Istotny jest również właściwy dobór kontekstu szkolenia. Planując je, dowiedz się, do jakiej sytuacji najlepiej się odniesć. Nie unikaj nawiązywania do własnych niepowodzeń. Ludzie podążają za ludźmi, a nie robotami, a sami pracownicy zawsze chcą poczuć, że są częścią czegoś ważnego.
2. Pobudź emocje
Storytelling w e-learningu nie kieruje się logiką. Dlatego musisz sprawić, aby historie odzwierciedlały emocje i doświadczenia pracowników, które towarzyszą im na co dzień. Warto wykorzystać konflikt, wyzwanie lub napięcie i odpowiadające im rozwiązania problemów, aby uczestnicy mogli świadomie podążać za twoimi historiami. Z którymi oczywiście się utożsamiają.
3. Stwórz bohatera
Jedną z technik storytellingu jest powołanie do życia bohatera powiązanego z tematem szkolenia. Może to być oczywiście postać, która potęguje rozpoznawalność twojej marki. Brand hero powinien wykraczać poza standardowe ramy szkoleniowe, poprzez kreatywne nakreślenie problemu i zachęcenie do podjęcia wyzwania. Standardową strukturą narracyjną jest tu podróż bohatera, w której opuszcza on strefę komfortu, pokonuje przeszkodę, zwycięża, wyciąga z nauki wielką życiową lekcję i otrzymuje nagrodę.
4. Wykorzystuj elementy wizualne
Storytelling w edukacji pracowników, szczególnie w e-learningu, wymaga używania elementów wizualnych i detali, które wzmacniają przekaz i w sposób szczególny oddziałują na zmysły. Można tu wykorzystać m.in. filmy instruktażowe, infografiki, przyciągające wzrok obrazy, interaktywne fabuły, gamifikację, a nawet symulacje w technologii VR czy augumented reality, czyli rozszerzoną rzeczywistość. Jeśli zależy ci na połączeniu wielu technik i wykorzystaniu nowych technologii, idealną opcją będą tu dedykowane szkolenia online.
5. Uwzględnij czynniki kulturowe
Opowiadanie historii pracownikom powinno uwzględniać czynniki kulturowe, zwłaszcza, gdy szkoleniu poddawana jest globalna siła robocza. W takim przypadku należy postwić na duże wyczucie. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie brand hero do swojego kursu e-learningowego, nadaj mu cechy, które są uniwersalne w wielu środowiskach biznesowych. Nie twórz bohatera grającego w football Amerykański dla pracowników, którzy nigdy nie doświadczyli tego sportu. Nie nadawaj mu gestów i mimiki, które są inaczej rozumiane w różnych częściach świata. Jeśli tłumaczysz swoje szkolenia, popatrz na to szerzej poprzez pryzmat różnic kulturowych.
Storytelling w e-learningu — Przykłady
Storytelling w szkoleniach e-learningowych wykorzystuje nowe technologie, które bardzo często przybierają postać gier pracowniczych. To właśnie grywalizacja może sprawić, że nauczanie online będzie jednocześnie wciągające, zabawne i skuteczne. W przypadku teamów sprzedażowych idealnie sprawdzają się gry online z wyzwaniem dla zespołu w postaci misji do zrealizowania. Scenariusze można tu osadzić w konkretnym środowisku, np. kosmosie, co podbija wrażenia wizualne.
Często w scenariuszach e-learningowych można spotkać się ze storytellingiem prowadzonym w formie komiksów czy animacji, w których pracownicy dokonują wyborów, aby uzyskać informacje zwrotne. Szkolenia umiejętności miękkich mogą zawierać elementy podróży w czasie, przez którą musi przejść bohater, aby spełnić wszystkie cele nauczania. Opowiadanie historii w technicznym e-learningu wykorzystuje instruktażowe gry edukacyjne. Przykładowo, pracownik wybiera postać, w którą się wciela, a następnie podejmuje właściwe decyzje na symulowanym stanowisku pracy.
Storytelling w szkoleniach dla Twojej firmy
Chcesz zwiększ efektywność nauczania online? Myślisz o grach pracowniczych dla swoich pracowników, które pobudzają emocje i chęć do działania? Postaw na szkolenia dedykowane GroMar, które obejmują materiały merytoryczne, koncepcję, scenariusz, prace programistyczne i pełną realizacją multimediów. Skontaktuj się z nami już teraz!